Իրանական ԶԼՄ-ների գնահատականը՝ Իլհամ Ալիևի խոստմանն ու իրական քայլերին
Իրանի և Ադրբեջանի նախագահների ձեռք բերած համաձայնությունից 6 ամիս է անցել, սակայն Ադրբեջանն այդպես էլ Իրանի քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմը չեղյալ չհայտարարեց,-նշված է իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության կայքում թողարկված հոդվածում:
Իրանական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի՝ 2016թ. օգոստոսին Բաքու կատարած այցի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Հ. Ռոհանիի հետ ունեցած համատեղ մամլո ասուլիսի ընթացքում հայտարարել էր. «Այսուհետ Իրանի և Ադրբեջանի քաղաքացիները կարող են առանց մուտքի արտոնագրի այցելել միմյանց երկրներ»:
Բաքվում Իրանի զբոսաշրջության հարցերով զբաղվող կոմիտեի ներկայացուցիչ Նասրին Ջավիդֆարը, «ՄԵՀՐ»-ին տված հարցազրույցում,  անդրադառնալով Իլհամ Ալիևի վերոնշյալ հայտարարությանը, ասել է. «Իրանի և Ադրբեջանի միջև վիզային ռեժիմը չեղյալ չի հայտարարվել, միայն նախկինի համեմատ վիզայի տրամադրման հարցում որոշ հեշտացումներ են կատարվել, այսինքն՝ ինտերնետի միջոցով կարող են 3-4 աշխատանքային օրվա ընթացքում վիզա ստանալ՝ վճարելով 20 ԱՄՆ դոլար»:
Նկատենք, որ արդեն մի քանի տարի է, ինչ Իրանն Ադրբեջանի քաղաքացիների համար միակողմանիորեն վերացրել է վիզային ռեժիմը:

Иранские СМИ указали на невыполненные обещания президента Азербайджана Ильхама Алиева
Прошло 6 месяцев с момента достижения президентами Ирана и Азербайджана – Хасаном Роухани и Ильхамом Алиевым – договоренности, однако Баку до сих пор не отменил визовый режим для граждан Исламской Республики. Об этом говорится в статье иранского информационного агентства «МЕХР».
Иранское СМИ напоминает: на совместной пресс-конференции в августе 2016г. президенты Ирана и Азербайджана заявили, что отныне граждане двух стран могут совершать визиты в безвизовом режиме.
В связи с этим представитель находящегося в Баку иранского комитета по вопросам туризма Насрин Джавидфар в интервью «МЕХР», обратившись к заявлениям И. Алиева, отметил: «Визовый режим между Ираном и Азербайджаном не отменен, лишь несколько упрощена процедура предоставления виз».
Отметим, еще несколько лет назад Иран в одностороннем порядке отменил визы для граждан Азербайджана.