Հայաստանում պլանշետների արտադրությունը կրկնապատկվել է
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալների համաձայն՝ Հայաստանում 2016 թվականին արտադրվել է  2 012 պլանշետ, ինչը 2015թ-ի  ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 2.2 անգամ: Նշենք, որ 2015թ-ին արտադրվել է  932 պլանշետ:
Ինչ վերաբերում է հեռախոսներին, ապա 2016 թ-ին մեր երկրում արտադրվել է 1 683 բջջային հեռախոս: Հիշեցնենք, որ հայկական հեռախոսների՝ «Արմֆոն»-ի (Armphone) վաճառքը սկսվել է նախորդ տարվա  հունիսից: Մինչ այդ հեռախոսներ Հայաստանում չէին արտադրվում:
Նշենք նաև, որ «Արմթաբ» պլանշետների, «Արմֆոն» հեռախոսների արտադրությամբ և գիտահետազոտական ծրագրերի մշակմամբ զբաղվում է «Թեքնոլոջի ընդ Սայնս Դայնամիքս» («Technology and Science Dynamics Inc./Armtab Technologies»)  ընկերությունը:
ԱՎԾ-ի հրապարակած տվյալների համաձայն՝  նախորդ տարի համակարգիչների արտադրության ծավալները կրճատվել  են 37.7%-ով. 2016թ-ին արտադրվել է 1 063 հատ համակարգիչ՝ 2015 թ-ի 1 706 -ի դիմաց:

Tablet production doubles in Armenia
According to the data released by Armenia’s National Statistical Service (NSS), in 2016 2012 units of tables were produced in Armenia. The indicator shows increase in tablet production to compare with 2015 when 932 tablets were produced.
As for the phones, 1683 mobile phones were produced in our country in 2016. Notably the first Armenian Armphone smartphones have gone on sale since January 2016. Prior to that, Armenia did not produce mobile phones.
It is also to be noted that Armenian company Technology & Science Dynamics (TSD) is engaged in production of ArmTab tablets, ArmPhone smartphones, as well as development of scientific and research programs.
According to the indicators of the NSS, in the past year the computer production decreased by 37.7 % in Armenia. In 2016 1063 units of computers were produced to compare with 1706 computers produced in 2015.