2017թ. փետրվարի 17-ին Ոստիկանությունից ստացվել են քաղաքացու հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերն առ այն, որ 2017թ. փետրվարի 16-ին իր ընկեր Հ.Սիրադարյանը, և նրա հորաքրոջ որդին` Ա.Օսկանյանը, իրենից պահանջել են վերադարձնել պարտքի գումարը, որի ընթացքում իր կամքին հակառակ իրեն պահել են ավտոմեքենայի մեջ և թույլ չեն տվել դրանից դուրս գալ` առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ հնչեցնելով:
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, նկատի ունենալով, որ նյութերը պարունակում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 133-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ` փետրվարի 17-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ:
Հաշվի առնելով քրեական գործի նկատմամբ հասարակական մեծ հետաքրքրությունը` տեղեկացնում ենք, որ քննությամբ ձեռք բերված նախնական տվյալներով փետրվարի 16-ին` ժամը 17:00-ի սահմաններում Երևան քաղաքի Լենինգրադյան փողոցի «Ռոբերտո» խանութ-սրահի հարակից հատվածից Ն.Բերբերյանին նստեցրել են ավտոմեքենայի մեջ, գնացել Աբովյան քաղաք և նրա կամքին հակառակ և իր առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ հնչեցնելով՝ ապօրինաբար զրկել ազատ տեղաշարժվելու իրավունքից և պահանջել վերադարձնել 1.500.000 ՀՀ դրամ պարտքը:
Փետրվարի 17-ին Ա.Օսկանյանը և Հ.Սիրադարյանը ձերբակալվել են՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի ՀՀ քրեական օրենսգրքի 133-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախատեսված հանցավոր արաք կատարելու կասկածանքով: Վերջիններս հրաժարվել են ցուցմունք տալ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ` դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու, տուժողի մատնանշած հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ:

Son of the Former Foreign Minister Vartan Oskanian was arrested on February 17 and suspected in participating a group kidnapping of a person and threating of using violence.
As the Investigative Committee of Armenia reports on the base of the obtained preliminary evidence, on February 16 at around 17:00 H Siradaryan and his nephew A. Oskanian have forced citizen N. Berberyan into a car near the “Roberto” Store on Leningradyan Avenue in Yerevan, have driven to Abovyan town against his will, have illegally deprived him of freedom, demanding to pay the debt of 1.500.000 AMD under threats of using violence dangerous for his health.
According to the source, H Siradaryan and A. Oskanian were arrested on February 17 and suspected in committing a crime, according to the Point 1 and 2 of the Part 2 of the Article 131 of RA Criminal Code (illegal deprivation of freedom not concerned with kidnapping committed: by a group with prior agreement and using dangerous violence or threat of using violence) The source says H Siradaryan and A. Oskanian have refused to testify.
The Committee release reads that investigative measures are taken to find out all the circumstance of the incident to ensure a comprehensive, full and objective examination to be updated further.
Note; Everyone charged with alleged crime offence shall be presumed innocent until proved guilty according to law.