Թեհրանի նախազգուշացումն Անկարային՝ Իրանի համբերությունն էլ սահման ունի
Իրանը Թուրքիայի հարցում դեռ համբերում է, սակայն համբերությունը ևս սահման ունի,-իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ մամլո խոսնակ Բահրամ Ղասեմին:
Իրանի արտաքին գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով թուրք-իրանական հարաբերություններում վերջին շրջանում առաջացած լարվածությանը, մասնավորապես ասել է. «Հուսով ենք Թուրքիայի քաղաքական գործիչներն Իրանի վերաբերյալ արած իրենց հայտարարություններում ավելի զգույշ և կշռադատված կլինեն: Թուրքիայի հարցում Իրանը դեռ համբերելու է, սակայն համբերությունն էլ սահման ունի»:
Հիշեցնենք, օրերս Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Բահրեյն կատարած այցի ընթացքում, անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին, մասնավորապես նշել է. «Իրաքում առկա է կրոնական և ազգային տարաձայնություններ, այնտեղ նաև ձևավորվել է ինչպես պարսկական ազգայնականություն, այնպես էլ անջատողական շարժումներ, դրանց դեմը պետք է առնել»:

“Iran is patient with Turkey’s positions, however the patience has its own limits,” Iranian Foreign Ministry Spokesman Bahram Ghasemi has made such a statement during today’s meeting with the reporters, MEHR Iranian news agency reports.
Turning to the recent tension in Turkey-Iran relations, Iran’s Foreign Ministry Spokesman particularly noted the following: “We hope that the Turkish politicians will be more cautious and prudent in their statements on Iran. Iran will still be patient with Turkey’s positions, however our patience has its limits.”
To note, during his visit paid to Bahrain, Turkish President Recep Tayyip Erdogan touched upon the regional developments noting that religious and national differences are observed in Iraq. Iranian nationalism, as well as separatist movements have also been formed there which must be stopped.