«Մեղրի-Նորդուզ սահմանային դարպասի համատեղ օգտագործման մասին» համաձայնագիրը՝ Իրանի կառավարության օրակարգում
12:17 20/02/2017
Իրանի կառավարությունը հավանություն է տվել Իրանի և Հայաստանի միջև ստորագրված «Մեղրի-Նորդուզ սահմանային դարպասի համատեղ օգտագործման մասին» համաձայնագրին,-հաղորդում է իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալությունը:
Հիշեցնենք, որ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարության միջև Մեղրի-Նորդուզ սահմանային դարպասի համատեղ օգտագործման մասին» համաձայնագիրը ստորագրվել էր 2016թ. դեկտեմբերի 21-ին՝ ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանիի՝ Երևան կատարած այցի ընթացքում:

Iranian government approves the joint use of Meghri-Norduz border gates
The Government of the Islamic Republic of Iran has endorsed the agreement on the joint use of Meghri-Norduz border gates, Iranian IRIB Agency reported.
To remind, the memorandum of understanding between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Islamic Republic of Iran on the Joint Use of Meghri and Nurdooz land border gate was signed on December 21, 2016 during the Iranian President Hassan Rouhani’s visit to Armenia.
The document implies online exchange of information between border customs checkpoints in Meghri (Armenia) and Norduz (Iran) aimed at overall simplification of the border-crossing procedure.