Էրդողանի հակաիրանական հայտարարության պատճառով Իրանում Թուրքիայի դեսպանը կանչվել է ԱԳՆ
Իրանում Թուրքիայի դեսպան Ռեզա Հաքան Թեքինը կանչվել է ԱԳՆ,-հաղորդում է իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալությունը:
Իրանական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Բահրեյնում Թուրքիայի նախագահի և Մյունխենում այդ երկրի ԱԳ նախարարի հակաիրանական հայտարարությունների առնչությամբ Իրանի ԱԳ նախարարությունն իր բողոքն է ներկայացրել թուրք դեսպանին:
Իսկ մինչ այդ՝ Իրանի ԱԳՆ մամլո խոսնակ Բահրամ Ղասեմին, անդրադառնալով թուրք-իրանական հարաբերություններում վերջին շրջանում առաջացած լարվածությանը, մասնավորապես ասել է. «Հուսով ենք Թուրքիայի քաղաքական գործիչներն Իրանի վերաբերյալ արած իրենց հայտարարություններում ավելի զգույշ և կշռադատված կլինեն: Թուրքիայի հարցում Իրանը դեռ համբերելու է, սակայն համբերությունն էլ սահման ունի»:
Հիշեցնենք, օրերս Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Բահրեյն կատարած այցի ընթացքում, անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին, մասնավորապես նշել է. «Իրաքում առկա է կրոնական և ազգային տարաձայնություններ, այնտեղ նաև ձևավորվել է ինչպես պարսկական ազգայնականություն, այնպես էլ անջատողական շարժումներ, դրանց դեմը պետք է առնել»:

Turkish Ambassador to Iran Reza Hakan Tekin has been summoned to the Iranian Ministry of Foreign Affairs, IRIB Iranian news agency reports.
As the Iranian source informs, the Foreign Ministry of Iran has submitted his complaint to the Turkish ambassador over the anti-Iranian announcements made by Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu and President Tayyip Erdogan.
Prior to this, turning to the recent tension in Turkey-Iran relations, Iran’s Foreign Ministry Spokesman Bahram Ghasemi particularly noted: “We hope that the Turkish politicians will be more cautious and prudent in their statements on Iran. We will be patient with their positions. However there is a certain cap for our patience.”
To note, during his visit paid to Bahrain, Turkish President Recep Tayyip Erdogan touched upon the regional developments noting that religious and national differences are observed in Iraq. Iranian nationalism, as well as separatist movements have also been formed there which must be stopped.