Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը իր կնոջը նշանակել է երկրի առաջին փոխնախագահ։ Լուրը գրում է «Ռիա Նովոստին»։
Համաձայն Ադրբեջանի սահմանադրության՝ առաջին փոխնախագահը իր վրա է վերցնում երկրի նախագահի պարտավորությունները, եթե նա չի կարողանում դրանք կատարել։ Իսկ մինչ այդ, անցյալ տարվա սեպտեմբերին, Ալիևը հանրաքվեով սահմանադրական փոփոխություններ մտցրեց, որով ստեղծեց փոխնախագահի պաշտոնը և նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը երկարաձգեց 5-ից՝ դարձնելով 7 տարի։
Ըստ Ալիևի մամուլի ծառայության հաղորդագրության՝ փոխնախագահի պաշտոնը, մինչև Մեհրիբանի նշանակումը, թափուր էր։

Azerbaijani president appoints wife Mehriban Aliyeva as First Vice-President of the country
Azerbaijani President Ilham Aliyev has appointed his wife Mehriban Aliyeva as First Vice President of the country, RIA Novosti reported.
Pursuant to the Azerbaijani Constitution, the First Vice President undertakes the responsibilities of the country’s president in case the latter is not able to fulfil them. In addition, prior to this, in the September of the last year Aliyev held a referendum on Constitutional reforms extending the terms of the vice president and president from 5 to 7 years.
As the Press Service of the Azerbaijani President reports, before Mehriban’s appointment, Vice President's post was vacant.