Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել է, թե որ դեպքում Հայաստանը գործի կդնի «Իսկանդեր» համակարգերը
«Հայաստանը «Իսկանդեր» համակարգերը գործի դնելու մասին որոշում կկայացնի կախված իրավիճակի զարգացումից»: «Ռիա Նովոստի» գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
«Ես կարող եմ ներկայացնել ալգորիթմը: Այդ զենքի նշանակությունը և պարամետրերը թույլ են տալիս անուղղելի վնաս հասցնել այն երկրի ենթակառուցվածքներին, որի դեմ կարող է կիրառվել:
Հետևաբար, «Իսկանդեր» համակարգերի կիրառման մասին որոշումը սերտորեն պայմանավորված է լինելու իրավիճակի զարգացմամբ: Ամեն դեպքում մենք այն դիտարկում ենք որպես երաշխավորված հարվածի զենք, եթե լինի նման անհրաժեշտություն: Այն առաջին հերթին զսպման զենք է: Ակնհայտ է, որ իրավիճակի զարգացումը կարող է թելադրել մոտեցումների վերանայում, բայց սկզբունքորեն, իր գաղափարով ու հնարավորություններով այնպիսի զենք է, որ պետք է հովացնի ցանկացած տաք գլուխ որոշումների կայացման առումով»,-ասել է նա:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ «Իսկանդեր»-ները ներկայացվել են անցած տարվա սեպտեմբերի 21-ին՝ Անկախության 25-ամյակին նվիրված ռազմական շքերթի ժամանակ: Սակայն որոշ տվյալների համաձայն, դրանք հայկական զինված ուժեր են բերվել ավելի վաղ ու մարտական պատրաստվածության են բերվել դեռ ապրիլին:

Глава Минобороны Армении Виген Саркисян назвал условия для принятия решения о применении «Искандеров»
11:52 22/02/2017
Армения будет принимать решение о применении «Искандеров» в зависимости от развития ситуации. Об этом заявил в интервью РИА Новости министр обороны РА Виген Саркисян.
«Искандеры» были впервые продемонстрированы 21 сентября прошлого года на военном параде в Ереване в честь 25-летия независимости Армении.
«Я могу вам обозначить алгоритм. Назначение и параметры этого оружия позволяют нанести непоправимый ущерб инфраструктуре страны, против которой оно может быть применено. Соответственно, решение о применении „Искандеров” будет тесно связано с развитием ситуации. В любом случае, мы рассматриваем его как оружие гарантированного удара, если будет такая необходимость. Это, в первую очередь, оружие сдерживания. Совершенно очевидно, что развитие ситуации может диктовать пересмотр таких подходов, но в принципе, по своей идеологии, своим возможностям, это оружие такое, которое должно любую горячую голову остудить в плане принятия решений», – сказал глава Минобороны Армении.