Վարչապետը ջրպետկոմին 10 օր ժամանակ տվեց
Գործադիրի այսօրվա նիստը սկսվեց նոր հանձնարարականներով: Այս անգամ այն վերաբերում էր ոռոգման նախապատրաստական աշխատանքներին:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը նշեց, որ նախկինում հանձնարարել էին կատարել կադաստրային, պլանային և փաստացի ոռոգվող հողատարածքների համադրություն և վերլուծություն:
«Խոսքը նրա մասին է, որ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեում մի վիճակագրություն է, համայնքներում և այլ ատյաններում այլ: Ջրպետկոմի ամփոփած տվյալների համաձայն՝ փաստացի ոռոգվող հողատարածքները կազմում են կադաստրային ոռոգելի հողատարածքների շուրջ 47%-ը: Այդ թիվը համարում ենք անթույլատրելի»,- ասաց Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետը ՀՀ գյուղատնտեսության, տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարներին, Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի, ինչպես նաև Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահներին հանձնարարեց տասնօրյա ժամկետում կադաստրային և փաստացի ոռոգելի տարածքների առավել մեծ շեղում ունեցող 20 համայնքներում կատարել ուսումնասիրություն և ներկայացնել վերլուծություն դրա պատճառների վերաբերյալ:
«Մենք անհամամասնությունից ընտրել ենք ամենաշատ անհամամասնության 20 համայնքները և շարունակական գնալու ենք առաջ»,- նշեց Կարեն Կարապետյանը:

Премьер Армении дал ряд поручений в преддверии оросительного сезона
Премьер-министр Армении Карен Карапетян начал сегодня заседание правительства республики с поручений в преддверии оросительного сезона
Карен Карапетян отметил, что ранее было поручено провести сопоставление  земель, которые значатся как орошаемые по кадастру, и той их части, которая фактически возделываются.
«По данным Государственного комитета водного хозяйства, фактически возделываемые орошаемые земельные участки составляют лишь 47% всех орошаемых земель по кадастру. Мы считаем данный показатель неприемлемым», – сказал Карен Карапетян.
Премьер Армении поручил министрам сельского хозяйства, территориального управления и развития, главам Государственного комитета водного хозяйства и Государственного комитета кадастра недвижимости в 10-дневный срок провести в этой связи исследования в 20 общинах, где наблюдается наибольшее несоответствие, представить анализ относительно причин этого.