«Հայ արվեստագետների ստեղծագործությունները չեն զիջում Մանեի, Դեգայի և Օգյուստ Ռենուարի կտավներին»
Մարտի 25-ին Մոսկվայի Ռուսական իմպրեսիոնիզմի թանգարանում բացվելու է «Հայկական իմպրեսիոնիզմ» ցուցահանդեսը, որը մոսկովյան հանդիսատեսին կծանոթացնի «հայկական իմպրեսիոնիզմ» երևույթին: Այս մասին տեղեկացնում են Հայաստանի Ազգային պատկերասրահից:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչները նշում են, Հայաստանը հայտնի է ամբողջ աշխարհին իր վեհասքանչ լեռներով, միջնադարյան փառահեղ տաճարներով, ավանդական հիանալի խոհանոցով, Արշիլ Գորկու սքանչելի կտավներով, Սերգեյ Փարաջանովի կինոպատկերներով: Ռուսական իմպրեսիոնիզմի թանգարանը այժմ ներկայացնում է հայ արվեստագետներին, որոնք յուրացրել են ֆրանսիական իմպրեսիոնիզմի լավագույն ավանդույթները և որոնց ստեղծագործություններն իրենց արժանիքներով չեն զիջում Էդուար Մանեի, Էդգար Դեգայի և Օգյուստ Ռենուարի կտավներին:
Հայկական իմրեսիոնիզմն իբրև ուրույն երևույթ ձևավորվել է XIX դ. վերջին ու XX դ. սկզբին: Նոր քաղաքակրթության, լուսավորչական գաղափարների օրրան Ֆրանսիան հիմնարար դեր է խաղացել հայոց մշակութային կյանքում: Հայ գեղարվեստի զարգացման հարցում որոշակի նշանակություն է ունեցել նաև ռուսական գեղանկարչական դպրոցը, քանի որ բազում հայ նկարիչներ սովորել են Մոսկվայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ժամանակի ականավոր ռուս վարպետների մոտ (Վասիլի Պոլենով, Կոնստանտին Կորովին, Վալենտին Սերով):
«Հայկական իմպրեսիոնիզմ» ցուցահանդեսը ներկայացնելու է 19 արվեստագետների 54 աշխատանքներ, որոնք տրամադրում են Հայաստանի Ազգային պատկերասրահը, Երևանի Ռուսական արվեստի թանգարանը և մասնավոր հավաքածուատերեր:
Հանդիսատեսը կարող է ծանոթանալ համաշխարհային համբավ վայելող նկարիչներ Վարդգես Սուրենյանցի, Մարտիրոս Սարյանի, հայ իմպրեսիոնիզմի կարևորագույն վարպետ Եղիշե Թադևոսյանի, Վահրամ Գայֆեճյանի, Սեդրակ Առաքելյանի և այլ արվեստագետների երկերի հետ:
Կհրատարակվի պատկերազարդ կատալոգ, որը հայկական իմպրեսիոնիզմը որպես գեղարվեստական երևույթ լուսաբանող հոդվածներից բացի կներառի ցուցադրվող վարպետների կենսագրական ակնարկներ ու հետաքրքրաշարժ փաստեր նրանց նկարների մասին: Տեղի կունենան դասախոսություններ, թեմատիկ բանավեճեր, երաժշտական երեկոներ, էքսկուրսիաներ:

Организаторы выставки в Музее русского импрессионизма: Полотна армянских импрессионистов не уступают картинам Мане и Ренуара
12:26 24/02/2017
В Музее русского импрессионизма в Москве 25 марта открывается выставка «Армянский импрессионизм. От Москвы до Парижа», призванная познакомить московскую публику с художественным явлением «армянский импрессионизм», сообщается на сайте Национальной галереи Армении.
Величественные горы и строгая красота средневековых храмов, традиционная кухня и коньяк, пронзительные полотна Аршиля Горки и кинофрески Сергея Параджанова – то, чем славится Армения во всем мире, отмечают организаторы выставки.
Музей русского импрессионизма представляет малоизвестную для местного зрителя  страницу – творчество армянских художников, впитавших лучшие традиции французского импрессионизма. Их полотна по качеству не уступают картинам Эдуара Мане, Эдгара Дега и Пьера-Огюста Ренуара.
Армянский импрессионизм как самобытное явление сформировался на рубеже XIX-XX веков. Основополагающую роль в жизни армянской культуры той эпохи сыграла Франция  – колыбель цивилизации нового времени, просветительских идей.
Немаловажную роль в развитии армянского искусства сыграли и русские художники. Многие армяне учились в Москве и Санкт-Петербурге у ведущих мастеров своего времени – Василия Поленова, Константина Коровина, Валентина Серова.
Особенным армянский импрессионизм делает горячая любовь и привязанность художников к многовековой национальной культуре, красоте родной земли, улочкам армянских городов и деревень.
На выставке «Армянский импрессионизм. От Москвы до Парижа» будут показаны 54 картины 19 художников. Работы предоставят Национальная галерея Армении, Музей русского искусства Еревана и частные коллекционеры.
Посетители смогут увидеть картины художников с международным признанием – Мартироса Сарьяна, Вардгеса Суренянца. Будут представлены работы Егише Тадевосяна – ключевой фигуры для армянского импрессионизма, Седрака Аракеляна, Ваграма Гайфеджяна и других художников.
К открытию выставки, которая продлится до 4 июня 2017 года, будет издан иллюстрированный каталог: помимо статей об армянском импрессионизме как художественном явлении в него войдут биографические эссе о представленных в экспозиции мастерах и интересные факты об их произведениях. Запланирована обширная программа: лекции, тематические дискуссии, музыкальные вечера и экскурсии.