«Հայ արվեստագետների ստեղծագործությունները չեն զիջում Մանեի, Դեգայի և Օգյուստ Ռենուարի կտավներին»
Մարտի 25-ին Մոսկվայի Ռուսական իմպրեսիոնիզմի թանգարանում բացվելու է «Հայկական իմպրեսիոնիզմ» ցուցահանդեսը, որը մոսկովյան հանդիսատեսին կծանոթացնի «հայկական իմպրեսիոնիզմ» երևույթին: Այս մասին տեղեկացնում են Հայաստանի Ազգային պատկերասրահից:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչները նշում են, Հայաստանը հայտնի է ամբողջ աշխարհին իր վեհասքանչ լեռներով, միջնադարյան փառահեղ տաճարներով, ավանդական հիանալի խոհանոցով, Արշիլ Գորկու սքանչելի կտավներով, Սերգեյ Փարաջանովի կինոպատկերներով: Ռուսական իմպրեսիոնիզմի թանգարանը այժմ ներկայացնում է հայ արվեստագետներին, որոնք յուրացրել են ֆրանսիական իմպրեսիոնիզմի լավագույն ավանդույթները և որոնց ստեղծագործություններն իրենց արժանիքներով չեն զիջում Էդուար Մանեի, Էդգար Դեգայի և Օգյուստ Ռենուարի կտավներին:
Հայկական իմրեսիոնիզմն իբրև ուրույն երևույթ ձևավորվել է XIX դ. վերջին ու XX դ. սկզբին: Նոր քաղաքակրթության, լուսավորչական գաղափարների օրրան Ֆրանսիան հիմնարար դեր է խաղացել հայոց մշակութային կյանքում: Հայ գեղարվեստի զարգացման հարցում որոշակի նշանակություն է ունեցել նաև ռուսական գեղանկարչական դպրոցը, քանի որ բազում հայ նկարիչներ սովորել են Մոսկվայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ժամանակի ականավոր ռուս վարպետների մոտ (Վասիլի Պոլենով, Կոնստանտին Կորովին, Վալենտին Սերով):
«Հայկական իմպրեսիոնիզմ» ցուցահանդեսը ներկայացնելու է 19 արվեստագետների 54 աշխատանքներ, որոնք տրամադրում են Հայաստանի Ազգային պատկերասրահը, Երևանի Ռուսական արվեստի թանգարանը և մասնավոր հավաքածուատերեր:
Հանդիսատեսը կարող է ծանոթանալ համաշխարհային համբավ վայելող նկարիչներ Վարդգես Սուրենյանցի, Մարտիրոս Սարյանի, հայ իմպրեսիոնիզմի կարևորագույն վարպետ Եղիշե Թադևոսյանի, Վահրամ Գայֆեճյանի, Սեդրակ Առաքելյանի և այլ արվեստագետների երկերի հետ:
Կհրատարակվի պատկերազարդ կատալոգ, որը հայկական իմպրեսիոնիզմը որպես գեղարվեստական երևույթ լուսաբանող հոդվածներից բացի կներառի ցուցադրվող վարպետների կենսագրական ակնարկներ ու հետաքրքրաշարժ փաստեր նրանց նկարների մասին: Տեղի կունենան դասախոսություններ, թեմատիկ բանավեճեր, երաժշտական երեկոներ, էքսկուրսիաներ:

Armenian Impressionism: From Moscow to Paris
Exhibition entitled “Armenia Impressionism: From Moscow to Paris” is scheduled to open at the Museum of Russian Impressionism in Moscow on March 25. As the National Gallery of Armenia reports, the event will familiarize the visitors with the phenomenon of Armenia impressionism. As the organizers of the exhibition note, Armenia is famous for its marvelous mountains, medieval monuments, Armenian traditional cuisine, fine canvases of Arshil Gorki and cinema scenes of Sergey Parajanov.
The Museum of Russian Impressionism now presents the works of Armenian artists who have brought the best traditions of the French impressionism, while their works are put on equal footing with canvases by Édouard Manet, Edgar Degas, and Pierre-Auguste Renoir.
It is noted the Armenian impressionism as a unique phenomenon was formed in the end of the 19th century influenced by the French Impressionism. However, the Russian Art played a certain role in the development of Armenian fine art, as many Armenian artists studied at prominent masters of Moscow and St. Petersburg, the likes of Vasily Polenov, Konstantin Korovin, Valentin Serov.
The exhibition will feature 54 works by 19 artists that are provided by the National Gallery of Armenia, the Yerevan Museum of Russian Art as well from private collections. The visitors may admire the works of world-known artist such as Vardges Surenyants, Martiros Saryan, renown master of Armenian impressionism Yeghishe Tadevosyan, Vahram Gafeschyan, Sedrak Arakelyan and others.
in the scope of the exhibition an illustrated catalogue will be published to contain articles on Armenia Impressionism as an artistic genre, interesting facts form the biographies of the artists, while the event will be enriched with lectures, thematic debates, musical evenings and tours.