Հայաստանը լաստանավով բեռնափոխադրումների համար ստացել է մեծ զեղչեր. նախարար
Գործադիրի նիստից հետո ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ  ՀՀ վարչապետի՝ Վրաստանում ունեցած բանակցությունների արդյունքներին:
«Կոնկրետ արդյունք չունենք , և ընթացքում բանակցությունների վերաբերյալ տեղեկատվություն կներկայացնենք: Վարչապետը հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ Վերին Լարսին այլընտրանք լինելու է, բայց եկեք չկենտրոնանանք միայն աբխազական երկաթուղու կամ Օսիայով ճանապարհի վրա: Այլընտրանքը նաև լաստանավն է, որը իրական այլընտրանք է»,- ասաց Վահան Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքերով՝  Սևծովյան լաստանավով փոխադրումները ներկայումս կանոնավոր բնույթ են կրում:  Ամիսը երեք անգամ, ըստ նրա, լաստանավային փոխադրումներ են իրականացվում:
Վ.Մարտիրոսյանն ասաց, որ նշված փոխադրումների համար ստացել են մեծ զեղչեր, բացի այդ, Հայաստանը զեղչերի հարցը բարձրացրել է նաև երկաթուղային ուղղությունների հետ կապված:
«Արդյունքների հասնելը երկար ժամանակ է պահանջում, բայց պետք  չէ հույսը կորցնել: Հույս ունենք, որ կլինեն արդյունքներ»,- նշեց նախարարը:

Глава Минтранса В. Мартиросян: Армения получила большие скидки на паромные перевозки
Министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваан Мартиросян сегодня после заседания правительства РА в беседе с журналистами коснулся итогов переговоров, проведенных премьер-министром республики Кареном Карапетяном в Грузии.
«О конкретных результатах пока говорить рано, периодически будем представлять информацию о переговорах. Премьер Карапетян в ходе встречи с армянской общиной сказал, что будет найдена альтернатива КПП „Верхний Ларс”. Но давайте сейчас не концентрироваться только на абхазской железной дороге либо или дороге через Осетию. Альтернативой является также паромное сообщение», – сказал министр.
По его словам, перевозки на черноморском пароме в настоящее время носят регулярный характер – 3 раза в месяц.
Как отметил В.Мартиросян, для осуществления подобных перевозок армянская сторона получила большие скидки. Кроме того, Армения подняла вопрос скидок и в связи с железнодорожными направлениями.