ԼՂՀ-ում պեղումներ իրականացնողների նկատմամբ հետախուզում չի կարող իրականացվել. Ինտերպոլը հերքում է
Ինտերպոլի գլխավոր քարտուղարությունը ՀՀ ոստիկանությունից ստացված տեղեկատվությունը հիմնավոր համարելով, անհապաղ արձագանքել և համապատասխան շրջաբերական նամակով նույն օրը դիմել է Ինտերպոլի անդամ-երկրներին: ՀՀ ոստիկանության տարածած հայտարարության մեջ ասում է. «Նախօրեին Ադրբեջանում Ինտերպոլի ԱԿԲ-ի կողմից շրջաբերական էր ստացվել, հասցեագրված Ինտերպոլի անդամ-երկրներին, 2016թ.-ին ԼՂՀ տարածքում հնագիտական պեղումներ իրականացնող արտասահմանյան և ՀՀ մի խումբ գիտաշխատողների նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելու վերաբերյալ:
Նրանց նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 116.0.8-3 (հակամարտության ժամանակ միջազգային մարդասիրական նորմերը խախտելը), 165.2.2 (հեղինակային կամ հարակից իրավունքները խախտելը), 183.2.1 (հատուկ արժեք ունեցող առարկաներ թալանելը), 183.2.2, 281.2 (Պետության դեմ ուղղված հանրային կոչերը) և 318.02 (Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանն ապօրինի հատելը) հոդվածների հատկանիշներով:
Շրջաբերականները ստանալուց անմիջապես հետո, ՀՀ ոստիկանության Հայաստանում Ինտերպոլի ԱԿԲ-ի կողմից Ինտերպոլի գլխավոր քարտուղարությանն են ներկայացվել անհրաժեշտ հիմնավորումներ և պարզաբանումներ առ այն, որ ադրբեջանական կողմը հերթական անգամ փորձ է անում Ինտերպոլին ներքաշել քաղաքական խնդիրների ոլորտ, ինչը, միանշանակ, հակասում է Կազմակերպության կանոնադրության 3-րդ հոդվածին (այն է՝ Կազմակերպությանը խստիվ արգելվում է որևէ գործունեություն ծավալել կամ միջամտել քաղաքական, զինվորական, կրոնական, ռասայական բնույթ կրող գործերին և հարցերին) և սպառնում է Ինտերպոլի հեղինակությանն ու բարի համբավին:
Ինտերպոլի գլխավոր քարտուղարությունը, իր հերթին, ՀՀ ոստիկանությունից ստացված տեղեկատվությունը հիմնավոր համարելով, անհապաղ արձագանքել և համապատասխան շրջաբերական նամակով նույն օրը դիմել է Ինտերպոլի անդամ-երկրներին և տեղեկացրել, որ այդ անձանց նկատմամբ շրջանառվող տեղեկատվությունը հակասում է Ինտերպոլի կանոնադրության 3-րդ հոդվածին, և այդ անձանց նկատմամբ միջազգային հետախուզում չի կարող իրականացվել»:

International arrest warrant cannot be issued for researchers conducting excavations in NKR - Interpol denies Azerbaijani disinformation
Finding the information from the Armenian Police grounded, the General Secretariat of Interpol immediately responded and submitted a notice to all the member states of Interpol. The statement released by the Armenian police reads: “Yesterday, the National Central Bureau of Interpol in Azerbaijan released a notice addressed to Interpol Member States on issuing international arrest warrant for a group of Armenian and foreign researchers conducting archaeological excavations in the territory of Nagorno-Karabakh Republic (NKR/Artsakh) in 2016.
The warrants were issued for them under the requirements of Article 116.0.8-3 (violating international humanitarian norms during the conflicts), Article 165.2.2 (violation of copyright and related rights), Article 183.2.1 (looting items of special value), Articles 183.2.2 and 281.2 (public calls against the state) and Article 318.02 (illegal crossing of the Azerbaijani state border).
On receiving the notices, the National Central Bureau of Interpol of the RA Police submitted the necessary grounds and clarifications to the General Secretariat of Interpol over the fact that the Azerbaijani side makes another attempt to drag Interpol into its political issues, which definitely contradicts Article 3 of the Constitution of the organization (“It is strictly forbidden for the Organization to undertake any intervention or activities of a political, military, religious or racial character) and threatens the reputation and the good name of Interpol.
In its turn, the General Secretariat of Interpol found the information received from the Armenian Police grounded, immediately responded and submitted notice to all the member states of Interpol notifying that the information on the mentioned individuals contradicts Article 3 of Interpol’s Constitution and international arrest warrant cannot be issued for them.”