«Ֆիլիպ Մորիս»-ին Ռուսաստանից վտարում են, իսկ Հայաստանում՝ վարչապետի մակարդակով ընդունում. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» օրաթերթն անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի կողմից երեկ «Ֆիլիպ Մորիս Ինթերնեյշնլ Մենեջմենթ Էս Էյ» ընկերության Արևելյան Եվրոպայի, Միջին Արևելքի և Աֆրիկայի տարածաշրջանի և «Ֆիլիպ Մորիս Ինթերնեյշնլի» «Դյութի Ֆրի»-ի նախագահի գլխավորած պատվիրակության ընդունելու փաստին՝ գրել է, որ համաշխարհային շուկայում դիրքերը չզիջելու համար սպառողին մոլորեցնելու պատճառով «Ֆիլիպ Մորիս»-ին Ռուսաստանի Դաշնությունից վտարում են, իսկ Հայաստանում կառավարության ղեկավարի մակարդակով ընդունելության են արժանացնում:
Թերթը գրել է. ««Ֆիլիպ Մորիս» ընկերությունը դեռևս 2014 թվականին շուկա էր մտցրել iQOS անվամբ սարքը, որը ներկայացվում էր որպես «այլընտրանքային ծխախոտ»: Վերջինիս առանձնահատկությունն այն է, որ սարքը լիցքավորվում է խտացված թութունի հաբերով, իսկ թութունը սարքի ներսում ոչ թե այրվում, այլ պարզապես տաքանում է մինչև 350 աստիճան: Ըստ արտադրողների՝ դրա շնորհիվ «այն ավելի անվտանգ է, քան սովորական ծխախոտը»:
…«Ֆիլիպ Մորիս»-ի iQOS սարքի պարագայում, ամենայն հավանականությամբ, գործ ունենք սպառողին մոլորեցնելու մարքեթինգային քայլի հետ, որի միակ նպատակը համաշխարհային շուկայում դիրքերը չզիջելն է: Հասկանալի է, որ այս խնդիրը լուծել հնարավոր էր, եթե ընկերությանը հաջողվեր հաստատվել աշխարհի խոշորագույն ծխախոտի շուկաներից մեկում՝ Ռուսաստանում: Համապատասխան հայտն ընկերությունը ՌԴ կառավարություն ներկայացրել էր 2014 թվականին, իսկ, ահա, 2016 թվականին Մոսկվայում մերժել են «Ֆիլիպ Մորիսի»՝ երկրի տարածքում Հետազոտությունների և մշակումների (R&D) կենտրոն հիմնելու հայտը:
Ռուսական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ հարցը բավականին երկար ու հանգամանալից է քննարկվել, և արդյունքում բացահայտվել է, որ «Ֆիլիպ Մորիսի» գովազդած դրական արդյունքները ոչ մի փաստական հիմք չունեն, բացի հենց ընկերության կողմից ներկայացվող տվյալները, իսկ, ահա, բացասական ազդեցությունն ակնհայտ է: Ինչպես նշել է ՌԴ առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչ Օլեգ Սալագայը, «նիկոտինի փոխանցման էլեկտրոնային սարքեր օգտագործողների շրջանում բավականին բարձր է այն անձանց տեսակարար կշիռը, ովքեր նախկինում ծխախոտ չեն օգտագործել»: Ասել է թե՝ վնասակարությունը նվազեցնելու անվան տակ, գովազդային արշավով, ծխախոտ արտադրող ընկերությունն իրականում ընդլայնում է իրացման շուկան՝ ծխախոտի գլանակներ չօգտագործողների հաշվին:
Հենց այս պատճառով էլ «Ֆիլիպ Մորիս»-ին Ռուսաստանում մերժել են: Փաստացի՝ վտարել են երկրից: Ըստ որում՝ որոշումը կայացվել է 2016-ի վերջին: Եվ ընդամենը մի քանի ամիս անց ընկերության ներկայացուցիչը հայտնվում է Հայաստանում, տեղեկացնում, որ այստեղ Հետազոտությունների և մշակումների (R&D) կենտրոններ է կառուցելու: Ենթադրվում է, որ Հայաստանի առողջապահության նախարարությունից որևէ մեկը չի արձագանքի այս կենտրոնների կառուցմանը, եթե, իհարկե, Ռուսաստանից չհնչի համապատասխան զանգ»:

«Грапарак»: Производитель опасных электронных сигарет – Philip Morris – после выдворения из России ищет «приют» в Армении
18:49 03/03/2017
Газета «Грапарак» в сегодняшнем номере обратилась к состоявшейся накануне, 2 марта, встрече премьер-министр Армении Карена Карапетяна с делегацией, возглавляемой президентом компании «Филлип Моррис Интернейшнл Менеджмент Эс Эй» (Philip Morris International Management SA) по региону Восточной Европы, Среднего Востока и Африки и «Филлип Моррис Интернейшнли Дьюти Фри» (Philip Morris International Duty Free) Драго Азиновичем.
Так, газета пишет, что из-за введения покупателей в заблуждение с целью сохранения позиций на мировом рынке Philip Morris выдворяют из РФ, а в Армении эту компанию удостаивают приема на уровне главы правительства.
Как напоминает газета, в 2014 г. Philip Morris начала выпускать iQOS – курительную систему, в которой табак нагревается до 350 градусов, а не горит, и курильщик получает привычную дозу никотина, вдыхая табачный пар, а не дым. Philip Morris уверяет, что табачный пар «менее вреден, чем дым обычной сигареты».
«В случае с системой iQOS компании Philip Morris, по всей видимости, мы имеем дело с маркетинговым шагом по введению потребителя в заблуждение, единственной целью которого является сохранение позиций на мировом рынке. Понятно, что данную проблему можно было бы решить, если бы компания обосновалась на одном из крупнейших рынков табака в мире – в России. Соответствующую заявку компания представила в правительство РФ в 2014 году, а вот в 2016 году в Москве отклонили заявку Philip Morris на основание в этой стране центра исследований и разработок (R&D)», – пишет газета.
Как передают российские СМИ, вопрос обсуждался довольно долго и обстоятельно, и в итоге выяснилось, что рекламируемые компанией Philip Morris положительные результаты не имеют никакого фактического обоснования, за исключением тех данных, что представлены собственно компанией, а вот негативное воздействие очевидно. Как отметил официальный представитель Минздрава России Олег Салагай, среди использующих электронные сигареты лиц большой процент составляют те, кто ранее вообще не употреблял табака. Более того, отмечалось, что под предлогом снижения уровня вредности компания, производящая сигареты, на самом деле посредством рекламной акции расширяет рынок сбыта за счет некурящих.
Именно по этой причине компании Philip Morris в России отказали, фактически, выдворив из страны. Причем, решение было вынесено в конце 2016г. И всего через пару месяцев представитель компании оказывается в Армении, известив, что собирается открывать здесь центры исследований и разработок (R&D). Предполагается, что из Минздрав РА никак не отреагируют на строительство таких центров, если конечно, из России не поступит соответствующий звонок, пишет газета «Грапарак».