Հայաստանում արտադրված արտադրանքը քաջալերելու միջավայր չկա. սիրիահայ գործարար
Հայաստանում բիզնես սկսելն ունի իր առավելություններն ու թերությունները, - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց «Սիրիահայերի միություն» կազմակերպության խորհրդի անդամ, գործարար Շանթ Խնկիկյանը, ով 2012 թվականից տեղափոխվել է Հայաստան և իր բիզնեսը սկսել այստեղ:
Նա պատմեց, որ այստեղ զբաղվում է էլեկտոնիկայի սարքավորւմների արտադրությամբ:
«Մինչ այս՝ մեր արտադրամասի առաջին մանսաճյուղն ունեցել եմ Սիրիայում: Այն այժմ էլ գործում է այնտեղ, որի արտադրանքը հիմնականում տեղի շուկայի համար: Սիրիայում շուկան մեծ է ու ինքնստինքյան արտաքին շուկայի կարիք չի լինում: Այլ խնդիր է Հայաստանում, այստեղ շուկան փոքր է ու տեղական արտադրանքի փոխարեն այն լի է դրսի արտադրանքով: Հայաստանում արտադրված արտադրանքը քաջալերելու միջավայր չկա, դրանով բիզնեսի արտադրությունը սահմանափակվում է: Խրախուսող քայլեր են պետք»,- մտահոգություն հայտնեց նա:
Նա տեղեկացրեց, որ իրենց արտադրանքը Հայաստանից փորձում են արտահանել եվրոպական և արաբական երկրներ, բայց այստեղ էլ են խնդիրների հանդիպում. «Միայն օդային ճանապարհներով ենք կարողանում մեր արտադրանքը դուրս հանել, ինչը շատ թանկ է նստում, այլ ճանապարհներ չկան»:
Ինչ վերաբերում է բիզնեսի մասին Հայաստանի և Սիրիայի օրենքներին՝ Շանթ Խնկիկյանը նշեց, որ Հայաստանում օրենքն ավելի պարզ ու հստակ է, և իրենք օրենքը հասկանալու հետ կապված որևէ դժվարությունների չեն հանդիպել, պարզապես այդ օրենքով պետք է որոշ առավելություններ տան նոր բիզնես սկսողներին:
«Գոնե պետք է հատուկ պայմաններ ստեղծել նոր բիզնես սկսողների համար, օրինակ առաջին երկու-երեք տարին քիչ հարկել, հումք ներմուծելիս՝ չհարկել: Այնպես պետք է անել, որ Հայաստան եկող սիրիահայ գործարարի մոտ վստահություն լինի, որ այստեղ կարելի է գործ սկսել»,-հավելեց նա:
Սիրիահայ գործարարը նաև նշեց, որ միության անդամներով հանդիպել են վարչապետ Կարեն Կարապետյանին՝ ներկայացրել բիզնես միջավայրը բարելավող իրենց առաջարկները և այժմ սպասում են գործուն քայլերի:
ՀՀ կառավարության որոշումամբ հայ մեծ գործարար ու բարերար Ալեքսանդր Մանթաշյանցի ծննդյան օրը` մարտի 3-ը, պաշտոնապես նշվում է որպես «Գործարարի օր»:

Syrian-Armenian entrepreneur highlights the need to promote the local production in Armenia
Starting a business in Armenia has benefits and shortcomings alike, member of the “Union of Syrian Armenians” Shant Khnkikyan, told reporters at a press conference, sharing his experience and entrepreneurial activity since 2012, when he moved to Armenia.  He informed about his busieness specialized in manufacturing electronic equipment in Armenia.
“I used to operate one of my business branches in Syria. It is still operating with product mainly consumed in the local market,” the speaker noted, adding Syria has a large consumption market and does not depend on foreign markets. The situation, however, is different in Armenia, Khnkikyan said and added:” Armenia’s market is rather small with the imported products dominating the locally produced goods that, in turn, leads to blurry prospects for business expansion. There is no favorable environment for the locally produced goods that restricts the opportunities to expand,” the Syria Armenia explained, adding stimulating step are needed to boost the local production.
He next informed about attempts to export their product to European and Arab states, yet faced certain problems due to availability of transport routes. “We can export goods only by an air which is quite expensive,” noted the entrepreneur.
Drawing parallels between the Armenian and Syrian laws regulating the business Khnkikyan gave preference to Armenian laws, which are seen “favorable for business and clear”. However, the speaker says, business starters should be provided with certain economic incentives.
“Special conditions are needed for the entrepreneurs setting up a business in Armenia, for example up to 3 years of tax deferral for them or customs duty exemption for imported materials. “The Syrian entrepreneur visiting Armenia should see a precise perspective for the growth and expansion of the startup,” said the speaker
The Syrian Armenian entrepreneur informed about the recent meeting of the “Union of Syrian Armenians” members with the RA PM Karen Karapetyan and discussion over proposals on improving the business environment.