Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Իրան ուղևորվող մեքենաների վճարներին վերաբերող խնդիրները սեղմ ժամկետներում լուծելու վերաբերյալ
Նորդուզի անցակետում տեղի է ունեցել Մեղրիի և Նորդուզի մաքսակետերի ղեկավարների հերթական հանդիպումը, որի առանցքում ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանի և ԻԻՀ մաքսային ծառայության ղեկավար Մասուդ Քարբասիանի` 2016թ. նոյեմբերի 17-ին ստորագրած փոխըմբռնման հուշագրի 5-րդ կետի կատարումն է եղել: Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են սահմանային կետերի համագործակցության հետ կապված հարցեր:
Անդրադարձ է եղել, մասնավորապես, մարտ ամսին Նովրուզի ժամանակ սպասվող ուղևորների և ավտոմեքենաների մեծ հոսքերի որակյալ սպասարկմանն ուղղված քայլերին: Երկկողմ հանդիպմանը գործընկերները քննարկել են նաև Հայաստան մուտք գործող տրանսպորտային միջոցներից գանձվող վճարների և Իրան ուղևորվող մարդատար մեքենաների վճարներին վերաբերող հարցեր: Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել խնդիրները սեղմ ժամկետներում լուծելու վերաբերյալ:
Նշենք, որ ՊԵԿ-ի և ԻԻՀ մաքսային ծառայության միջև ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության մաքսային ծառայության միջև մաքսային վարչարարության բնագավառում համագործակցության վերաբերյալ» փոխըմբռնման հուշագրով նախատեսվում է Մեղրիի և Նորդուզի սահմանային մաքսային կետերի միջև իրական ժամանակում տեղեկատվության փոխանակում կազմակերպել:

Главы таможенных пунктов армянского Мегри и иранского Нордуза обсудили выполнение меморандума о взаимопонимании
11:24 06/03/2017
В рамках подписанного 17 ноября 2016 года председателем Комитета государственных доходов Армении Варданом Арутюняном и главой Таможенного управления Исламской Республики Иран Масудом Карбасианом меморандума о взаимопонимании в таможенном пункте Нордуза состоялась очередная встреча руководителей таможенных пунктов Мегри и Нордуза. Об этом сообщает пресс-служба КГД РА.
Ключевой темой встречи было выполнение пункта 5 меморандума о взаимопонимании. В ходе совещания были обсуждены также вопросы, касающиеся укрепления сотрудничества приграничных таможенных пунктов.
Были затронуты также шаги, направленные на качественное обслуживание больших потоков пассажиров и автомобилей, ожидаемых в период празднования Новруза.
Стороны обсудили также вопросы пошлин, взимаемых с въезжающих в Армению транспортных средств и следующих в Иран пассажирских автомобилей. Стороны достигли договоренности относительно решения задач в сжатые сроки.