Անկարայում ձերբակալվել է Ռուսաստանի քաղաքացի, ում կասկածում են, որ կապ ունի Թուրքիայում ՌԴ դեսպան Անդրեյ Կառլովի սպանության հետ: Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, այս մասին գրել է Hurriyet-ը՝ հղում անելով իրավապահ համակարգում իր աղբյուրին:
Ձերբակալված ռուսի անունը Եկատերինա է: Նա 33 տարեկան է: Քննությունը կասկածում եմ, որ նա մինչև 2016 թ. նոյեմբերի վերջ հեռախոսով կապ է ունեցել Մևլութ Ալթինթաշի հետ, նաև շփվել է նրա հետ WhatsApp-ի մեսինջերով:
Լրագրողները նաև պնդում են, որ ռուսաստանից կինը կապ ունի Անկարայի հինգաստղանի հյուրանոցներում ինտիմ ծառայությունների մատուցման հետ:
Անկարայում ՌԴ դեսպանությունը չի կարողացել Ռիա նովոստին տրամադրել օպերատիվ մեկնաբանություն՝ կապված կասկածյալի ձերբակալության հետ:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում ՌԴ դեսպան Անդրեյ Կառլովը սպանվեց դեկտեմբերի 19-ին, Անկարայում բացված ֆոտոցուցահանդեսի բացմանը ելույթ ունենալիս: Զինված հարձակում կատարողը ոստիկանության աշխատակից է՝ Մևլութ Ալթինթաշը: Նա չեզոքացվել է անվտանգության ուժերի տեղի աշխատակիցների կողմից:

Russian woman detained in Turkey on suspicion of being involved in ambassador murder
Russian citizen Yekaterina B. has been arrested by the Turkish police on suspicion of being involved in the murder of Russian Ambassador to Turkey Andrei Karlov, TASS reports referring to the A Haber TV channel.
According to the report, in November 2016, the Russian citizen had telephone contacts with the ambassador’s killer Mevlut Mert Altintas. She also called the Russian Cultural Center in Ankara. During questioning, she said that she had maintained contacts with Altintas mainly through messenger programs.
According to the Sabah daily, 33-year-old Yekaterina was a procurer in Ankara, arranging big businessmen’s meetings with women.
Meanwhile, the Russian embassy in Turkey has forwarded an official request demanding to confirm the reports on the Russian citizen’s arrest in connection with the Karlov murder case, the embassy’s spokesperson Irina Kasimova told TASS on Monday.
The source reminds that Russia’s Ambassador to Turkey Andrei Karlov was gunned down on December 19, 2016, while he was delivering a speech at the opening ceremony of a photo exhibition. According to Turkey’s authorities, the attacker, named Mevlut Mert Altintas, was immediately neutralized by security forces.