ՎԶԵԲ-ը, ԵՄ-ն և Շվեդիան կաջակցեն ձեռներեցությամբ զբաղվող հայ կանանց
Երևանում այսօր  տրվեց Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) կողմից իրականացվող «Գործարար կանայք»  ծրագրի պաշտոնական մեկնարկը, որի նպատակն է  Հայաստանում կանանց կողմից ղեկավարվող ՓՄՁ-ներին հասանելի դարձնել իրենց աճի համար անհրաժեշտ ֆինանսավորումը և խորհրդատվությունը: Բացի այդ, տեխնիկական աջակցություն կտրամադրվի ծրագրի գործընկեր ֆինանսական կառուցներին, ինչպես նաև բիզնես խորհրդատվություն կին ձեռներեցներին:
ՎԶԵԲ-ի « Գործարար կանայք» ծրագիրը ստեղծվել է տնտեսության ոլորտում կնոջ դերն ամրապնդելու նպատակով և այսօր հաջողությամբ իրականացվում է 16 երկրում:
Արևելյան գործընկերության երկրներում ծրագրի իրականացման համար միայն ՎԶԵԲ-ի նախնական ներդրումը կազմել է 55 մլն ԱՄՆ դոլար, որն ուղղվել է տեղական ֆինանսական կառույցների միջոցով կանանց կողմից ղեկավարվող բիզնեսների հետագա վարկավորման համար վարկային գծերի ստեղծմանը: Արևելյան գործընկերության երկրներում ծրագիրը ֆինանսավորվում է ՎԶԵԲ-ի, Եվրոպական միության, Շվեդիայի և Վաղ անցումային երկրների հիմնադրամի կողմից:
Միջոցառման ժամանակ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի ներկայացուցչության ղեկավար Մարկ Դևիսը՝ ներկայացնելով կանանց ձեռնարկատիրության աջակցության ծրագիրը, նշեց, որ Հայաստանում կանայք շատ ավելի կրթված են, բայց շատ հաճախ այդ կրթությունը հնարավորություն չունեն հետագայում  վերածել կապիտալի:
Նրա խոսքերով՝ ՎԶԵԲ-ը սովորաբար կենտրոնանում է այն հարցերի շուրջ, որոնցում կարող է մեծ օգուտ բերել: Այս ծրագրի շրջանակում, ըստ նրա, ապահովում են խորհրդատվություն և ֆինանսավորում, որը տրամադրվել է գործընկեր բանկերի միջոցով: «Մենք կիսելու ենք այն ռիսկերը, որոնք մեզ են փոխանցելու մեր գործընկերները: Բայց կանանց կողմից ղեկավարվող բիզնեսները սովորաբար ռիսկերի տեսանկյունից ավելի հուսալի են, քան տղմարդկանց ղեկավարած բիզնեսները»,- ասաց  Մարկ Դևիսը՝ հավելելով, որ Հայաստանում վարկառու կանանց շրջանում անվճարունակությունը կազմում է 5,5 տոկոս, տղամարդկանց շրջանում՝ 7,7 տոկոս:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչատրյանն իր խոսքում նշեց, որ Հայաստանում կանանց ձեռներեցության զարգացմանն ուղղված մի շարք ծրագրեր են իրականացվել, որոնք ունեցել են որոշակի հաջողություններ, բայց անելիքները դեռ շատ են:
Նա հույս հայտնեց, որ  նպատակաուղղված ֆինանսական աջակցության շնորհիվ կին ձեռներեցները կկարողանան զարգացնել իրենց գործունեությունը և կհասնեն լուրջ հաջողությունների:
ՀՀ-ում Շվեդիայի Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Մարգարիտա Քրիստիանսոնը նշեց, որ  Շվեդիայի կառավարությունը Արևելյան գործընկերության երկրներում ծրագրի իրականացման համար հատկացրել է 47 մլն շվեդական կրոն (մոտ 5.2 միլիոն եվրո):
«Կանանց ձեռներեցության զարգացմանն ուղղված աջակցությունը տարածաշրջանում տնտեսական աճի բանալին է: Կանանց ձեռներեցությունը կարևոր ներդրում է ազգային տնտեսության մեջ, և կանանց կողմից ղեկավարվող մի շարք ընկերություններ ավելի արագ տեմպերով են աճում,  քան նրանք, որոնք ղեկավարվում են տղամարդկանց կողմից»,- նշեց Մարգարիտա Քրիստիանսոնը:
Հաջորդ 4,5 մլն եվրոն տրամադրել է Եվրոպական Միության Հարևանության Ներդրումային հիմնադրամը. միջոցներն ուղղվել են վարկավորման որակի բարձրացման ֆինանսավորմանը ու ծրագրի գործընկեր ֆինանսական հաստատությունների կարողությունների զարգացմանը: Նշենք, որ ՎԶԵԲ-ի Վաղ անցումային երկրների հիմնադրամի կողմից ծրագրին ուղղվել է ևս 0.9 մլն եվրո:
Եվրոպական միության Հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին նշեց, որ Հայաստանն առաջին երկրներից է, որ օգտվում է Արևելյան գործընկերության երկրներում իրականացվող ՎԶԵԲ-ի ծրագրից: «Ես շատ ուրախ եմ, որ Հայաստանն օգտվում է այս բազմամիլիոնանոց ծրագրից: Ծրագիրն առաջին հերթին միտված է ֆինանսական պրոդուկտների հասանելիության բարձրացմանը: Գիտենք, որ ֆինանսական պրոդուկտների հասանելիությունը  Հայաստանի աքիլլեսյան գարշապարն է: ՎԶԵԲ-ի շնորհիվ է, որ այս խնդիրը որոշ չափով փորձ է արվում լուծվել»,- ասաց նա:
Պյոտր Սվիտալսկին հույս հայտնեց, որ կանայք կօգտվեն այս ծրագրից: «ԵՄ-ն գտնում է, որ հայ կանայք երիտասարդ սերնդի հետ միասին պետք է լիարժեք իրականացնեն իրենց դերը՝ որպես Հայաստանի տնտեսության շարժիչ ուժ, իսկ ԵՄ-ն կշարունակի ավելի ու ավելի ներդնել այդ ոլորտում»,- հավելեց Պյոտր Սվիտալսկին:
Նշենք, որ Հայաստանում կանանց ձեռներեցության աջակցության ծրագրին անցյալ տարեվերջին միացել են Ամերիաբանկը և Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկը, այսօր միացավ նաև «Արարատբանկը»: Նշված բանկերը պատրաստ են ծրագրի նպատակներին և պահանջներին համապատասխան կանանց կողմից ղեկավարվող բիզնեսները վարկավորել:

EBRD, European Union, and Sweden help to promote Armenian women’s participation in business
The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) officially launched today the Women in Business Programme, which aims at supporting women-led small and medium-sized enterprises (SMEs) to help promote women’s participation in business. The programme activities ranges from accessing finance to business advice to women through training the skills, knowledge and resources for the implementation of their project activities.
Women in Business Programme has been established to strengthen the women’s role in economy and has been successfully implemented in 16 countries.
The initial EBRD investment for implementation of the program in the Eastern Neighborhood countries has comprised USD 55 billion, directed to local financial structures to finance the women-led businesses. The programme is financed by EBRD, the European Union, Sweden and the Early Transition Countries (ETC) Fund.
During the launch of the programme the Head of the EBRD Yerevan Resident Office Mark Davis noted that women in Armenia are more educated, yet are unable to capitalize on their education. Speaking of the financing women-led businesses by the financial institutions, Davis noted:” We share the risk that are communicated by our partners. Women-led businesses, however, are more reliable in terms of the risks to compare to men-led enterprises,” citing statistics showing in Armenia women insolvency amounts to 5,5 percent, while the number is 7,7 among men.
Deputy Minister of Armenia’s Ministry of Economic Development and Investments noted in his remarks that number of projects have been implemented in Armenia addressing the development of women entrepreneurship that recorded certain progress with much left to be done.
Charge d' affaires of the Embassy of Sweden Ms. Margareta Kristianson noted that Sweden had allocated 5.2 billion Euros for the implementation of the programme in the Eastern Neighborhood countries.
“The support within the Women in Business Programme is vital for driving economic growth in the region. Women entrepreneurship presents a viable investment in the national economy and women-led businesses are rapidly growing to compare with men-led enterprises,” Ms. Margareta Kristianson said.
The next 4,5 mln. were provided by Neighborhood Investment Facility (NIF) of the European Union. The means were directed to partner financial institutions to help them offer financial products that better meet the needs of women-led businesses, changing the way they work.
Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Peter Switalski noted that Armenia has been one of the first states in the Neighborhood Policy countries, making use of the EBRD programme. “The EU believes that Armenia women along with the younger generation are obliged to fulfill their role as a driving force for Armenia’s economy, while the European Union will continue to make new investments in the sphere,” Peter Switalski said.
To remind, Ameriabank and AGBA Credit Agricole Bank joint the programme in late 2016, while Ararat Bank became a partner organization at today’s event.