Ռուսաստանից քշված Philip Morris-ը գրեթե ապաստան է գտել Հայաստանում. EurAsia Daily
«Ծխախոտի համաշխարհային շուկայում վերջին տարիներին լրջագույն պայքար է ծավալվել: Ծխելու դեմ պայքարի թելադրած պայմաններին հարմարվելով՝ ծխախոտագործներն իրենց բիզնես շահերը չզիջելու համար ձևացնում են, թե չափազանց մտահոգ են մարդկանց առողջության համար, իսկ իրականում մանիպուլացնում են առողջության թեման և նորանոր բիզնես բարձունքներ նվաճում: Այս պայքարում առաջամարտիկը ոլորտի համաշխարհային լիդեր Philip Morris-ն է»:
EurAsia Daily պարբերականը, անդրադառնալով համաշխարհային ծխախոտագործության հսկայի՝ Philip Morris-ի գործունեությանն ու ռուսական շուկայում դիրքավորվելու փորձերին, գրում է, թե ռուսական շուկա մուտք գործելու արգելքներն այս կորպորացիան փորձում է շրջանցել Հայաստանում հաստատվելու ճանապարհով՝ օգտագործելով ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև գործող առևտրային համաձայնագրերի առավելությունը: Ստորև ներկայացնում ենք ամբողջական հոդվածի հայերեն թարգմանությունը:
«Տեխնոլոգիաների կիրառության մեթոդով անվտանգության պատրանք ձևավորելու նպատակով ամերիկյան ընկերությունը դեռևս 2014 թվականին՝ «այլընտրանքային ծխախոտ» անվան տակ շուկա էր մտցրել iQOS սարքը: Վերջինիս առանձնահատկությունը կայանում է նրանում, որ սարքը լիցքավորվում է խտացված թութունի հաբերով, իսկ թութունը սարքի ներսում ոչ թե այրվում է, այլ պարզապես տաքանում մինչև 350 աստիճան: Ըստ արտադրողների՝ «թութունի գոլորշին ավելի անվտանգ է, քան սովորական ծխախոտի»: Եվ այս հիմքով էլ ընկերությունը «ամբիցիոզ պլան» է ներկայացնում. «Մենք գիտակցում ենք, թե ինչն է մտահոգում միլիոնավոր ծխող տղամարդկանց և կանանց... և մենք ընդառաջ ենք գնում այդ սպասումներին՝ ստեղծելով ապագա՝ առանց ծխախոտի ծխի»: Ինչպես նշել է Philip Morris International-ի գլխավոր տնօրեն Անդրե Կալանտզոպուլոսը՝ իրենց նպատակն է, որպեսզի «20 տարի հետո բոլոր չափահաս ծխողներն օգտագործեն այսպիսի արտադրանք»:
Ծխող մարդկանց մասին այս հոգատարությունն իրականում այնքան էլ միանշանակ չէ: Նախ նոր արտադրանքի որակի մասին ոչ մի դրական եզրակացություն չկա, բացի հենց Philip Morris-ի կողմից ֆինանսավորված հետազոտության արդյունքները: Փոխարենն առկա է լուրջ մասնագիտական կառույցների կարծիք, ըստ որի՝ ծխախոտի հետևանքով մարդու առողջությանը վնաս հասցնող նյութերը օրգանիզմ են ներթափանցում ոչ միայն թութունի այրման, այլև տաքացման արդյունքում: Ավելին, ըստ մասնագետների՝ վնասակար նյութերն օրգանիզմ են ներթափանցում նույնիսկ նիկոտինային հիմքով ծամոններ օգտագործելու դեպքում:
Խնդիրը կարգավորված է նաև միջազգայնորեն. Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության շրջանակներում ընդունված «Ծխախոտի դեմ պայքարի շրջանակային կոնվենցիայի» 11-րդ հոդվածի համաձայն՝ պնդումը, թե ծխախոտի հիմքով որևէ արտադրանք ավելի անվտանգ է, քան մեկ ուրիշը, ի սկզբանե սխալ է:
Ասել է, թե Philip Morris-ի ներկայացրած iQOS սարքի վերաբերյալ ծավալված գովազդային արշավի հիմքում ընկած է սպառողի վստահությունը շահելու միջոցով իրացման շուկան ընդլայնելու ստրատեգիան: Այն որ Philip Morris-ը հենց դրան է ձգտում, վկայում են ընկերության ֆինանսական ցուցանիշների մանրամասները:
Մարտի 6-ին Nasdaq-ի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ նախորդ տարի Philip Morris-ն էականորեն բարելավել է դիրքերը համաշխարհային շուկայում և զգալի շահույթ ապահովել՝ իրացնելով ավելի քիչ քանակի ավանդական ծխախոտ: Այս պարադոքսի պատասխանն ընկերության ռազմավարությունն է՝ շուկայում ոչ ավանդական ծխախոտի առաջմղումը, ինչն իրականացվում է ագրեսիվ գովազդային արշավով: Ըստ որում՝ գովազդային արշավը ներառում է տարբեր երկրների կառավարությունների հետ կոնկրետ աշխատանք: Այդ աշխատանքի մասին ակնարկել, բայց չակերտները չի բացել հենց Անդրե Կալանտզոպուլոսը: «Այս նոր կատեգորիայի ապրանքների համար անհրաժեշտ է մշակել ու ընդունել հավասարակշռված կարգավորում, այդ թվում հարկային քաղաքականության, արտադրության չափորոշիչների, շրջանառության և կիրառության կանոնների ոլորտներում»:
Գործնականում սա նշանակում է, որ ընկերությունը հյուրընկալող երկրից պահանջում է հարկային արտոնություններ, թույլ վերահսկողություն, ինչպես նաև արտոնյալ պայմաններ (օրինակ՝ հանրային վայրերում «այլընտրանքային սիգարետների» օգտագործման թույլտվություն): Մի խոսքով՝ iQOS-ի անվան տակ, Philip Morris-ը մրցակցային առավելություններ է պահանջում, ինչի շնորհիվ էլ մեծացնում է շուկայում իր ներկայությունը:
Դատելով ամենայնից՝ մարքեթինգային այս քայլն ընկերությունը փաթեթավորել է «Հետազոտությունների և մշակումների (R&D) կենտրոն» անվան տակ: Եվ այն երկրները, որոնք տեղի են տալիս ծխախոտային գիգանտի պահանջներին, իրենց մոտ ունենում են նման կենտրոններ: Սակայն կան երկրներ, որոնք տեղի չեն տալիս Philip Morris-ի պահանջներին: Դրանցից մեկը Ռուսաստանն է:
Ռուսաստանում «Հետազոտությունների և մշակումների (R&D) կենտրոն» հիմնելու հայտ Philip Morris ընկերությունը ՌԴ կառավարությանը ներկայացրել էր դեռևս 2014 թվականին, իսկ ահա 2016 թվականին, դատելով մամուլի հրապարակումներից, Մոսկվայում այն մերժել են: Թե որն է պատճառը, դժվար է ասել: Հնարավոր է, որ Ռուսաստանի կառավարությունում իսկապես մտադիր են պայքարել ծխելու դեմ, ուստի դեմ են նաև «այլընտրանքային սծխախոտներին»: Չի բացառվում նաև, որ Մոսկվայում պարզապես քաղաքական որոշում են կայացրել, որի իմաստն է՝ թույլ չտալ արևմտյան ընկերությանը սպառողին մոլորեցնելու միջոցով դուրս մղել տեղական արտադրողներին շուկայից:
Բայց փաստ է, որ Ռուսաստանում ոչ միայն մերժել են Philip Morris-ին, այլև հետագա կարգավորումներով խոչընդոտում են նրա հաստատումը ծխախոտի ռուսական շուկայում: Մասնավորապես՝ նախորդ տարի ձեռնարկվել է ակցիզային հարկի էական բարձրացում, իսկ այս տարվա փետրվարին Մոսկվայի քաղաքային դուման այլընտրանքային ծխախոտը օրենսդրորեն հավասարեցրել է ավանդականին՝ դրանով իսկ կանխելով ցանկացած արտոնյալ շրջանառում: Ներկայումս այս օրինագիծը մտել է Պետական դումա և հնարավոր է շատ մոտ ապագայում հաստատվի: Ի լրումն, մարտի 7-ին Պետդումայի պատգամավոր Գենադի Օնիշենկոն ծխախոտային այլընտրանքային արտադրանքն անվանել է «ռուսաստանի ազգային անվտանգության սպառնալիք»:
Մեկ այլ պատգամավոր՝ Գենադի Կուլիկն էլ պարզապես հասկացրել է, որ «այդ արտադրանքը Ռուսաստանին առհասարակ պետք չէ»: Փաստորեն Philip Morris-ի գովազդած «այլընտրանքը» թույլ չեն տալիս մուտք գործել Ռուսաստան:
Բնականաբար՝ Philip Morris-ն այս մերժումների հետ չի համակերպվելու և կփորձի ծխախոտի իրացաման խոշորագույն շուկաներից մեկը մուտք գործել հետնամուտքից: Նման հնարավորություն տալիս է ԵԱՏՄ գոյությունը: Ընկերությունը կարող է գոծունեություն սկսել Միության անդամ երկրներից մեկում, և այնտեղից սպասարկել Ռուսաստանի շուկան:
Հավանաբար հենց այս մտադրությամբ է Philip Morris-ն ակտիվացել Հայաստանում, որտեղ ընկերության ներկայացուցչին ընդունել են վարչապետի մակարդակով և կանաչ լույս վառել «Հետազոտությունների և մշակումների (R&D) կենտրոն» հիմնելու մտադրության առջև:
Սակայն Մոսկվայում կրկին մեկ քայլ առաջ են անցել. նախորդ շաբաթ արդեն իսկ կայացվեց որոշում, համաձայն որի՝ «պատժամիջոցների տակ գտնվող» ապրանքների ներմուծումն արգելվելու է նույնիսկ ԵԱՏՄ երկրներից: Ակնկալվում է, որ iQOS-ն ու նմանատիպ այլ նորամուծություններ Ռուսաստանում կհայտնվեն այդ ցուցակում: Պատահական չէ, որ այդ ցուցակի մեծ մասնագետ Օնիշչենկոն արդեն իսկ արտահայտել է իր կարծիքը խնդրի վերաբերյալ:

Выдворенная из России за манипуляции компания Philip Morris завоевывает рынок ЕАЭС через Армению
За последние годы на мировом табачном рынке разворачивается серьезнейшая борьба. Производители табачной продукции, приспосабливаясь к условиям, которые диктуются борьбой с курением, защищают свои бизнес-интересы имитацией «чрезвычайной обеспокоенности» здоровьем населения, а на деле манипулируя темой здравоохранения, покоряют новые коммерческие высоты. Лидером в этой гонке является один из ведущих в мире представителей данной отрасли — компания Philip Morris. Об этом пишет «EADaily», материал которого приводим ниже без изменений и сокращений.
Так, в потугах удержать при себе курильщиков через технологию создания иллюзии безопасности, американская компания еще в 2014 г. вывела на рынок под названием «альтернативная сигарета» курительную систему (вейп) iQOS. Особенность этого устройства заключается в том, что в него вставляются специальные картриджи с табачной массой, которая впоследствии не сжигается, а просто нагревается до 350 градусов. По мнению производителей, «табачный пар менее вреден, чем дым от обычной сигареты». Именно на этом основании Philip Morris презентует амбициозную программу: «Мы понимаем, что беспокоит миллионы курящих мужчин и женщин… И мы отвечаем этим ожиданиям, создавая будущее без сигаретного дыма». Как отметил гендиректор Philip Morris International Андре Калантзопулос, их цель заключается в том, чтобы «через 20 лет переключить на такие продукты всех совершеннолетних потребителей сигарет».
Подобная «забота» о курильщиках на самом деле не однозначна. Прежде всего, нет ни одного положительного заключения о качестве новой продукции, за исключением результатов тех исследований, что финансировались самой компанией Philip Morris. Зато имеется мнение серьезных специализированных структур, согласно которому, наносящие вред здоровью людей вследствие курения вещества проникают в организм не только в результате сжигания табака, но и его нагревания. Более того, по словам специалистов, вредные вещества проникают в организм даже при употреблении никотиновых жевательных резинок.
Проблема регулируется также на международном уровне. В статье 11 Рамочной конвенции Всемирной организации здравоохранения по борьбе против табака (РКБТ) декларируется: любые утверждения о том, что одно табачное изделие может быть менее вредным, чем другое, по определению являются ложными.
Пожалуй, в основе рекламной кампании систем iQOS от Philip Morris лежит стратегия по расширению рынка сбыта за счет завоевания доверия потребителей. О реальных устремлениях Philip Morris свидетельствуют также детали финансовых показателей этой компании.
Согласно опубликованным 6 марта данным NASDAQ, в минувшем году Philip Morris существенно улучшила позиции на мировом рынке и обеспечила значительный доход, несмотря на уменьшение объемов сбыта традиционной табачной продукции.
Ответом на этот парадокс является стратегия Philip Morris — продвижение на рынке альтернативных сигарет посредством агрессивной рекламной кампании. Причем, рекламная кампания включает в себя в том числе целеустремленную работу с правительствами различных стран. На эту работу намекнул, но не стал раскрывать скобок сам Андре Калантзопулос: «Требуется разработать и принять сбалансированное регулирование для этой новой категории продуктов, в том числе и в области налоговой политики, стандартов производства, правил оборота и потребления продукта на рынке».
На практике это означает, что компания требует от принимающей страны налоговых льгот, слабого контроля, а также преференции для употребления таких продуктов (например, разрешение на употребление в общественных местах «альтернативных сигарет», где курение традиционных сигареток запрещено). Одним словом, под прикрытием iQOS компания требует конкурентных преимуществ, благодаря чему впоследствии расширяет свое присутствие на рынке.
Судя по всему, данный маркетинговый ход компания упаковала и презентовала под названием «центры исследований и разработок (R&D)»: в странах, которые поддаются на требования табачного гиганта открываются подобные центры. Однако есть государства, не уступающие запросам Philip Morris, и в их числе – Россия.
Заявку на основание в России центра исследований и разработок (R&D) компания Philip Morris представила правительству РФ еще в 2014 г. Исходя из публикаций СМИ, в 2016 г. данную заявку в Москве отклонили. В чем именно заключается причина этого, сказать сложно. Возможно, в правительстве РФ на самом деле намерены развернуть борьбу с курением, посему выступают также против «альтернативных сигарет». Не исключено также то, что в Москве просто вынесли политическое решение не позволить западной компании вытеснить местных производителей путем введения потребителей в заблуждение.
Однако факт, что в России не только отказали компании Philip Morris, но и последующими регулировками препятствуют ее расширению на данном рынке. В частности, в прошлом году было инициировано существенное повышение акцизного налога, а в феврале 2017 г. Московская городская Дума законодательно приравняла альтернативные сигареты к традиционным, предотвратив тем самым любые возможные преференции для оборота данной продукции. В настоящее время этот законопроект представлен в Госдуму РФ и может быть принят уже в самом ближайшем будущем.
Кстати, 7 марта бывший главный санитарный врач России, депутат Госдумы Геннадий Онищенко назвал альтернативную табачную продукцию «угрозой национальной безопасности РФ». Депутат Госдумы РФ Геннадий Кулик попросту дал понять, что «данная продукция России вообще не нужна». Фактически, рекламируемую компанией Philip Morris «альтернативу» в РФ не пускают.
Естественно, Philip Morris с этим отказом мириться не станет и попытается проникнуть на один из крупнейших рынков сбыта табачной продукции через «черный ход». Подобную возможность предоставляет факт существования Евразийского экономического союза. Компания может развернуть деятельность в одной из стран ЕАЭС и оттуда уже обслуживать российский рынок. По всей видимости, именно с этой целью Philip Morris активировалась в Армении, где представителя компании приняли на уровне премьер-министра и «зажгли зеленый свет» для реализации ее намерения открыть центр исследований и разработок (R&D).
Однако в Москве вновь оказались на шаг впереди: уже на минувшей неделе было принято решение о запрете на импорт в РФ подпавших под санкции товаров даже из стран ЕАЭС. Ожидается, что системы iQOS и прочие подобные новшества для России будут включены в данный перечень. Не случайно большой знаток этого «санкционного списка» – Г. Онищенко – уже высказал мнение по данной проблеме.