Գեղասահք մարզաձևը ներկայացնող հայ մարզիչ Ռաֆայել Հարությունյանը քննադատել է կանանց անհատական մրցումներում մրցավարների գործողությունները: Նրա կարծիքով` նրանք ավելի բարեհաճ են գտնվում ռուս մարզուհիների նկատմամբ, քան մյուսների: Այս մասին տեղեկացնում է lenta.ru-ն:
«Մենք այս ամենին ուշադրություն չենք դարձնում, և ես չգիտեմ` ինչու: Մյուս գեղասահորդուհիները կատարում են նույն տարրերը, սակայն վերաբերմունքը բոլորովին տարբեր է լինում, ինչն էլ ազդում է գնահատականների վրա»,- հայտարարել է մարզիչը:
Հիշեցնենք, որ Եվրոպայի 2017 թ. առաջնությունում ռուս գեղասահորդ Եվգենիա Մեդվեդևան 2 համաշխարհային ռեկորդներով դարձավ հաղթող: 2-րդ տեղը գրավեց նրա հայրենակից Աննա Պոգորիլայան: 2017 թ. մարտի 29-ից ապրիլի 2-ը Ֆինլանդիայում կկայանա մարզաձևի աշխարհի առաջնությունը:
Հավելենք, որ Ռաֆայել Հարությունյանն աշխատել է այնպիսի գեղասահորդների հետ, ինչպիսիք են Մաո Ասադան (Ճապոնիա), Միշել Կվան (ԱՄՆ) և Ալեքսանդր Աբտը (Ռուսաստան):

Armenian figure skating coach Rafael Arutyunyan has slammed the actions of the judges in the Ladies’ Singles competition. According to him, the judges show more favourable attitude towards the Russian figure skaters, Lenta.ru reports.
“We do not pay attention to all this, and I do not know why it is so. The other figure skaters perform the same elements, however the judges show biased attitude, which affects the scores,” the coach announced.
To note, in European Figure Skating Championships 2017, Evgenia Medvedeva from Russia became the winner setting two world records. Another Russian athlete Anna Pogorilaya took the second place. The World Figure Skating 2017 will be held in Finland from 29 March to 2 April.
To note, Rafael Arutyunyan has coached such famous figure skaters as Mao Asad (Japan), Michelle Kwan (USA) and Alexander Abt (Russia).