ՀՀ առողջապահության նախարարությունը պատրաստվում է ԱՀԿ հետ ստորագրելու հերթական, երկամյա համաձայնագիրը` 2018-2019թթ. համար։
Փաստաթղթի ստորագրման ու մի շարք հարցերի քննարկման նպատակով առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Եվրոպական տարածաշրջանային ղեկավար Ժուժաննա Յակաբի հրավերով մեկնել է Դանիայի Թագավորություն։
Նախարարությունից հայտնում են, որ ԱՀԿ-ն ՀՀ առողջապահության նախարարության հիմնական գործընկեր միջազգային կազմակերպությունն է։ Համագործակցությունն իրականացվում է երկամյա համաձայնագրերի շրջանակներում` ընդգրկելով առողջապահության տարբեր ոլորտներ և ուղղություններ:
Եռօրյա այցի ընթացքում կողմերը կքննարկվեն գործող երկամյա համագործակցության շրջանակներում իրականացվող աշխատանքները և դրանց հետագա ընթացքը։ Մասնավորապես անդրադարձ կլինի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդություւների դեմ պայքարի և կանխարգելման, տուբերկուլոզի դեմ պայքարի, մոր և մանկան առողջության պահպանման և առողջապահության այլ ոլորտներում իրականացվող ծրագրերին:

Минздрав Армении готовится подписать новое соглашение с ВОЗ: что обсуждал Левон Алтунян в Дании…
Министерство здравоохранения Армении готовится к подписанию очередного двухгодичного соглашения со Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ) на 2018-2019 гг.
С целью подписания и обсуждения соглашения глава Минздрава РА Левон Алтунян  по приглашению руководителя Европейского регионального бюро ВОЗ Жужанны Якаб направился с рабочим визитом в Данию.
По сообщению пресс-службы министерства здравоохранения РА, ВОЗ является основным международным партнером ведомства. Сотрудничество осуществляется в рамках двухгодичного соглашения, включающего в себя различные сферы и направления здравоохранения.
В ходе 3-дневной встречи стороны обсудят реализующиеся работы и процесс их дальнейшего продвижения. В частности, будут затронуты вопросы касательно лечения и профилактики инфекционных и не инфекционных заболеваний, борьбы против туберкулеза, сохранения здоровья матери и ребенка и другие реализуемые программы в сфере здравоохранения.