ՔԿ. Բացահայտվել է կուբացիներից առանձնապես խոշոր չափերի գումարի հափշտակության դեպք
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով բացահայտվել է մշտական բնակության նպատակով Հայաստանի տարածքով ԱՄՆ մեկնումը կազմակերպելու պատրվակով կուբացիներից առանձնապես խոշոր չափերի գումարի հափշտակությունը։
ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ Երևանում գտնվող Կուբայի քաղաքացի Գոմեսսը 2016 թվականին գրավոր հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ իրավապահ մարմիններին առ այն, որ իր ընտանիքի անդամների՝ ընդհանուր առմամբ 6 հոգու ՝ ԱՄՆ-ում մշտական բնակության հարցը կազմակերպելու նպատակով իրենից վերցրել են առանձնապես խոշոր չափերի գումար, սակայն մեկնումը չեն կազմակերպել և ոչ էլ գումարն են վերադարձրել։
Կուբայի քաղաքացու հաղորդման հիման վրա հարուցված քրեական գործով նախաքննությունը 2017 թվականի փետրվարից իրականացվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում։ Իրականացված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Կուբայում բնակվելու ընթացքում ոմն Բարբարա խոստացել է Գոմեսսին Հայաստանում կազմակերպել վերջինիս ընտանիքի անդամների և հարազատների, ընդհանուր առմամբ 6 հոգու, մեկնումը ԱՄՆ՝ մշտական բնակության համար։ Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ նշված 6 անձինք Հավանա-Մոսկվա-Երևան չվերթով ժամանել են Հայաստան։
Այստեղ նրանց հետ հանդիպել են Կուբայի երկու այլ քաղաքացի և ԱՄՆ մեկնելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ձևակերպելու պատրվակով վերցրել առանձնապես խոշոր չափերի գումար. նախնական տվյալներով՝ 36.300 ԱՄՆ դոլար և 2.000 եվրո։
Քննությամբ պարզվել է ոմն Բարբարայի ինքնությունը, բավարար փաստական տվյալներ ձեռք բերվել՝ առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց շրջանակի վերաբերյալ:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Կուբայի հանրապետության քաղաքացի Բարբարային  մարտի 4-ին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն): Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ մյուս անձանց հայտնաբերելու, բազմակողմանի, օբյեկտիվ եւ լրիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ։
Տեղեկացնում ենք, որ, ըստ քննության տվյալների, Բարբարայի և նրա գործընկերների գործողություններից տուժել են Երևանում գտնվող Կուբայի՝ նաև այլ քաղաքացիներ։
Խնդրում ենք տուժած անձանց դիմել ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչություն (հասցե` ՀՀ, քաղաք Երևան, Մամիկոնյանց  46/5) կամ զանգահարել 011 880-089, 011 880- 007 հեռախոսահամարներով:
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` oրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

In the framework of an ongoing probe of a criminal case, the General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee has revealed an swindling case of a significant amount of money from Cuban citizens under the pretence of organizing departure for the U.S. for permanent residency.
The Information and Public Relations Department of the RA Investigative Committee told Panorama.am that a Cuban citizen identified as Gomez currently, who currently stays in Yerevan, submitted a written report to Armenia’s law enforcement agencies in 2016 notifying that significant sum of money was taken from him for organizing permanent residence in the USA for him and his family members –  a total of 6 members. However, the departure was not organized, neither the money was returned.
The preliminary investigation regarding the criminal case launched upon the Cuban citizen’s report has been conducted by the General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee since February 2016. Due to the large-scale investigative operations sufficient evidence was obtained on the fact that while residing in Cuba, a women named Barbara promised Gomez to organize a permanent residency for him, his relatives and family members in the U.S. in Armenia. Based on the reached agreement, Gomez’s six family members arrived in Armenia on Havana-Moscow-Yerevan flight.
In Armenia two other Cuban citizens met them, and under the pretext of formulating the necessary documents for the departure for the U.S. they took significant amount of money totaling to 36.300  USD and 2000 Euros from them.
The probe revealed the identity of Barbara and over the circle of the crime-elated individuals.
On the basis of the combined evidence, Cuban citizen Barbara on March 4 was charged under Part 3 (Point 1) of Article 178 of the RA Criminal Code (swindling in particularly large amount). Detention was chosen against her as a measure of restraint.
Other necessary investigative measures are being taken to reveal other related people and to ensure comprehensive, objective and complete investigation.
The source informs that other Cuban citizens have also suffered as a result of the fraud. The affected people are asked to contact the General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee (address; 46/5 Mamikonyants Street, Yerevan, Armenia; phone numbers –  011 880-089, 011 880- 007).