Համանախագահները հույս ունեն կազմակերպել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները վստահ են, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի ու անհրաժեշտ է վերադառնալ բանակցային սեղանի շուրջ՝ ամենաբարձր մակարդակի վրա։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այդ մասին ասուլիսում հայտարարել է ամերիկացի համանախագահ Ռիչարդ Հոգլանդը:
«Ներկա պահին մենք կենտրոնացնում ենք մեր գործունեությունը բարձր մակարդակի հանդիպում կազմակերպելու ուղղությամբ»,- ընդգծել է նա:
Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտին լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանն ու Ֆրանսիան կշարունակեն համատեղ ջանքերը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար։
«Իհարկե, դա բարդ հարց է: Ինչպես գիտեք, շփման գծում լարվածություն է նկատվում, սակայն գործընթացը շարունակվում է, այն շարժվել է մեռյալ կետից, կողմերն ուզում են առաջընթացի հասնել։ Կարծում եմ՝ դա շատ կարևոր է»,- նշել է նա։
Ս.Վիսկոնտին տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մարտի 14-ին Փարիզու մ կհանդիպի Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ։
Աղբյուրը գրում է, որ նախօրեին Բաքվում ֆրանսիացի սենատորների հետ Ալիևի հանդիպման ժամանակ նշվել էր, որ Ադրբեջանի նախագահի Ֆրանսիա այցի ժամանակ քննարկվելու են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցերը։
Մինսկի խմբի ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովը կողմերին կոչ է արել կատարել այն պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահների հանդիպումների ժամանակ Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում։

The OSCE Minsk Group Co-Chairs believe there is no military solution to the Nagorno Karabakh conflict, and the conflict sides should return to the negotiation table at the highest level, the US Co-Chair of the OSCE Minsk Group Richard Hoagland has told a press conference on Saturday, according to TASS agency.
“Today, our activity is focused on organizing a high-level meeting,” the diplomat has stressed.
French Co-Chair Stéphane Visconti has assured that France, Russia, and the United Stated will continue to exert joint efforts for the Nagorno Karabakh conflict settlement.
“For sure, the matter is quite complex. As you know tensions are still observed on the Line of Contact, however, the process continues, moved on from the dead point with parties wishing to make a progress,” Stéphane Visconti has noted.
He has also informed about the upcoming meeting between the President of Azerbaijan and the French President François Hollande on March 14 in Paris where the interlocutors are expected to discuss the Nagorno Karabakh conflict.
Meanwhile, Russian Co-Chair of the Minsk Group Igor Popov has called for the implementation of the agreements reached during the Vienna and St. Petersburg meetings attended by presidents of Azerbaijan and Armenia.
“The Vienna and St. Petersburg agreements should be implemented,” Popov has said, referring to the confidence building measures, specifically, the introduction of the investigation mechanisms into the ceasefire violation incidents.