Համանախագահները հույս ունեն կազմակերպել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները վստահ են, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի ու անհրաժեշտ է վերադառնալ բանակցային սեղանի շուրջ՝ ամենաբարձր մակարդակի վրա։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այդ մասին ասուլիսում հայտարարել է ամերիկացի համանախագահ Ռիչարդ Հոգլանդը:
«Ներկա պահին մենք կենտրոնացնում ենք մեր գործունեությունը բարձր մակարդակի հանդիպում կազմակերպելու ուղղությամբ»,- ընդգծել է նա:
Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտին լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանն ու Ֆրանսիան կշարունակեն համատեղ ջանքերը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար։
«Իհարկե, դա բարդ հարց է: Ինչպես գիտեք, շփման գծում լարվածություն է նկատվում, սակայն գործընթացը շարունակվում է, այն շարժվել է մեռյալ կետից, կողմերն ուզում են առաջընթացի հասնել։ Կարծում եմ՝ դա շատ կարևոր է»,- նշել է նա։
Ս.Վիսկոնտին տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մարտի 14-ին Փարիզու մ կհանդիպի Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ։
Աղբյուրը գրում է, որ նախօրեին Բաքվում ֆրանսիացի սենատորների հետ Ալիևի հանդիպման ժամանակ նշվել էր, որ Ադրբեջանի նախագահի Ֆրանսիա այցի ժամանակ քննարկվելու են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցերը։
Մինսկի խմբի ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովը կողմերին կոչ է արել կատարել այն պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահների հանդիպումների ժամանակ Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում։

Российский сопредседатель МГ ОБСЕ Игорь Попов: Венские и Петербургские договоренности по Карабаху должны выполняться
18:16 11/03/2017
Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ убеждены, что военного решения карабахского конфликта нет и необходимо вернуться за стол переговоров на самом высоком уровне. Как передает ТАСС, об этом заявил на пресс-конференции американский сопредседатель МГ ОБСЕ, выполняющей посредническую миссию по урегулированию карабахского конфликта Ричард Хогланд.
«Все три страны-сопредседателя убеждены, что конфликт не имеет военного решения, необходимо вернуться за стол переговоров на самом высоком уровне. В настоящее время мы сосредоточиваем свою деятельность на подготовке встречи на высшем уровне», – сказал Хогланд.
В свою очередь французский сопредседатель МГ ОБСЕ Стефан Висконти заявил в беседе с журналистами, что США, Россия и Франция продолжат совместные усилия по разрешению карабахского конфликта.
«Конечно, это сложный вопрос: как вы знаете, на линии соприкосновения войск наблюдается напряженность, но процесс идет, он сдвинулся с мертвой точки, стороны хотят добиться прогресса. Думаю, это очень важно», – сказал дипломат.
Российский сопредседатель МГ ОБСЕ Игорь Попов призвал стороны выполнять договоренности, достигнутые на встречах президентов Азербайджана и Армении в Вене в мае 2016 года и в Санкт-Петербурге в июне 2016 года. «Венские и Санкт-Петербургские договоренности должны выполняться», – сказал дипломат.