Բաթումում մարտի 11-ին բախում է տեղի ունեցել ցուցարարների և Բաթումիի հատուկ ուժերի միջև: jam-news.net-ը գրում է, որ ոստիկանների և տեղի բնակիչների միջև բախումների պատճառը եղել է սխալ կայանելու համար նախատեսված տուգանքը: Ակցիան սկսվել էր այն բանից հետո, երբ ոստիկանները բերման էին ենթարկել տեղի վեց բնակչի, քանի որ նրանք դիմադրել էին իրավապահ մարմիններին: Դրանից անմիջապես հետո հարյուրավոր մարդիկ հավաքվել էին, մեծ մասը՝ վարորդները՝ բողոքելով «անարդար» տուգանքներից և ճանապարհային ոստիկանության կամայականություններից:
Ցուցարարները շարժվել են ոստիկանության շենք՝ պահանջելով ազատ արձակել բերան ենթարկվածներից, ինչպես նաև ՆԳՆ տեղական վարչության ղեկավարության հրաժարականը:
Վրաստանի ներքին գործերի նախարար Գեորգի Մգեբրիշվիլին հայտարարել է, որ բոլոր բերման ենթարկվածներն ազատ կարձակվեն, միաժամանակ հավելել է, որ դա չի նշանակում, որ նրանք կազատվեն պատասխանատվությունից: Նա նշել է, որ գնում է Բաթումի՝ իրավիճակին տեղում ծանոթանալու համար:
«Այն, ինչ տեղի է ունեցել Բաթումիում, անընդունելի է, նման սադրանները չեն խանգարի օրենքի կիրառմանն ու իրավապահ մարմինների աշխատանքին: Նրանք, ովքեր իրենց օրենքից բարձր են դասում, կպատժվեն»,- հայտարարել է նախարարը:
Նա չի բացառել, որ տեղական ՆԳՆ-ում կլինի ղեկավարության փոփոխություն, ինչպես նաև Բաթումիում լրացուցիչ ուժերի մոբիլիզացիա:
Բախումը տեղի է ունեցել ոստիկանության շենքի մոտ: Հատուկ ուժերը արցունքաբեր գազ և ռետինե փամփուշտներ են կիրառել: Ցուցարարները քարեր են նետել ոստիկանների ուղղությամբ:
Պաշտոնյաները հայտնել են, որ հատուկ միջոցներ օգտագործվել են այն ժամանակ, երբ ցուցարարները սկսել են քարեր նետել շենքի ուղղությամբ և փորձել ներխուժել այնտեղ: Ցուցարարներին խոստացել են, որ բերման ենթարկվածները կազատվեն, բայց նրանք կրկին շարունակել են իրենց ագրեսիվ պահել:
Բախումներից հետո մեկ տասնյակից ավելի մարդ դիմել է բժշկական օգնության: «Ռուսթավի 2»-ը հայտնել էր, որ տուժածներից վեցը ոստիկան են, մնացածը՝ քաղաքացիական անձ: Նրանցից մեկին վիրահատելու անհրաժեշտություն է եղել:
«Գրուզիա օն-լայն»-ը հաղորդում է, որ դեպքերից հետո ձերբակալվել է մինչև 40 մարդ: Երկու անչափահաս ազատ է արձակվել:

Incident over a parking violation ticket on March 11 in Batumi town of Georgia turned violent as hundreds of Batumi residents protested what they regard as “harsh” police practice of the local law enforcement agency.
Civil.ge reports that a spontaneous rally broke out mid-day on March 11 demanding the release of two persons who were detained in the earlier incident in Batumi, when locals confronted the patrol police officers over a fine for a car parking violation.
Several hundred protesters, including activists of the United National Movement, gathered in the center of Batumi and blocked the Chavchavadze avenue, the main transport junction in the city.
According to the source, tensions ran high for most of the evening escalating mid-night when riot police moved out of the police station and drove the protesters away using tear gas and rubber bullets, prompting aggressive backlash from the protesters, who tried to storm the police headquarters throwing stones and torching police and civilian vehicles in the surrounding. The unrest continued for six hours despite calls from Georgian officials for restraint and calm.
President Margvelashvili issued a written statement late night (calling for respect of state institutions and dispatched the National Security Council secretary and the head of the presidential administration to Batumi.
The unrest continued until early morning on March 12, when additional police officers intervened and dispersed the protesters, arresting approximately 40 of them. Local media sources reported that around 30 persons have been injured as a result of the clashes.