Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ կոշիկի և կաշվե իրերի արտադրությամբ զբաղվող հայկական 10 տնտեսվարող մարտի 14-17-ը մեկ միասնական տաղավարով Մոսկվայում մասնակցում է «MosShoes-2017» միջազգային ցուցահանդեսին: Մասնակցության հիմնական նպատակն արտահանման խթանումն է, հայկական արտադրանքի ճանաչելիության բարձրացումը, ինչպես նաև միջազգային շուկա մուտք գործելն ու նոր գնորդներ ձեռք բերելը:
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ նախորդ տարի հայկական ընկերությունները միասնական տաղավարով մասնակցել են «MosShoes» 3 ցուցահանդեսի, որի արդյունքում, ընդհանուր առմամբ, հանդիպումներ են կայացել շուրջ 600 պոտենցիալ գնորդների հետ, արդեն իսկ արտահանման շուրջ 300 միլիոն դրամի պայմանագրեր են կնքվել։
«Հայկական կոշիկը պահանջված է ռուսական շուկայում՝ որակ-գին օպտիմալ համադրության և գեղեցիկ ու հարմարավետ լուծումների շնորհիվ։ Դեռևս խորհրդային շրջանում հայկական կոշիկի հանդեպ ձևավորված դրական կարծիքը դիզայներական նոր լուծումների շնորհիվ ավելի է ամրապնդվում: Դրա վկայությունը ցուցահանդեսների օրերին հայկական տաղավարի շուրջ տիրող ակտիվությունն է։ Բացի այդ՝ հետզհետե նկատում ենք, որ ցուցահանդեսին մասնակցել ցանկացող հայ արտադրողների հետաքրքրությունը նույնպես մեծանում է»,-նշել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կարէն Մկրտիչեանը։
«MosShoes»-ը կոշիկի և կաշվե պարագաների արտադրության Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի խոշորագույն ցուցահանդեսն է, որին տարեկան այցելում են 10-12 հազար մասնագետներ, ոլորտի մեծածախ գնորդներ։ Ավանդաբար, ցուցահանդեսին մասնակցում են 500 առաջատար կազմակերպություն ավելի քան 30 երկրից, այդ թվում՝ եվրոպական երկրներից՝ ներկայացնելով համաշխարհային ճանաչում ունեցող ապրանքանիշերի արտադրանքը: Հայաստանը ցուցահանդեսին մասնակցում է արդեն 4-րդ անգամ: Մասնակիցների թվում են «Զեննի», «Մաքսոլ», «Ավա Շուզ», «Վարդան և Գևորգ Պետրոսյան», «Սիմար», «Երամար», «Արմա Լեդեր» ընկերությունները, «Արսեն Բադիկյան», «Կարեն Թարվերդյան», «Տիգրան Սիմոնյան» անհատ ձեռնարկատերերը:

Ten Armenian manufacturers of shoes and leather accessories will take part in MosShoes 2017 footwear exhibition to take place in Moscow International Exhibition Center from March 14-17. The opening of Armenia’s pavilion was supported by the Development Foundation of Armenia (DFA) and is aimed at promoting the locally manufactured footwear, wider recognition of the Armenian products well as entering the international market.
DFA reminds that during the previous year exhibition Armenian companies attended three MosShoes exhibitions, meeting in total 600 potential buyers and signed export contract amounting 300 mli. AMD
“Armenian shoes are demanded in Russian market in terms of its quality-price ratio as well as beautiful and comfortable design,” the foundation said in a release, adding there is growing interest among Armenian manufacturers as well.
To note, during the 4 working days of MosShoes exhibition, the representatives of commercial chains, stores and wholesalers examine the new collections specially prepared for the Russian market. They study the tendencies in the world footwear industry, acquire business contacts, conclude contracts with the best Russian and foreign manufacturers. The exhibition is visited by 8-12 thousand experts from Russia, CIS states, near and far abroad.