Ուկրաինայի, Իրանի և Հայաստանի քաղաքացիներ են կալանավորվել. ՔԿ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությամբ զբաղվող մի խումբ, պարզվել իրացնողների և ձեռք բերողների ինքնությունը։
ՔԿ դեպարտամենտի  տեղեկատվության և հասարակայնության  հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ ՀՀ երեք քաղաքացներ, Ուկրաինայի քաղաքացու հետ նախնական համաձայնությամբ, 2017թ. փետրվարի 20-ին ԻԻՀ քաղաքացուց ապօրինի ձեռք են բերել 3611,05 գրամ «Ափիոն» տեսակի թմրամիջոց: Վերջիններս նույն օրը բերման են ենթարկվել, և նրանցից մեկի ավտոմեքենայի զննությամբ հայտնաբերվել է հիշյալ թմրամիջոցը, իսկ մյուսի անձնական խուզարկությամբ` «Մակարով» տեսակի ատրճանակ և 9մմ տրամաչափի 7 փամփուշտ:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ 7 անձի, որոնցից 4-ը՝ ՀՀ, 2-ը՝ ԻԻՀ, 1-ը՝ Ուկրաինայի քաղաքացիներ, մեղադրանքներ են առաջադրվել, և նրանց նկատմամբ որպես  խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը: Եվս մեկ ԻԻՀ քաղաքացու նկատմամբ  հայտարարվել է հետախուզում:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ թմրամիջոցների ձեռք բերման աղբյուրը և դրանց իրացման գործում հնարավոր այլ անձանց ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ։

Citizens of Ukraine, Iran and Armenia detained on drug trafficking charges
Due to the large-scale investigative operations initiated regarding the ongoing probe of the launched criminal case, the General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative uncovered a group of people engaged in large-scale drug trafficking, meanwhile identifying the drug-smugglers and users.
As the Information and Public Relations Department of the RA Investigative Committee told Panorama.am, three Armenian citizens, having initial agreements with a Ukrainian citizen, illegally obtained 3611.05 grams of Opium drug from an Iranian citizen on 20 February 2017. The latter were detained on the same day with the mentioned drug being discovered during the search of one of their cars. The search also revealed a Makarov gun and seven bullets of 9mm caliber.
On the basis of the obtained evidence, seven people – four Armenian, two Iranian and one Ukrainian citizens – were charged with detention chosen as a measure of restraint against them. Another citizen of Iran has been declared wanted.
The preliminary investigation is underway. Necessary investigative and operative activities are being conducted to reveal the source of the drug trafficking, as well as to discover other crime-related individuals.