Սանկտ Պետերբուրգում կայացել է «Պետերբուրգյան գարուն-2017» արվեստների միջազգային մրցույթը: Մրցույթն իրականացվել է 9 անվանակարգերում և ժանրերում` «Պարարվեստ», «Էստրադային երգեցողություն», «Ակադեմիական երգեցողություն և Երգչախմբային արվեստ», «Ժողովրդական երգեցողություն», «Գործիքային արվեստ», «Թատերարվեստ», «Կրկեսային արվեստ», «Կերպարվեստ», «Հեղինակային երգ»:
ՀՀ մշակույթի նախարարության հաղորդմամբ, այս հեղինակավոր մրցույթին մասնակցել են ավելի քան 80 համույթներ և 450 մենակատարներ` Հայաստանից, Ռուսաստանից, Բելառուսից, Ուկրաինայից, Ուզբեկստանից, Ղազախստանից, Սլովակիայից և այլն:
Հայաստանյան մասնակից Ալեքսանդրա Կուզմինան, ով ներկայացնում է Պ. Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական մասնագիտական դպրոցը (լարային բաժնի X դասարան, դասատու` պրոֆեսոր Գագիկ Սմբատյան) «Գործիքային արվեստ» անվանակարգում արժանացել է հաղթողի կոչման և առաջին մրցանակի:

Petersburg Spring-2017 International Art Competition has been held in Saint Petersburg, Russia. The participants have competed in nine genres and categories – Dancing, Variety Music, Academy and Choir Singing, Folk Music, Instrumental Art, Theatrical Art, Circus Art, Fine Arts and Author’s Songs.
As the Armenia’s Ministry of Culture told Panorama.am, more than 50 ensembles and 450 soloists from Armenia, Russia, Belarus, Ukraine, Uzbekistan, Kazakhstan, Slovakia and some other countries have taken part in this prestigious contest.
Armenia’s participant Alexandra Kuzmina, who represents Yerevan's Tchaikovsky Music School, became the winner in the category Instrumental Art receiving the winner’s award.