Ռիչարդ Կլայդերմանը հույս ունի հաջորդ այցին ընծա մատուցել հայ հանդիսատեսին
Ֆրանսիացի աշխարհահռչակ դաշնակահար, կոմպոզիտոր Ռիչարդ Կլայդերմանը երջանիկ է, որ կրկին Երևանում է: Սա նրա երկրորդն այցն է Հայաստան: Առաջին անգամ 2015-ին է ելույթ ունեցել հայ հանդիսատեսի  համար: Ջերմ ընդունելությունից ու Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի հետ հրաշալի համերգից հետո ցանկությունը մեծ է եղել  երկրորդ անգամ գալ ու նորից հայկական բեմում  ելույթ ունենալ: Այդ հնարավորությունը նրան ընձեռվել է. մարտի 18-ին Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ելույթ կունենա  Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի հետ:
Լրագրողների հետ հանդիպմանը նա ասաց, որ նոր ստեղծագործություններ են հնչելու երեկոյի ընթացքում, ծրագիրը տարբերվելու է նախորդից: Հույս հայտնեց, որ համերգը դուր կգա բոլորին:
Ռիչարդ Կլայդերմանի խոսքով, համերգի ծրագրում հայկական ստեղծագործություններ չեն ընդգրկվել. «Ցավում եմ, այս անգամ դեռ չեմ հասցրել: Հույս ունեմ, որ հաջորդ անգամ երբ գամ, կկարողանամ հայկական ստեղծագործություններից որոշ կտորներ դաշնամուրի համար իմպրովիզ անել: Կարծում եմ՝ հաջորդ անգամ կկարողանամ ընծա մատուցել ձեր երկրին ու հայկական կտորներ նվագել»:
Պատասխանելով հարցին, թե երևանյան նախորդ համերգի ժամանակ դուք գրեթե յուրաքանչյուր ստեղծագործության կատարումից հետո նոտաները բաժանում էիք հանդիսատեսին, դա ձեր ավանդո՞ւյթ է, թե՞ հոգու պոռթկում, երաժիշտը պատասխանեց. «Երբ ես սկսեցի այդ ավանդույթը, իրոք, ոգեշնչման աղբյուր էր, բայց Երևանի համերգի ժամանակ չէ առաջին անգամ տեղի ունեցել: Իսկ հիմա դարձել է սովորություն:
Հարցին, ինչո՞վ է պայմանավորված, որ դուք թեքվել եք դեպի կոմերցիայի կողմը, դաշնակահարը պատասխանեց. «Ես սկսել եմ դասական երաժշտությամբ, դասական երաժշտության ուսում եմ առել: Ժամանակի ընթացքում նվագել եմ պարի տարբեր խմբերի համար, գնացել դեպի պոպուլյար երաժշտություն: Բայց այդ անցումը շատ բնական է եղել: Միգուցե ես չէի տեսնում, որ կարող եմ դասական դաշնակահարի կարիերա ունենալ ու գնացի դեպի այն երաժշտությունը, որն ինձ դուր էր գալիս: Կարծում եմ, որ ճիշտ եմ արել, այդ քայլի շնորհիվ է, որ կարողացել եմ աշխարհում պտտվել»:
Լրագրողի հարցին ի պատասխան,  թե ո՞րն է ձեր երջանկության գաղտնիքը, Ռ.Կլայդերմանն ասաց. «Իմ երջանկությունը սերն է, որ տածում եմ առ երաժշտություն, առ դաշնամուր, այդ երաժշտությունն ու դաշնամուրն է, որ ինձ թույլ է տվել արդեն 38 տարի զբաղվել այդ գործով»:
Ասուլիսի ավարտին Ռիչարդ Կլայդերմանը նվագեց: Նախքան այդ հարց հնչեց՝ հաճա՞խ է լինում, որ ասուլիսի ժամանակ նվագում եք լրագրողների համար, Ռիչարդ Կլայդերմանն ասաց. «Ոչ, երբեք, երբեք դա չեմ անում»:

Richard Clayderman promises to make a gift to the Armenian audience
Renowned French pianist, composer and performer of classic and ethnic music Richard Clayderman is happy to visit Armenia for the second time. As the musician told at a press conference on Friday, first time he visited Yerevan in 2015
To note, Clayderman will perform a concert at Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex in Yerevan on March 18. Speaking to reporters, the Frenchman said the upcoming concert program will differ from the previous, noting with regret he couldn’t include Armenian songs in the program.
“I hope much to come up with piano improvisations of some Armenian music pieces during my next visit. That would be a gift to the Armenian audience and the country,” the pianist said.
“I started my professional career with classical music receiving the relevant education. Over the time, I performed for different dance groups and gradually geared toward the popular music. The shift has been quite natural though. It might be because I saw no perspective of making professional career of a classical musician and turned to the kind of the music I like most. I think the decision was right since it gave me an opportunity to tour around the world,” Clayderman said, when asked to comment on his shift to the commercial sphere of activity.
At a reporter’s remark what is the secret of his happiness, Clayderman replied: “My happiness is in my love toward the music, the piano that helped me to stay engaged with a beloved work for 38 years.”
At the end of the press conference, the pianist performed a piece, saying it was his first experience to play during a press conference.