Beeline-ը և ՀԳՀՄ ամփոփել են «Ձեռնարկատիրական մտածելակերպի զարգացում» ծրագրի արդյունքները
Beeline-ը և ՀԳՀՄ ամփոփել են «Ձեռնարկատիրական մտածելակերպի զարգացում» ծրագրի արդյունքները՝ կլոր սեղան քննարկումների շրջանակում: Քննարկումներին մասնակցում էին Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը, ՀԳՀՄ նախագահ Գագիկ Մակարյանը, ծրագրին մասնակից դպրոցների տնօրենները, համապատասխան ուսուցում ստացած ուսուցիչները և աշակերտները:
Ընկերության հաղորդմամբ, քննարկման ընթացքում ամփոփվել են «Ձեռնարկատիրական մտածելակերպի զարգացում» ծրագրի արդյունքները ոլորտի մասնագետների և դպրոցների կողմից: Ծրագիրն իրականացվում է Beeline-ի «Make your mark» գլոբալ ռազմավարության շրջանակում և նպատակ ունի զարգացնել ձեռնարկատիրական գիտելիքների ուսուցումը և ձեռնարկատիրական մտածելակերպի զարգացումը հայ դպրոցականների շրջանում: Ծրագրի շրջանակներում 30 ուսուցիչներ անցել են համապատասխան  վերապատրաստում «Տեխնոլոգիա» դասի համար, իսկ ավելի քան 300 աշակերտ ուսուցման արդյունքում ինքնուրույն մշակել են ծրագրեր:
«Beeline-ը Հայաստանում իրակացնում է բազմաթիվ ծրագրեր «Թող քո հետք»-ը գլոբալ ռազմավարության շրջանակում։ «Ձեռնարկատիրական մտածելակերպի զարգացում» ծրագիրը հնարավորություն ընձեռեց դպրոցականներին գործնականում ձեռք բերել այնպիսի գիտելիքներ և հմտություններ, որոնք, օգտակար կլինեն իրենց կարիերայի պլանավորման, ինչպես նաև ապագայում բիզնեսի վարման և զարգացման գործընթացում», - նշել է Հայաստանում  Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
«Շատ ողջունելի է, որ Beeline-ի աջակցությամբ իրականացվում է Ձեռնարկատիրական կրթություն, որը խթանում է երեխաների ձեռնարկատիրական մտածելակերպը և կարիերայի ճիշտ պլանավորումը: Այս ծրագրի մեկնարկով մենք փորձեցինք համատեղ ուժերով միջնակարգ դպրոցում երիտասարդության շրջանում ձևավորել ձեռնարկատիրության մշակույթ և որպես առաջնային օղակ՝ կրթության և կարերիայի պլանավորումը երկու կարևոր բնագավառներում՝ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ և ինժիներինգ, որի շնորհիվ երիտասարդները կկարողանան դառնալ ավելի մրցունակ` ճիշտ պլանավորելով իրենց ապագան և կարիերան», - նշել է Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ ծրագրի շրջանակում Երևանի Խորենացու անվան թիվ 143 միջնակարգ դպրոցում տեղադրվել է ուսումնական ստենդ «Խամաճիկ» սարքը, իսկ Գյումրու Վահան Թեքեյանի անվան թիվ 2 ավագ դպրոցում «Տեխնոլոգիա» դասի համար տեղադրվել է հատուկ սարք, որը հնարավորություն է տալիս օգտագործել արևային էներգիան տարբեր նպատակներով՝ մասնավորապես ջուրը տաքացնելու: Ուսուցման գործընթացի ժամանակ կիրառվում է եվրոպական աշակերտության և ձեռնարկատիրական մշակույթի ձևավորման գերմանական փորձը:

В Армении подведены итоги проекта «Развитие предпринимательского мышления»
Beeline и Республиканский союз работодателей Армении подвели итоги проекта «Развитие предпринимательского мышления», организовав финальное осуждение итогов программы в формате круглого стола.
Согласно релизу, на завершающем этапе проекта присутствовали президент Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян, Генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин, директоры и ученики школ, в которых реализовывался проект.
Проект «Развитие предпринимательского мышления» был реализован в рамках глобальной социальной стратегии Beeline «Make your mark» и направлен на преподавание и развитие предпринимательских навыков среди учеников старших школ. В рамках проекта 30 учителей прошли специальную подготовку для класса «Технология», а более 300 учеников представили собственные бизнес-программы.
«Beeline в Армении осуществляет многочисленные проекты в рамках глобальной социальной стратегии «Make your mark». Благодаря конкретно этому, мы смогли объединить технологии, наш опыт и образование для того, чтобы помочь молодым людям преодолеть трудности и построить свое будущее. Проект позволил молодежи получить предпринимательские знания и навыки, которые, безусловно, будут полезны при планировании карьеры, а также в будущем, для ведения и развития собственного бизнеса», – отметил генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
«Я выражаю признательность г-ну Андрею Пятахину за последовательное и эффективное сотрудничество. В рамках этой программы нам удалось развить предпринимательскую культуру среди школьников в качестве первичного звена, а также планирование карьеры в двух важных сферах - информационных технологий и инжиниринга, что поможет нашей молодежи стать более конкурентоспособной благодаря навыкам планирования своего будущего и карьеры», – отметил президент Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян.
Как отмечается, в рамках глобальной социальной стратегии Beeline «Make your mark» в Армении уже реализованы десятки проектов, направленных на развитие инноваций и технологического предпринимательства среди молодежи с применением новых цифровых технологий.