Արցախի ՄԻՊ-ն ու ԱՄՆ կոնգրեսականները քննարկվել են Ապրիլյանի ընթացքում Ադրբեջանի կատարած վայրագությունները
09:46 17/03/2017
Շարունակվում է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան  Ռուբեն Մելիքյանի այցը Միացյալ Նահանգներ, որը կազմակերպվել է ԱՄՆ Արևելյան ափի Հայ Դատի գրասենյակի կողմից։
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից հաղորդում են, որ մարտի 8-ից ի վեր Նյու-Յորքում, Բոստոնում, Փրովիդենսում, Վաշինգթոնում Ռուբեն Մելիքյանն ունեցել է 33 միջոցառում, այդ թվում՝ յոթ հրապարակային ելույթներ ակադեմիական հանրության, ինչպես նաև Սփյուռքի տարբեր շրջանակների առջև։
Մարտի 15-ին և 16-ին Արցախի ՄԻՊ-ը մարդու իրավունքների ոլորտում իր մտահոգությունները ներկայացրել է կոնգրեսականներ Դեվիդ Վալդաոյին, Ադամ Շիֆին (Կալիֆորնիա) և Ջիմ Մըքգավըրնին (Մասաչուսեթս)։ Մասնավորապես, քննարկվել են Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերի կատարած վայրագությունները, ինչպես նաև Լապշինի գործը։ Նույն հարցերը մարտի 10-ին Փրովիդենսում քննարկվել էին Ռոդ Այլընդը ներկայացնող կոնգրեսական Դեվիդ Սիսիլինիի հետ։

Омбудсмен НКР представил конгрессменам США зверства ВС Азербайджана во время Апрельской войны 2016 года
Продолжается визит омбудсмена Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Рубена Меликяна в Соединенные Штаты Америки, организованный офисом «Ай Дата» восточного побережья США.
Как сообщают из офиса омбудсмена НКР, с 8 марта в Нью-Йорке, Бостоне, Провиденсе и Вашингтоне Рубен Меликян принял участие в 33 мероприятиях, выступил с публичными речами перед академическим сообществом, различными кругами Диаспоры.
А 15 и 16 марта Рубен Меликян провел встречи с конгрессменами Дэвидом Валадо, Адамом Шиффом и Джеймсом Макговерном. В частности обсуждались зверства ВС Азербайджана во время Апрельской войны 2016 года, а также дело российско-израильского блогера Александра Лапшина.
Те же вопросы 10 марта обсуждались в Провиденсе с конгрессменом от штата Род-Айленд Дэвидом Сисилином.