Մի քանի օրից ներկայացվելու է կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի «Ռեքվիեմ» խտասալիկը: Թեև այդ մասին միայն հաղորդագրություն է եղել, բայց եվրոպական մամուլն արդեն անդրադարձել է այդ փաստին: «Ռեքվիեմ» ստեղծագործությունը ձայնագրել է Մյունխենում գործող հայտնի ECM ընկերությունը: Կատարում են Մյունխենի կամերային նվագախումբն ու Բեռլինի RIAS կամերային երգչախումբը. այն նույն կազմը, որն առաջին անգամ Բեռլինում կատարել է Մանսուրյանի «Ռեքվիեմ» ստեղծագործությունը:
Այսօր Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանում մաեստրո Մանսուրյանը հանդիպեց դասախոսների և ուսանողների հետ, որի ժամանակ էլ հայտարարվեց «Ռեքվիեմ» խտասալիկի շնորհանդեսի մասին:
Տիգրան Մանսուրյանը ներկայացրեց «Ռեքվիեմ» ստեղծագործություն ստեղծման պատմությունը.
«Իմ ծնողները որբանոցի զավակներ են` Առաջին համաշխահային պատերազմի թոհուբոհի միջով անցած, Եղեռնի միջով անցած: Մեր տանն այդ տարիների զգացողությունը, հատկապես իմ մանկություն տարիներին, շատ կենդանի է եղել: Ես այդ մթնոլորտում մշտապես ապրել եմ: Մայրս շատ բաներ է պատմել: Երբևէ չէի մտածել «Ռեքվիեմ» գրելու մասին: Եղավ մի օր, երբ այդ պահանջը գոյացավ: Այն գրելու համար ինձ պետք էր մի հսկա մշակութային դաշտ բացել՝ կապված այդ ժանրի հետ:
Սկսեցի մի Ռեքվիեմ գրել, բավական առաջ գնաց, բայց այն մի կողմ դրեցի, որովհետև զգացի, որ այն չէ, ինչ պետք է լիներ: Երկրորդ տարբերակի դեպքում՝ նույնը:
Մի օր իմ բարեկամներից մեկը՝ Մյունխենի կամերային նվագախմբի դիրիժորն, ինձ առաջարկեց գրել «Ռեքվիեմ»: Ես, Մյունխենի կամերային նվագախումբն ու Բեռլինի RIAS կամերային երգչախումբ սկսեցինք համագործակցել: Ունեի հրաշալի, նվագախումբ, երգչախումբ, որի հետ շփումն ինձ ապահովում էր թե հայեցի, թե նորագույն երաժշտության երգչախմբային մտածողության տեսակետից:
Երկու տարի աշխատեցի այս գործի վրա, Բեռլինում 2011-ին եղավ պրեմիերան, այնուհետև շատ երկրներում է հնչել: Ինքնուրույն կյանքով գործ եղավ»:
Հանդիպման ժամանակ հնչեց «Ռեքվիեմի»-ից մի հատված, վերջին հատվածը, որը կոչվում է «Գառն Աստծո»: Տ. Մանսուրյանի խոսքով, այսպես են սովորաբար ավարտվում ռեքվիեմները:
«Անկեղծորե պետք է խոստովանեմ, որ խտասալիկը Գերմանիայից ստացել եմ 15 օր առաջ, դեռ չեմ հասցրել լսել: Առաջին անգամ եմ լսում,ձայնագրությունը լավ է արված, բոլոր շերտերը լավ են աշխատում: Առհասարակ քիչ եմ հանդիպում իմ երաժշտությանը, սովորություն չունեմ լսելու իմ երաժշտությունը»,- ասաց կոմպոզիտորը:
Ի՞նչ է նշանակում երաժշտի համար լեզուն, որով ինքը խոսում է:
«Մեծագույն դպրոց է լեզուն՝ հնչողական համակարգը, շեշտադրական համակարգը, իմաստաբանությունը, հոգեբանությունը, բառն իր մեջ ունի ապրված կյանք, կեսափորձ, որ բառ է դառնում: Դարավոր ճանապարհ է անցում: Իհարկե, տարբեր աղբյուրներ կան, որով երաժիշտն անցնելով երաժիշտ է դառնում, հիմքերը տարբեր են, բայց այս ամբողջի մեջ լեզուն բացառիկ դեր ունի, լեզուն որով ինքը խոսում է, մտածում է:
«Ռեքվիեմ»-ի դեպքում իմ խնդիրն էր դիմել լատիներեն տեքստին, որպեսզի ոչ միայն հայերս երգենք, այլ ցանկացած երաժշտական խումբ, որի համար լատիներենով երգելը խնդիր չէ: Տեքստը լատիներեն էր, բայց ես երգում էի հայ երաժշտության ավանդույթի վրա, հայ հոգևոր երաժշտության ավանդույթի վրա, կոմիտասյան ավանդույթի վրա: Ես երգում էի լատիներեն, ինձ թվում էր այդ բառերը հայերեն են»,- ասաց Տիգրան Մանսուրյանը:

Famous Armenian Composer Tigran Mansurian’s “Requiem” CD Album to be released soon
Famous Armenian Composer Tigran Mansurian’s "Requiem" CD Album will be released in a few days. Although only an announcement has been made about this, the European media outlets have already covered the topic. “Requiem” composition has been recorded by famous ECM Company of Munich.
It is co-commissioned by the Munich Chamber Orchestra and RIAS Chamber Choir in Berlin and first performed by them in Berlin.
Maestro Mansurian today held a meeting with the students and lecturers at Yerevan Brusov State University of Languages and Social Sciences, during which he announced about the release of the "Requiem" CD.
Tigran Mansurian presented the history of the creation of the Requiem composition.
“My parents were raised in an orphanage having survived the turmoil of the First World War and the Armenian Genocide. The impressions of those years were always alive in our home, especially during my childhood years. I have always lived in that atmosphere. My mother have told me many stories. I never thought about composing a requiem. However, there came a time when I felt such a need [for writing a requiem]. In order to write it, I needed to create an enormous cultural field related to that genre.
I began writing a requiem, however I left it unfinished, as I felt that it was not the way it was meant to be. The second attempt ended in the same way.
One day, one of my friends – the conductor of the Munich Chamber Orchestra, proposed me to write the Requiem. I began to cooperate with Munich Chamber Orchestra and RIAS Chamber Choir in Berlin.
I worked on this work for two years. Its premiere was held in 2011, Berlin to be followed by its performances in many states. It lived its own life,” the composer said.
A part of the Requiem called Lamb of God was performed during the meeting. In the words of Tigran Mansurian, the requiems usually have such an ending.
“I have to admit that I received the CD from Germany 15 days ago and have not still managed to listen to it. I am listening it for the first time, the recording has been performed well. In general, I am not used to listening to my own music,” the composer said.
Asked what significance a language has for a musician, he said: “Language is a great school: its phonetic system, accentuation, semantics, psychology. Any word has lived a life and has an experience, that makes it a word. It has century-long history. Of course, musicians pass different paths and have different grounds; however language plays an exceptional role in all that.
In case of the Requiem, I had to use a Latin text, so that not only we, Armenians, but also any music group manages to perform it. The text was in Latin, but I composed it upon the basis of the Armenian music tradition. I was singing in Latin but the words seemed to be in Armenian for me.”