Երևանում այսօր ներկայացվեցին «Հանրակրթության ոլորտում կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատում» ուսումնասիրության արդյունքները:
«Հանրային քաղաքականության ինստիտուտ» ՀԿ-ի փորձագետ Ավետիք Մեջլումյանի խոսքով, իրենք աշխատել են նախարարության աշխատակիցների, ոլորտի փորձագետների, հրատարակչությունների, ուսուցիչների, ծնողնբերի, աշակերտների հետ, ուսումնասիրության մեր ներառել են որակական ու քանակական բաղադրիչները:
Անդրադառնալով արդյունքներին, Մեջլումյանն ասաց, թեև վճարովի պարապմունքը ընդունված բան է նաև այլ երկրներում, բայց այստեղ կարող են լինել շահերի բախում, միտումնավոր, ուղղորդում, չարաշահում:
«Օրինակ, 12-րդ դասարանում աշակերտների 60 տոկոսը պարապում է կրկնուսույցների մոտ: Երևանում պարապողներն ավելի շատ են, մարզերում՝ 52 տոկոսը: Ստացվում է, որ 12-րդ դասարանի յուրաքանչյուր երրորդ երեխան պարապում են»,-ասաց նա:
Արդյունքների համաձայն, ամսական վճարի միջին չափը 16.600 դրամ է:
«Միգուցե առաջին հայացքից բաձր թիվ չէ, սակայն հաշվի առնելով Հայաստանում աղքատության մակարդակը, այն մեծ բեռ կարող է լինել ընտանիքների համար»,-ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ դա միջիացված թիվն է:
Անդրադառնալով դպրոցներին ձեռնարկատաիրական գործունեությունը թույլատրող որոշմանը, բանախոսն ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքին, որ լրացուցիչ կրթական ծրագրերը չպետք է համընկնեն առարկայացանկում ընդգրկված դասընթացների հետ:
«Սա կանխարգելում է, որ գործառույթների կրկնություն չլինի, մյուս կողմից էլ սահմանափակում է: Օրինակ, դպրոցում չեն կարող նույն ուսումնական ծրագրով լրացուցիչ կրթական ծրագիր: Դրա համար գտնում են շրջանցման ուղիներ, առավել տարածված է, որ չեն ձևակերպում: Քաղաքապետարանի տրամադրած տվյալների համաձայն, միայն 10 դպրոցում է, որ պայմանագրի հիման վրա ուսուցում է կատարվում»,-ասաց նա:
Նշենք, որ ուսումնասիրությունը կատարել է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը «Հանրային քաղաքականության ինստիտուտ» ՀԿ-ի հետ համատեղ` ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ իրականացվող «Պահանջատեր հասարակություն՝ հանուն պատասխանատու կառավարման» ծրագրի շրջանակներում:

Results of study on corruption risks assessment in education sphere presented in Yerevan, Armenia
The results of the study “Corruption Risks Assessment in Education Sphere” were presented today on Yerevan.
In the words of Expert of the Public Policy Institute Avetik Mejlumyan, they have cooperated with the ministry workers, experts of the sphere, publishing houses, teachers, parents and students including quality and quantity elements in the study.
Turning to the results, Mejlumyan said that although the paid classes are common in other states as well, here (in Armenia) they can lead to conflict of interests and exploitation.
“For instance, 60 percent of the 12th grade students hold private classes with tutors. The number of students applying for private tutoring are more in Yerevan (50 percent) than the one of in provinces. It turns out that every third pupil of the 12th grade hold private classes,” he said.
According to the results, the average cost of classes make up 16.600 AMD.
“It might seem not to be a great number, however, taking into account the poverty level in Armenia, it can become a heavy burden for the families,” he noted reminding that this presents an average cost.
Turning to the decision on allowing entrepreneurial activities of the schools, the speaker draw attention on the fact that the additional educational programs must not coincide with the courses included in the subject list.
To note, the study has been carried out by Transparency International Anti-Corruption Centre in cooperation with Public Policy Institute NGO, in the framework of the project “Demanding society for responsible management” implemented with the support of U.S. Agency for International Development.