Հանրապետությունում հնդկացորենի պահանջարկը հասնում է 7 հազար հեկտար արտադրանքի.վարչապետ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն աշխատանքային այց է կատարել Գեղարքունիքի մարզ: Կառավարության ղեկավարը նախ եղել է Սևան քաղաքի նոր կառուցվող բժշկական կենտրոնի շինհրապարակում՝ ծանոթացել աշխատանքների ընթացքին: Զեկուցվել է, որ բժշկական կենտրոնի շինաշխատանքները, որոնք մեկնարկել են  2016 թվականի օգոստոսից, նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2018-ի ամռանը:
Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի ծառայության փոխանցմամաբ՝ վարչապետ Կարապետյանը պատասխանատուների առջև խնդիր է դրել անել ամեն ինչ՝ կենտրոնն արդեն ընթացիկ տարեվերջին շահագործման հանձնելու համար: Ծրագրի իրականացման նպատակով ներդրվում է 2 մլն 716 հազար դոլար՝ ՀՀ կառավարության և Համաշխարհային բանկի համաֆինանսավորմամբ: Բուժկենտրոնին է միացվելու նաև հարակից պոլիկլինիկան: Ժամանակակից սարքավորումներով բուժկենտրոնը սպասարկելու է տարածաշրջանի շուրջ 40 հազար քաղաքացիների:
Կարեն Կարապետյանն այցելել է նաև  Ակունքի «Էկոկաթ» պանրի գործարան, որտեղ վարչապետին են ներկայացրել արտադրական գործընթացն ու առաջիկա ծրագրերը: Նշվել է, որ 2005 թվականից հիմնված գործարանում արտադրվում է պանրի լայն տեսականի, որի հիմնական մասն իրացվում է տեղական շուկայում, արտադրանքի 25 տոկոսն արտահանվում է Ռուսաստան:
Գործարանը, որն ունի 40 աշխատող, հագեցված է  ժամանակակից սարքավորումներով և այն  ընդլայնելու ու  արտադրական հզորություններն ավելացնելու նպատակով նախատեսվում են նոր ներդրումներ: Գործադիրի ղեկավարը ողջունել է նախաձեռնությունը և նշել, որ գործարանի ընդլայնման ներդրումային ծրագիրը գտնվում է կառավարությունում՝  քննարկման փուլում:
Վարչապետը ծանոթացել է «Աքվատիկ» ՍՊԸ-ի գործունեությանը, որը զբաղվում է կենդանի և եփած սառեցված խեցգետինների արտահանմամբ և պահածոների արտադրությամբ: 1996թ-ին ստեղծված ընկերությունը խեցգետինն արտահանում է Եվրասիական տնտեսական միության և եվրոպական երկրներ: Այն առայժմ միակ ձեռնարկությունն է ՀՀ-ում, որն ունի թույլտվություն վերամշակված խեցգետին ԵՄ երկրներ արտահանելու համար: Գործարանը  կառուցվել  է եվրոպական չափանիշներին  համապատասխան և աշխատում է HACCP ծրագրով, որը ներդրվել է ձեռնարկությունում 2007 թ-ին:  «Աքվատիկ»-ը պահածոների արտադրությամբ զբաղվում է 2009 թ.-ից և հիմնական արտադրանքը պատրաստվում է Պաշտպանության նախարարության համար:
Կարեն Կարապետյանն այցելել է նաև Ծովագյուղ համայնքի հնդկացորենի մշակման նորակառույց գործարան: Մարզում նախորդ տարվա ընթացքում մշակվել է 100 հեկտար հնդկացորեն, իսկ արդեն 2017 թվականին ցանքատարածքները կընդլայնվեն՝ հասնելով  400 հեկտարի: Գործարանի ղեկավարների խոսքով, հանրապետությունում հնդկացորենի պահանջարկը հասնում է 7 հազար հեկտար արտադրանքի: Նախատեսվում է` համագործակցելով ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության հետ, առաջիկա տարիներին էապես ավելացնել ցանքատարածքներն ու արտադրանքի ծավալները: Գործարանին հնդկացորենի մշակման սարքավորումները հակտացվել է Եվրոպական միության ENPARD  ծրագրի շրջանակում:
Վարչապետը Գեղարքունիքի մարզն ավարտել է Ճամբարակ համայնքում, որտեղ ծանոթացել է տեղի բժշկական կենտրոնի գործունեությանը և մատուցվող ծառայությունների որակին: Բժշկական կենտրոնը վերակառուցվել, հագեցվել է գույքով և ժամանակակից սարքավորումներով 2015թ. առողջապահության նախարարության և ՀՀ տարածքային զարգացման հիմնադրամի կողմից ՀՀ կառավարության և Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ իրականացվող վարկային ծրագրերի շրջանակում: Բուժկենտրոնը մատուցում է թերապևտիկ, վիրաբուժական, մանկաբարձագինեկոլոգիական և այլ ծառայություններ: Այն սպասարկում է 11-12 հազար քաղաքացիների: Կարեն Կարապետյանը կարևորել է մարզերում ժամանակակից բուժկենտրոնների առկայությունը և մատուցվող ծառայությունների շարունակական զարգացումն ու ընդլայնումը:

Визит премьера Армении Карена Карапетяна в Гегаркуник: планируется существенно увеличить производство гречихи
13:38 18/03/2017
Премьер-министр Армении Карен Карапетян с рабочим визитом 17 марта посетил Гегаркуникскую область РА. Подробности передает пресс-служба армянского правительства.
Сначала глава правительства посетил стройплощадку строящегося нового медицинского центра города Севан с целью ознакомления с ходом строительных работ. Было доложено, что строительные работы, которые начались в августе 2016 года, планируется завершить к лету 2018 года.
Премьер К. Карапетян поставил перед  ответственными лицами задачу: сделать все возможное, чтобы центр уже к концу текущего года был сдан в эксплуатацию.
Для реализации проекта нового медицинского центра было инвестировано 2 млн. 716 тысяч долларов г.Севан – при софинансировании правительства РА и Всемирного банка.
К медцентру будет присоединена соседняя поликлиника. Оснащенный современной технологией центр будет обслуживать около 40 тысяч граждан.
Карен Карапетсян также посетил также сырный завод «ЭкоКат» в Акунке, где премьера ознакомили с производственным процессом и предстоящими планами. Было отмечено, что в основанном в 2005 году заводе производится широкий ассортимент сыров. Большая часть продукции реализуется на отечественном рынке, а 25 % продукции экспортируется в Россию.
Завод, где работают 40 человек, оснащен современным оборудованием, для расширения и увеличения производства планируется привлечение новых инвестиций. Глава правительства поприветствовал инициативу, отметив, что инвестиционная программа по расширению завода находится в стадии обсуждения в правительстве РА.
Премьер ознакомился также с деятельностью ООО «Акватик», которое занимается производством консервов и экспортом живых и замороженных раков. Основанный в 1996 году завод продукцию экспортирует как в страны Евразийского экономического союза, так и в Европу. На данный момент ООО «Акватик» является единственным предприятием в РА, которое имеет разрешение на экспорт раков в страны ЕС. Завод был построен в соответствии с европейскими стандартами и работает по программе HACCP. Деятельность по производству консервов была начата в 2009 году, а большая часть продукции производится для министерства обороны Армении.
Карен Карапетян также посетил новый завод по переработке гречихи в селе Цовагюх. В течение 2016 года в области было засеяно 100 га гречихи, а уже в 2017 году посевные площади расширятся, достигнув 400 га. При сотрудничестве с министерством сельского хозяйства Армении в ближайшие годы планируется существенно увеличить площадь посевов и объем производства гречихи.
Визит премьера завершился посещением общины Чамбарак, где он ознакомился с деятельностью местного медицинского центра и качеством предоставляемых услуг. При финансовой поддержке министерства здравоохранения РА, Фонда территориального развития РА и Всемирного банка центр был модернизирован и оснащен современным оборудованием. Медицинский центр предоставляет терапевтические, хирургические, акушерские и другие услуги. Он обслуживает около 11-12 тысяч граждан.
Карен Карапетян отметил важность наличия современных медицинских центров в областях и последовательное развитие и расширение предоставляемых услуг.