Քաղաքական ուժերն իրենց նախընտրական ծրագրերում ավիացիայի զարգացման վերաբերյալ որևէ դրույթ չունեն. Վիկտոր Վանցյան
18:01 18/03/2017
Քաղաքական ուժերն իրենց նախընտրական ծրագրերում ավիացիայի զարգացման վերաբերյալ որևէ դրույթ չունեն: Այս մասին այսօր «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի նախաձեռնությամբ կազմակերպված քննարկման ժամանակ ասաց «Զբոսաշրջային և ավիագործակալների ազգային ասոցիացիա» իրավաբանական անձանց միության ներկայացուցիչ Վիկտոր Վանցյանը:
Նրա խոսքերով՝  խոսվում է զբոսաշրջության զարգացման մասին, մինչդեռ և ավիացիոն, և զբոսաշրջության  ոլորտների զարգացման համար գրեթե ոչինչ չի արվում:
Ըստ Վիկտոր Վանցյանի՝ ՀՀ կառավարության նոր ծրագրում նշված է, որ մինչև 2020 թվականը նախատեսվում է զբոսաշրջիկների թիվը 1 մլն-ից հասցնել 5 մլն-ի, մինչդեռ  կառավարության բյուջեով անցած տարվա համեմատ գրեթե 2 անգամ նվազեցվել է  տուրիզմին տրամադրվող բյուջեն:
«Տարածաշրջանում մենք անմրցունակ ենք: Միայն հարևան Վրաստանի հետ եթե համեմատենք, ապա այս տարի Վրաստանն ընդունել է  6 միլիոներորդ  զբոսաշրջիկին, իսկ մեզ մոտ ընդամենը 1 միլիոն զբոսաշրջիկ է եկել, դրա մեջ մտնում են նաև մեր հայրենակիցները»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է ավիացիայի ոլորտին, նա նշեց, որ չունենք սեփական ազգային ավիափոխադրող,  ավիացիայի զարգացման պետական ծրագիր, ավիացիոն օրենսգիրք:
«Կառավարության հետ և զբոսաշրջային, և ավիացիոն հարցերով մի շարք հանդիպումներ ենք կազմակերպվել, բայց դրանք արդյունք չեն տվել։ Միգուցե շատ գրագետ, բանիմաց մարդիկ են մեր կառավարության աշխատակիցները, բայց, ցավոք սրտի, ավիացիոն ոլորտի ոչ մի մասնագետ չունեն, բոլոր հանդիպումներում  էլ պրոֆեսիոնալ ավիատոր չընդգրկեցին, որպեսզի կարողանայինք այս ոլորտում  արդյունքի հասնել», -  ընդգծեց Վիկտոր Վանցյանը:

Aviation development in Armenia not addressed in election programs, experts say
Armenian political forces have not presented ideas in their election programs over developing the country’s aviation sector, member of Travel & Tourist Agents National Association Vanik Vantsyan stated during a discussion held on Saturday.
In Vantsyan’s words, most of the political forces contesting for the April 2 parliamentary elections call for the tourism development, yet they presented plans neither for tourism nor for aviation sector development.
Vantsyan referred to data presented in the government program proposing to increase the number of tourists visiting Armenia from 1 to 5 million by the year 2020, yet the tourism budget was cut twice to compare with the previous year.
“We remain uncompetitive in the region. Georgia received its 6 millionth tourist this year, while around one million tourists have visited our country thus far, i our compatriots from Diaspore among them,” noted the speaker.
The expert next pointed out Armenia lacks national carrier, state program for aviation development and ultimately relevant legislation.
“Number of meetings were held with the cabinet members to discuss tourism and aviation matters, those yielded no result,” Vantsyan said, adding also the government lacks aviation professionals.