Հոլանդիայի Ալմելո քաղաքի դատարանը դատապարտել է Հաագայի Թուրք-ադրբեջանական մշակութային միության նախագահ Իլհամ Աշկինին հայերի դեմ բռնություն հրահրելու մեղադրանքով։ Այս մասին տեղեկանում ենք Եվրոպայի Հայ դատի կենտրոնական խորհրդի կայքից:
Աշկինը մեղադրվում է հայերի դեմ բռնություն հրահրելու մեջ, քանի որ նա Ալմելո քաղաքում Մեծ Եղեռնի հուշահամալիրի դեմ կազմակերպված թուրքական հանրահավաքի ժամանակ վանկարկել է «Ղարաբաղը լինելու է հայերի գերեզմանը»։ Այս կարգախոսով նա բռնություն է հրահրել և վիրավորել է ծագումով հայերին:
Դատարանը Աշկինի նկատմամբ նշանակել է ավելի ծանր պատժամիջոց, քան պահանջել էր դատախազը՝ «120 ժամ հարկադիր անվճար աշխատանք և մեկ ամիս պայմանական ազատազրկում` երկու տարի փորձնական ժամկետով», իսկ դատախազությունը պահանջել էր 80 ժամ հարկադիր աշխատանք և երկու շաբաթ պայմանական ազատազրկում` երկու տարի փորձական ժամկետով։

Chairman of Turkish-Azerbaijani Union in the Netherlands convicted for anti-Armenian speech
The court of Almelo city in the Netherlands has convicted Ilhan Askin, Chairman of the Turkish-Azerbaijani Cultural Union in The Hague on charges of inciting violence against Armenians. The official website of Armenian National Committee – International told Panorama.am.
Askin is accused of inciting violence against Armenians, as during a pro-Turkish rally held in front of the Armenian Genocide monument in Almelo, he chanted “Karabakh will be Armenians’ grave” inciting violence and insulting the people with Armenian roots.
The court ruled out a graver punishment against the Turkish politician sentencing him to “120 hours of community service and a suspended imprisonment of four weeks with a probation period of two years.” Whereas the Prosecutor demanded 80 hours of community service and two weeks of suspended imprisonment with a probation period of two years.