Հայկական արտադրության մանկական հագուստ է արտահանվում ՌԴ
«Թեթև արդյունաբերության ոլորտում գործունեություն ծավալող «Ալեքս տեքստիլ» ընկերությունը անցած տարվա ընթացքում թողարկել է 773.2 միլիոն ՀՀ դրամի արտադրանք` նախորդ տարվա համեմատ արձանագրելով 308 տոկոս աճ»,- արտադրամասում այսօր լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտնեց ընկերության գուլպաների արտադրության տնօրեն Ալբերտ Հովսեփյանը:
Արտադրամասն արդեն երկու տարի է, ինչ  գործունեություն է ծավալում։
«Գործարանը տարեկան արտադրում է մի քանի հարյուր հազար գուլպա: Առայժմ արտահանվում է ընկերության արտադրած գուլպաների և զուգագուլպաների մոտ 20 տոկոսը՝ Ռուսաստանի Դաշնություն և այլ երկրներ, մնացածը` ներքին շուկայի համար է: Պլանավորում ենք ավելացնել արտահանման ծավալները», - ասաց տնօրենը։
«Ալեքս տեքստիլ» ընկերության մանկական հագուստի արտադրամասի տնօրեն Մարատ Մովսիսյանը տեղեկացրեց, որ ընկերությունը 2017թ. նախատեսում է նաև գործարկել կտորի, գործված հագուստի և տնային տեքստիլի արտադրություններ` իրականացնելով ընդհանուր առմամբ 28 միլիոն եվրոյի ներդրումներ. «Սվիտերների արտադրությունը պլանավորում են սկսել ընթացիկ տարվա օգոստոսի սկզբին, տարեվերջին կսկսեն տեքստիլի և կտորի արտադրությունը»:
Ընկերությունը տարեկան արտադրում են շուրջ 1 միլիոն հատ հագուստ:
«Արտադրում ենք կոմբինիզոններ, շալվարներ, շապիկներ: Բոլորը հիմնականում մանկական արտադրանք են: Մեր արտադրանք ամբողջովին արտահանվում է Ռուսաստան: «Ալեքս տեքստիլ»-ն աշխատում է ռուսական «Մանկական աշխարհ» խանութների ցանցի հետ, որը Ռուսաստանի տարածքում ունի շուրջ 600 խանութ: Մեր արտադրանքն առայժմ Հայաստանում չի վաճառվում, բայց հիմա ունենք շատ փոքր ծավալ, որը Հայաստանում պետք է իրացնենք, սակայն նաև փորձում ենք ընդլայնել մեր գործունեությունը, որպեսզի Հայաստանում ևս լայնորեն իրացնենք մեր արտադրանքը: Մանկական հագուստի արտադրամասը սկսել է գործել մեկ ամիս առաջ: Արտադրամասում աշխատում`է 300-350 մարդ»,-ասաց ընկերության մանկական հագուստի արտադրամասի պետ Ժորա Մովսիսյանը։

Children’s clothing of Armenian production is exported to Russia
“Alex Textile, a company engaged in light industry, produced 773.2 million AMD worth products in the past year, registering 308% increase to compare with the previous year,” Director of the socks production of the company Albert Hovsepyan noted during today’s meeting with the reporters in the production unit, which has operated for two years already, Panorama.am reports.
“The factory produces several hundreds of thousands of socks annually. 20% of the socks and tights produced by the factory are exported to Russia and to other states, the rest of the products is intended for the domestic market. We have plans to increase the exports volume,” the director said.
Marat Movsisyan, Director of the children’s clothing factory of the company informed that the in 2017 the company plans to launch fabric, woven clothing and home textile production with a total of 28 million euros investment. “We plan to launch sweater production in the beginning of August of this year with textile and fabric production to launch at the end of 2017,” he detailed.
The company produces over one million units of clothing annually.
“Our whole production is exported to Russia. Alex Textile cooperates with the Russian Children’s World store chains, which operates over 600 stores in Russia. Our goods are not still sold in Armenia, however currently we have a small volume [of clothing], which we intend to sell in Armenia. The factory of the children’s clothing began to operate one month ago. It features 300-350 workers,” Head of the children’s clothing factory of the company Zhora Movsisyan added.