Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում մարտի 24-ին բացվելու է «Բազմաչափ Ռուդոլֆ Խաչատրյանը» ցուցադրություն՝ նվիրված մեծանուն հայ արվեստագետի 80-ամյա հոբելյանին: Ռուդոլֆ Խաչատրյանը բազմակողմանի ստեղծագործական կյանք է ապրել, տարբեր գեղարվեստական շրջափուլերով՝ թողնելով շատ հարուստ գեղարվեստական ժառանգություն:
Արվեստի կենտրոնի տեղեկացմամբ, ցուցադրությունում ընդգրկված են ստեղծագործություններ ինչպես մասնավոր հավաքածուներից, այնպես էլ՝ Հայաստանի ազգային պատկերասրահից և Երևանի ժամանակակից արվեստի թանգարանից:
Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի նպատակն է այս հետահայաց ցուցադրության միջոցով ներկայացնելու Ռուդոլֆ Խաչատրյանի անցած ողջ ստեղծագործական ուղին՝ սկսած 1950-ական թվականներից մինչև 2000-ականներ:
«Բազմաչափ Ռուդոլֆ Խաչատրյանը» ցուցահանդեսի շրջանակներում առկա են նկարչի առավել հայտնի լևկասի վրա արված իրապաշտական ստեղծագործությունները: Բացի այդ արվեստասեր հասարակությունը հնարավորություն կունենա տեսնելու արվեստագետի ուշ շրջանի յուրահատուկ կերպարներն ու քանդակները, ինչպես նաև վաղ պատանեկան շրջանի աշխատանքները՝ բացահայտելով Ռուդոլֆ Խաչատրյան «բազմաչափ» արվեստագետին:
Ռուդոլֆ Խաչատրյանը ծնվել է Երևանում 1937թ.: 1951թ. մի քանի ամիս սովորել է Երևանի գեղարվեստի ուսումնարանում, որտեղից հեռացվել է ուսուցման սկզբունքների հետ անհամաձայնության համար: 1952թ. հանդիպել է Երվանդ Քոչարին, ով դարձել է պատանի նկարչի ուսուցիչն ու ավագ ընկերը: 1955թ. մասնակցել է հանրապետական և միջազգային ցուցադրությունների: 1960թ. դառնում է ԽՍՀՄ նկարիչների միության անդամ: 1950-1960-ական թթ. մի շարք փառատոների շրջանակում արժանանում է ոսկե և արծաթե շքանշանների իր ստեղծագործությունների համար: 1961թ. Պետական պատկերասրահը ձեռք է բերում Հայաստանի մշակութային գործիչների մի քանի դիմանկար: 1971թ. ապրում և ստեղծագործում է Մոսկվայում: 1977թ. արժանանում է Հայաստանի վաստակավոր, իսկ 1984թ.՝ ժողովրդական նկարչի կոչումներին: 1989-1994 թթ. ապրում և ստեղծագործում է Լոնդոնում: 1997թ. ՌԴ նախագահ Բորիս Ելցինի կողմից արժանանում է «Ժողովուրդների բարեկամության» շքանշանին: 2002թ. ընտրվում է Ռուսաստանի գեղարվեստի ակադեմիայի թղթակից-անդամ: 2003թ. արժանանում է ՀՀ Մովսես Խորենացու մեդալին, ինչպես նաև «Ֆրանց Կաֆկա» եվրոպական ընկերության ոսկե մեդալին: Արվեստագետը մահացել է Գերմանիայում 2007թ.:

Exhibition “Multidimensional Rudolf Khachatryan” to be opened at Cafesjian Center for the Arts
The Exhibition “Multidimensional Rudolf Khachatryan” is dedicated to the 80th birthday anniversary of the celebrated Armenian artist. Rudolf Khachatryan (1937-2007) had a versatile oeuvre with varied artistic periods, leaving a rich legacy. The exhibition features artworks from private collections, as well as from the National Gallery of Armenia and the Modern Art Museum of Yerevan.
As Cafesjian Center for the Arts informs through this exhibition the museum presents the whole artistic path that Rudolf Khachatryan traveled from the 1950s to the 2000s. The exhibition Multidimensional Rudolf Khachatryan includes not only the famous realistic artworks on gesso, but also the unique characters and sculptures from the artist’s late period, as well as pieces from the early period, revealing Rudolf Khachatryan as a “multidimensional” artist.
The exhibition dates are March 23, 2017 to June 4, 2017. Public admission will start from March 24, free of charge.
Thee center reminds that Rudolf Khachatryan was born in Yerevan in 1937. In 1951 Khachatryan attended Yerevan Fine Art College for a few months, but was expelled over disagreement on educational principles. In 1952 he met Ervand Kochar who became young artist’s mentor and friend. Since 1955 the artist participated in local and international exhibitions. In 1960 Khachatryan became a member of the USSR Artists’ Union. In the 1950-1960s he was awarded gold and silver medals in the scope of various festivals. In 1961 the State Gallery of Armenia acquired several portraits of Armenian cultural intellectuals by Rudolf Khachatryan. Since 1971 he lived and worked in Moscow. In 1977 he became Honored Artist of Armenia, and in 1984 People’s Artist of Armenia. In 1989-1994 the artist worked and lived in London. In 1997 Rudolf Khachatryan was awarded the Medal of People’s Friendship by the President of Russian Federation, Boris Yeltsin. In 2002 he became a corresponding member of the Academy of Fine Arts of Russia. In 2003 Khachatryan was awarded RA Medal of Movses Khorenatsi, as well as the Gold Medal of the Franz Kafka European Organization. The artist died in Germany in 2007.