Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում մարտի 24-ին բացվելու է «Բազմաչափ Ռուդոլֆ Խաչատրյանը» ցուցադրություն՝ նվիրված մեծանուն հայ արվեստագետի 80-ամյա հոբելյանին: Ռուդոլֆ Խաչատրյանը բազմակողմանի ստեղծագործական կյանք է ապրել, տարբեր գեղարվեստական շրջափուլերով՝ թողնելով շատ հարուստ գեղարվեստական ժառանգություն:
Արվեստի կենտրոնի տեղեկացմամբ, ցուցադրությունում ընդգրկված են ստեղծագործություններ ինչպես մասնավոր հավաքածուներից, այնպես էլ՝ Հայաստանի ազգային պատկերասրահից և Երևանի ժամանակակից արվեստի թանգարանից:
Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի նպատակն է այս հետահայաց ցուցադրության միջոցով ներկայացնելու Ռուդոլֆ Խաչատրյանի անցած ողջ ստեղծագործական ուղին՝ սկսած 1950-ական թվականներից մինչև 2000-ականներ:
«Բազմաչափ Ռուդոլֆ Խաչատրյանը» ցուցահանդեսի շրջանակներում առկա են նկարչի առավել հայտնի լևկասի վրա արված իրապաշտական ստեղծագործությունները: Բացի այդ արվեստասեր հասարակությունը հնարավորություն կունենա տեսնելու արվեստագետի ուշ շրջանի յուրահատուկ կերպարներն ու քանդակները, ինչպես նաև վաղ պատանեկան շրջանի աշխատանքները՝ բացահայտելով Ռուդոլֆ Խաչատրյան «բազմաչափ» արվեստագետին:
Ռուդոլֆ Խաչատրյանը ծնվել է Երևանում 1937թ.: 1951թ. մի քանի ամիս սովորել է Երևանի գեղարվեստի ուսումնարանում, որտեղից հեռացվել է ուսուցման սկզբունքների հետ անհամաձայնության համար: 1952թ. հանդիպել է Երվանդ Քոչարին, ով դարձել է պատանի նկարչի ուսուցիչն ու ավագ ընկերը: 1955թ. մասնակցել է հանրապետական և միջազգային ցուցադրությունների: 1960թ. դառնում է ԽՍՀՄ նկարիչների միության անդամ: 1950-1960-ական թթ. մի շարք փառատոների շրջանակում արժանանում է ոսկե և արծաթե շքանշանների իր ստեղծագործությունների համար: 1961թ. Պետական պատկերասրահը ձեռք է բերում Հայաստանի մշակութային գործիչների մի քանի դիմանկար: 1971թ. ապրում և ստեղծագործում է Մոսկվայում: 1977թ. արժանանում է Հայաստանի վաստակավոր, իսկ 1984թ.՝ ժողովրդական նկարչի կոչումներին: 1989-1994 թթ. ապրում և ստեղծագործում է Լոնդոնում: 1997թ. ՌԴ նախագահ Բորիս Ելցինի կողմից արժանանում է «Ժողովուրդների բարեկամության» շքանշանին: 2002թ. ընտրվում է Ռուսաստանի գեղարվեստի ակադեմիայի թղթակից-անդամ: 2003թ. արժանանում է ՀՀ Մովսես Խորենացու մեդալին, ինչպես նաև «Ֆրանց Կաֆկա» եվրոպական ընկերության ոսկե մեդալին: Արվեստագետը մահացել է Գերմանիայում 2007թ.:

В Ереване откроется выставка к 80-летию выдающегося армянского деятеля искусства Рудольфа Хачатряна
В Центре искусств Гафесчяна 24 марта откроется выставка «Многомерный Рудольф Хачатрян», посвященная 80-летнему юбилею выдающегося армянского деятеля искусства.
Как сообщают из Центра, на выставке представлены произведения как из частных коллекций, так и из Национальной галереи Армении и ереванского Музея современного искусства.
Цель Центра искусств Гафесчяна – посредством ретроспективной выставки представить пройденный Рудольфом Хачатряном творческий путь – с 1950-ых по 2000-ые годы.
На выставке будут представлены известные композиции Рудольфа Хачатряна на левкасе. Кроме того, посетители выставки увидят уникальные произведения позднего и раннего периода его творчества.
Как известно, армянский живописец, график и скульптор Рудольф Лорисович Хачатрян родился 4 марта 1937 года в Ереване. В 1952 году он встретился с Ервандом Кочаром – художником-новатором, создателем художественного принципа peinture dans I'espace (живопись в пространстве). Кочар становится его другом, духовным учителем и вводит в круг интеллектуальной элиты Армении. В 1955 году Рудольф Хачатрян впервые принял участие в республиканской выставке. А в 1961 году Государственная картинная галерея Армении приобретает серию выполненных им портретов деятелей культуры Армении. В 1969 году удостоился Первой премии Министерства культуры Армении за портрет композитора Комитаса.
Рудольф Лорисович Хачатрян скончался 15 августа 2007 года в Берлинской клинике после операции на сердце. Похоронен на Городском Пантеоне в г. Ереване.