ՀՔԾ. Ըստ հաղորդման` քննիչն ապացույց է կեղծել
Հատուկ քննչական ծառայությունում քրեական գործ է հարուցվել  պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես ծանր հանցագործության վերաբերյալ քրեական գործով ապացույց կեղծելու դեպքի առթիվ:
ՀՔԾ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, այսպես, ըստ քրեական գործով ձեռք բերված նյութերի` մի խումբ անձանց կողմից սպանության փորձ կատարելու դեպքի վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեում քննվող քրեական գործի շրջանակներում գործով տուժող Արամ Ա.-ն Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի քննիչ Միքայել Զ.-ի մոտ ցուցմունք է տվել այն մասին, որ 25.10.2015թ.-ին Հենրիկ Բ.-ն և Գևորգ Բ.-ն, ներս մտնելով  բուքմեյքերական գրասենյակ, կրակոցներ են արձակել իր և ընկերների ուղղությամբ` պատճառելով հրազենային մարմնական վնասվածքներ:
Սակայն 08.03.2017թ.-ին նույն քրեական գործի նախաքննության ընթացքում Արման Ա.-ն հրաժարվել է վերը նշված ցուցմունքից և, նախազգուշացված լինելով սուտ մատնության համար նախատեսված քրեական պատասխանատվության մասին, հայտնել է, որ քննիչը հարցաքննության արձանագրությունում ներառել է  դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող, կեղծ տեղեկություններ:
Մասնավորապես, ըստ Արման Ա.-ի, հարցաքննության ընթացքում ինքը չի հայտնել, թե, իբր, գրասենյակում տեսել է իր և ընկերների ուղղությամբ կրակոցներ արձակած Հենրիկ Բ.-ին ու Գևորգ Բ.-ին: Բացի այդ, Արման Ա.-ն նշել է, որ նույն արձանագրության երկրորդ և երրորդ էջերում առկա ստորագրություններն իր կողմից չեն կատարվել:
Այսպիսով, քննիչի կողմից առանձնապես ծանր հանցագործության վերաբերյալ քրեական գործով ապացույց կեղծելու դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 349-րդ հոդվածի 3-ին մասի 1-ին կետով:

Armenia’s Special Investigative Service has launched a criminal case into the incident of falsifying evidence of a particularly grave crime by an official conducting a special state service.
As the Press Service of the Special Investigative Service told Panorama.am, upon the obtained evidence regarding the criminal case, in the framework of the criminal case considered by the Armenian Investigative Committee regarding the attempted murder by a group of individuals, the victim in case Aram A. provided testimony to inspector of Investigation Department of Erebuni and Nubarashen Administrative Districts Mikayel Z., imforming that on 25.10.2015, on entering a bookmaking office, Henrik B. and Gevorg B. opened fire towards him and his friends inflicting gunshot wounds to them.
However, on 08.03.2017, during the preliminary probe of the same criminal case, Arman A. rejected the above-mentioned testimony, and being warned about the criminal liability in case of a false crime reporting, he informed that the inspector involved false information on the case details in the interrogation protocol.
In particular, according to Arman. A., during the questioning he did not inform that he had seen Henrik B. and Gevorg B who fired shots towards him and his friends. In addition to that, Arman. A. noted that the signatures on Page 3 and 4 of the same protocol have not been put by him.
Thus, a criminal case has been launched into the case of falsifying criminal evidence of a particularly grave crime by the inspector under Part 3 (point 1) of Article 349 of the RA Criminal Code.