Դեյվիդ ՄըՔենզին առաջարկել է Հայաստանում Կինոյի և հեռուստատեսության դպրոց հիմնել
Կարեն Կարապետյանը գործադիրի այսօրվա նիստում հայտնել է, որ Հայաստանում Կինոյի և հեռուստատեսության դպրոց հիմնելու առաջարկություն է ստացվել միջազգային ճանաչում ունեցող ռեժիսոր և սցենարիստ Դեյվիդ ՄըՔենզիից:
Ըստ այդ առաջարկության՝ համապատասխան դպրոցը հանդես կգա որպես Լոս Անջելեսի Կինոյի դպրոցի գործընկեր կառույց և երեք տարվա ընթացքում այդ դպրոցը ձեռք կբերի կինո արտադրության անհրաժեշտ գույք և սարքավորումներ ԱՄՆ-ից և այլ երկրներից։ Դեյվիդ ՄըՔենզին նախատեսում է մինչև 5 մլն դոլար ներդրում անել:
«Այդ իսկ պատճառով հանձնարարում եմ ՀՀ մշակույթի նախարարին երկշաբաթյա ժամկետում ուսումնասիրել առաջարկությունն ու պատասխանել և հրավիրել իրեն՝ բանակցելու նպատակով»,-նշել է գործադիրի ղեկավարը:

Renowned film director and scriptwriter David Mackenzie has expressed a desire to establish a School of Film and Television in Yerevan, Armenia’s’ PM Karen Karapetyan told at a cabinet session on Thursday, adding the proposal had been received from Mackenzie.
According to the proposal, the School will operate as a partner structure to the Los Angeles Cinema School and will obtain filmmaking gear and equipment from the U.S and other countries within three years. David Mackenzie envisages to invest $5 million into the project, Karapetyan informed.
The Prime Minister instructed Armenia’s ministry of culture to study the proposal and assess the possibility of inviting the director to start negotiations.