«Արտավազդ» մրցանակաբաշխությունը նվիրվում է Էդգար Էլբակյանի ծննդյան 90-ամյակին
Մարտի 27-ին՝ Թատրոնի միջազգային օրը, Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում կկայանա «Արտավազդ» մրցանակաբաշխությունը, որն այս տարի նվիրված է հայ անվանի դերասան Էդգար Էլբակյանի ծննդյան 90-ամյակին: Այս մասին հայտնում են մշակույթի նախարարությունից:
Մրցանակաբաշխությունը կայանալու է ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախաձեռնությամբ:
Էդգար Էլբակյանը ծնվել է Թիֆլիսում 1927 թվականին: 1946թ. ավարտել է միջնակարգ դպրոցը և տեղափոխվել Երևան: 1950թ. ավարտել է Երևանի թատերական ինստիտուտի դերասանական ֆակուլտետը: 1950-62թթ. աշխատել է Երևաի Պատանի հանդիսատեսի թատրոնում, որտեղ խաղացել է մի շարք դերեր բազմաթիվ ներկայացումներում` Ն.Գոգոլի «Ռևիզորը» (Խլեստակով), Ա.Դյումայի «Երեք հրացանակիրները» (Ռիշել), Շիլլերի «Սեր և խարդավանք» (Ֆերդինանդ) և այլն: 1962թ-ից աշխատել է Երևանի Գ.Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում` որպես դերասան: Խաղացած ներկայացումներից են` Գ.Սունդուկյանի «Պեպո» (Գիքո), Սուխովո-Կոբիլինի «Դատական գործ» (Տարելկին), Ժ.Հարությունյանի «Խաչմերուկ» (Մուշեղ), Մ.Պանյոլի «Տոպազ» (Տոպազ) և այլն: Մի շարք դերերով հանդես է եկել նաև հեռուստաթատրոնում: Նկարահանվել է «Մանրուք» (1954թ.), «Կրակ» (1963թ.), «Ջրհորի մոտ» (1970թ.), «Տղամարդիկ» (1972թ.), «Համագյուղացիներ» (1974թ.), «Երբ գալիս է սեպտեմբերը» (1975թ.), «Բաղդասարը բաժանվում է կնոջից» (1976թ.), «Հուսո աստղ» (1976թ.) և այլ ֆիլմերում: 1961թ. արժանացել է Հայաստանի վաստակավոր, 1978թ.` ժողովրդական արտիստի կոչման, 1979թ.` ՀՀ Պետական մրցանակի: Մահացել է Երևանում 1988 թվականին:

Церемония вручения театральной премии «Артавазд» в Ереване будет посвящена 90-летию со дня рождения Эдгара Элбакяна
Церемония вручения ежегодной армянской театральной премии «Артавазд», посвященная в этом году 90-летию со дня рождения известного армянского актера театра и кино Эдгара Элбакяна, пройдет в понедельник в Ереване.
Мероприятие приурочено к отмечаемому 27 марта Международному дню театра и состоится в Национальном академическом театре имени Г. Сундукяна.
Как известно, Эдгар Элбакян родился в 1928 году в городе Тбилиси в семье учителя. В 1946 году после окончания средней школы переехал в Ереван и поступил на актёрский факультет театрального института, который с успехом окончил в 1950 году. В том же году пошёл работать в театр юного зрителя. В те годы им сыграны много значительных ролей: Павел Корчагин – «Как закалялась сталь», Хлестаков – «Ревизор», Кардинал Ришелье – «Три мушкетёра».
В 1962 году Элбакян был приглашён в Государственный академический театр им. Г. Сундукяна, где созданные им образы Гико – «Пепо», Тарелкина – «Судебное дело», Пайлака (судья) – «Багдасар разводится с женой» вошли в галерею непреходящих ценностей армянского сценического искусства. Сценическое мастерство Эдгара Элбакяна заслужило самую высокую оценку как со стороны широкой общественности, так и со стороны работников искусства. В 1978 году он был удостоен звания народного артиста АрмССР, а в 1979 – был удостоен Гос. премии АрмССР.
Эдгар Элбакян был широко известен и популярен как в Армении так и за её пределами. Роли сыгранные им, заслуживали внимания прежде всего остротой воплощения образа, реалистичной трактовкой многожанровостью исполнения драматических, комических, характерных героев. Скончался в Ереване в 1988 году.