Գյումրիում ստեղծվելիք կարի ֆաբրիկան 700-800 աշխատատեղ կապահովի
12 մլն ԱՄՆ դոլար արժեքով ներդրումային ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է Գյումրիում հիմնել կարի ֆաբրիկա՝ 700-800 աշխատատեղի ստեղծմամբ:  «Սաստեքս» ընկերության շենքի շինհրապարակում շրջայցի ընթացքում Կարեն Կարապետյանը ծանոթացել է կատարված աշխատանքներին:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ,  «Սաստեքս» ՍՊԸ տնօրեն Քրիստիան Գելեջին վարչապետին տեղեկացրել է, որ ամբողջությամբ ավարտին են հասցված հիմքերի ամրացման աշխատանքները, շենքը սեյսմակայուն է և գրեթե պատրաստ շահագործման, մնացել են ներքին և արտաքին հարդարման, էլեկտրական հոսանքագծերի կառուցման աշխատանքները:
Ֆաբրիկան բաղկացած է լինելու 5 շինությունից: Մարզային հիվանդանոցի շենքը ծառայելու է որպես ուսումնական կենտրոն, որտեղ տեղավորվելու է նաև ընկերության վարչական մասը, պատրաստի արտադրանքի ցուցադրության սրահը: Արտադրանքի 90 տոկոսն արտահանվելու է:
Քրիստիան Գելեջին նաև նշել է, որ նորակառույց գործարանի հարևանությամբ կան տնակներ, որոնք տարածքից հեռացնելուց հետո այնտեղ ապրող ընտանիքներին բնակարանով ապահովելու խնդիր է առաջանում, և այդ նպատակով նույն տարածքում 16 ընտանիքի համար կառուցվում են միահարկ տներ, որոնք կտրամադրվեն անհատույց: Նշվել է, որ առաջին 8 տունը պատրաստ կլինի այս տարվա հուլիսին:
Ներկայացնելով «Սաստեքս»-ի զարգացման հետագա քայլերը՝ ընկերության տնօրենը կառավարության ղեկավարին դիմել է երկաթգծի մոտ գտնվող չօգտագործվող շինությունները ևս իրենց տրամադրելու խնդրանքով: Ողջունելով տեքստիլ արդյունաբերությամբ զբաղվող ձեռնարկության ընդլայնման ծրագրերը՝ կառավարության ղեկավարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել այդ հարցում:
Կարեն Կարապետյանը եղել է նաև Գյումրու թիվ 21 «Օյունջյան» միջնակարգ դպրոց-վարժարանում: Վարչապետը նախ դիտել է վարժարանի սաների պատրաստած երաժշտական ելույթը, ապա ծանոթացել դպրոցի 2-րդ մասնաշենքի կառուցման աշխատանքներին: Կառավարության ղեկավարին տեղեկացրել են, որ վարժարանի 2-րդ մասնաշենքի բացումը նախատեսվում է այս տարի:

Clothing factory in Armenia’s Gyumri city to create 700-800 new jobs
A clothing factory will be founded in Gyumri under a USD12 million-worth investment program that is set to generate 700-800 jobs. To this end, Armenian Government made a decision to allocate to Sastex the building of the former regional hospital and the surrounding areas.
As the Press Service of the Armenian Government reports, in the framework of his visit paid to Gyumri city, Prime Minister Karen Karapetyan toured to Sastex textile manufacturer’s construction site to get acquainted with the ongoing work and the existing problems.
Sastex CEO Christian Geleji informed the PM that the groundwork reinforcement activities had already been completed. The building is earthquake-resistant and almost ready for commissioning. Interior and exterior decorations remain to be carried out along with the installation of electric power fittings. The factory will consist of 5 buildings.
The building of regional hospital shall serve as a training center, which will also accommodate the Company’s administrative premises and a stand for showcasing the Sastex-made products. 90 percent of the output will be exported.
Christian Geleji also noted that there are cottages currently installed next to the new-built factory. There are several families living there, which will need to be accommodated after evacuation. Therefore, 16 one-story houses are being built to accommodate those households free of charge. The first 8 houses were said to be ready for housewarming in the month of July.
Introducing the further steps of development, the Premier was asked to consider the possibility of allocating to the company the unused buildings by the nearby railway. Welcoming Sastex’s development plans, Karen Karapetyan expressed readiness to support them in this matter.
The Head of Government also called at Oyunjyan secondary school-gymnasium N21 in Gyumri to get acquainted with its activities. The Premier first watched a concert staged by the pupils, after which he inspected the 2nd school building’s construction site. The Prime Minister was told that the new building is set to be inaugurated this year.