12 մլն ԱՄՆ դոլար արժեքով ներդրումային ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է Գյումրիում հիմնել կարի ֆաբրիկա՝ 700-800 աշխատատեղի ստեղծմամբ: «Սաստեքս» ընկերության շենքի շինհրապարակում շրջայցի ընթացքում Կարեն Կարապետյանը ծանոթացել է կատարված աշխատանքներին:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, «Սաստեքս» ՍՊԸ տնօրեն Քրիստիան Գելեջին վարչապետին տեղեկացրել է, որ ամբողջությամբ ավարտին են հասցված հիմքերի ամրացման աշխատանքները, շենքը սեյսմակայուն է և գրեթե պատրաստ շահագործման, մնացել են ներքին և արտաքին հարդարման, էլեկտրական հոսանքագծերի կառուցման աշխատանքները:
Ֆաբրիկան բաղկացած է լինելու 5 շինությունից: Մարզային հիվանդանոցի շենքը ծառայելու է որպես ուսումնական կենտրոն, որտեղ տեղավորվելու է նաև ընկերության վարչական մասը, պատրաստի արտադրանքի ցուցադրության սրահը: Արտադրանքի 90 տոկոսն արտահանվելու է:
Քրիստիան Գելեջին նաև նշել է, որ նորակառույց գործարանի հարևանությամբ կան տնակներ, որոնք տարածքից հեռացնելուց հետո այնտեղ ապրող ընտանիքներին բնակարանով ապահովելու խնդիր է առաջանում, և այդ նպատակով նույն տարածքում 16 ընտանիքի համար կառուցվում են միահարկ տներ, որոնք կտրամադրվեն անհատույց: Նշվել է, որ առաջին 8 տունը պատրաստ կլինի այս տարվա հուլիսին:
Ներկայացնելով «Սաստեքս»-ի զարգացման հետագա քայլերը՝ ընկերության տնօրենը կառավարության ղեկավարին դիմել է երկաթգծի մոտ գտնվող չօգտագործվող շինությունները ևս իրենց տրամադրելու խնդրանքով: Ողջունելով տեքստիլ արդյունաբերությամբ զբաղվող ձեռնարկության ընդլայնման ծրագրերը՝ կառավարության ղեկավարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել այդ հարցում:
Կարեն Կարապետյանը եղել է նաև Գյումրու թիվ 21 «Օյունջյան» միջնակարգ դպրոց-վարժարանում: Վարչապետը նախ դիտել է վարժարանի սաների պատրաստած երաժշտական ելույթը, ապա ծանոթացել դպրոցի 2-րդ մասնաշենքի կառուցման աշխատանքներին: Կառավարության ղեկավարին տեղեկացրել են, որ վարժարանի 2-րդ մասնաշենքի բացումը նախատեսվում է այս տարի:

Визит премьера Армении в Гюмри: планируется открыть швейную фабрику с созданием 700-800 рабочих мест
Премьер-министр Армении Карен Карапетян 26 марта совершил рабочую поездку в город Гюмри Ширакской области РА. Подробности передает пресс-служба армянского правительства.
На стройплощадке здания компании «Састекс», осуществляющей деятельность в сфере текстильной промышленности, Карен Карапетян ознакомился с выполненными работами. В рамках инвестиционной программы стоимостью 12 миллионов долларов США планируется в Гюмри основать швейную фабрику с созданием 700-800 рабочих мест. С этой целью правительство предоставило компании здание бывшей областной больницы и прилегающие территории.
Директор ООО «Састекс» Кристиан Геледжи проинформировал премьер-министра, что полностью завершены работы по укреплению фундаментов, здание сейсмоустойчиво и почти готово к эксплуатации, остались работы по внутренней и внешней отделке, монтажу электропроводки.
Фабрика будет состоять из 5 строений. Здание областной больницы будет служить в качестве учебного центра, где будет также располагаться административная часть компании, зал демонстрации готовой продукции. 90 процентов продукции будет экспортироваться. Кристиан Геледжи также отметил, что по соседству с заводом есть домики, и после того, как они будут убраны с территории, возникнет проблема жилищного обеспечения проживающих здесь семей, и с целью ее решения на той же территории для 16 семей строятся одноэтажные дома, которые будут предоставлены безвозмездно. Было отмечено, что первые 8 домов будут готовы в июле этого года.
Представляя дальнейшие шаги по развитию «Састекс»-а, директор компании обратился к главе правительства с просьбой также предоставить им находящиеся рядом с железной дорогой неиспользуемые строения. Приветствуя программы по расширению предприятия текстильной промышленности, глава правительства выразил готовность оказать содействие в этом вопросе.
Карен Карапетян побывал также в средней школе-гимназии «Оюнджян» №21 города Гюмри. Премьер-министр сначала посмотрел подготовленное воспитанниками гимназии музыкальное выступление, затем ознакомился с работами по строительству 2-го корпуса школы. Главу правительства проинформировали, что открытие 2-го корпуса гимназии планируется в этом году.