Շարմազանով. Ադրբեջանը պարտավոր է ճանաչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը
ՀԱՊԿ անդամներից յուրաքանչյուրը պետք է իրենից կախված ամեն ինչ անի՝ տարածաշրջանում կայունության հաստատման համար: Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում տեղի ունեցած ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստում հայտարարել է ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը:
Իր ելույթում Շարմազանովը հիշեցրել է, որ ՀԱՊԿ-ը պաշտոնապես դատապարտել է Հայաստանի նկատմամբ իրականացրած դեկտեմբերյան դիվերսիան՝ Ադրբեջանի գործողությունները որակելով «սադրանք»:
«Հարկ եմ համարում նշել, որ բացի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի և մեր ռուս խորհրդարանական գործընկերների հայտարարություններից, ՀԱՊԿ մյուս դաշնակիցները զերծ մնացին Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները դատապարտող հայտարարություններից: Ադրբեջանի նման վարքագիծը սադրանք է ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև ՀԱՊԿ-ի հանդեպ: Ուստի, ՀԱՊԿ ԽՎ ներկայացուցիչների դատապարտող հայտարարություններն առավել քան անհրաժեշտություն են»,-ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, ասել է Շարմազանովը:
Նա ընդգծել է, որ խորհրդարանական հայաստանյան պատվիրակությունը ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում հանդես է գալիս կոնֆլիկտների բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հարցում:
«Մենք պետք է մեզնից կախված ամեն ինչ անենք՝ տարածաշրջանում կայունության հաստատման համար: Սակայն, խաղաղությունն ու կայունությունն ամրապնդելու համար Ադրբեջանը նախ և առաջ պետք է ճանաչի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը:
Հուսով եմ՝ միջազգային հարթակներում համախմբված աշխատելու և միմյանց աջակցելու դեպքում մենք կարող ենք մեր դրական ներդրումն ունենալ ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում անվտանգության հաստատման և ամրապնդման գործում»,-ելույթում նշել է ԱԺ փոխնախագահը:

Each of the CSTO member states must do everything that depends on them for the establishment of stability in the (Caucasus) region. Deputy Speaker of Armenia’s National Assembly (NA), Head of the NA Delegation to the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (CSTO PA) Eduard Sharmazanov noted the above-mentioned at the CSTO PA Council session held at Tauride Palace of Saint Petersburg, Russia, Panorama.am reports.
In his speech, Sharmazanov reminded that the CSTO has officially condemned the December sabotage infiltration attempt against Armenia, labelling the Azerbaijani actions as “provocation”.
“It is noteworthy to mention that except the statements made by the CSTO Secretary General and our Russian Parliamentary colleagues, the other allies of the CSTO refrained from making statements that condemn the Azerbaijani provocation. Such a behavor of Azerbaijan is a provocation against not only Armenia, but also the CSTO. Therefore, the condemning statements of the CSTO PA representatives are more than necessary,” E. Sharmazanov said.
He underscored that the Armenian Parliamentary delegation has stood for solely peaceful settlement of the conflicts in the CSTO responsibility zone, in particular regarding the Nagorno-Karabakh conflict.
“We must do everything that depends on us for the establishment of stability in the region. However, for strengthening peace and stability, Azerbaijan must first of all recognize the complete exercise of Karabakh people’s right to self-determination.
I hope that in case of working together and supporting each other in the international platforms, we can have our positive contribution in establishing and maintaining security in the CSTO responsibility zone,” Deputy Parliament Speaker noted.