Հայաստանը «ՏՐԱՍԵԿԱ»-ի հաջորդ նախագահող երկիրն է
Հայաստանը պատրաստակամ է աջակցել անդամ-պետություններին` ստորագրված համաձայնագրերին առանց որևէ պայմանների կամ քաղաքականացված վերապահումների միանալու գործում,-այս մասին նշել է ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանն՝ այսօր «ՏՐԱՍԵԿԱ» Եվրոպա-Կովկաս-Ասիա  միջազգային տրանսպորտային միջանցքի Միջկառավարական հանձնաժողովի գլխավոր  քարտուղար Միրչեա Չոպրագայիի հետ հանդիպման ժամանակ։
Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայության հաղորդմամբ՝  «ՏՐԱՍԵԿԱ»-ն միջազգային տրանսպորտային ծրագիր է, որում ընդգրկված են Եվրոպական միությունն ու Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի ու Կենտրոնական Ասիայի  տարածաշրջանի 14 անդամ-պետություններ:
ՀՀ-ում «ՏՐԱՍԵԿԱ» ազգային  հանձնաժողովի նախագահը Վահան Մարտիրոսյանն է:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մուլտիմոդալ փոխադրումների և դրա  զարգացման հեռանկարներին առնչվող հարցեր:
Միրչեա Չոպրագան հայտնել է, որ Միջկառավարական հանձնաժողովը պատրաստակամ է ընդունել հայկական կողմի առաջարկությունները` անդամ-պետությունների հետ տնտեսական և տրանսպորտային կապը զարգացման նպատակով:

Armenia is ready to assist TRACECA (Transport Corridor Europe-Caucasus-Asia) member states to join the signed agreements without any political reservations and preconditions, Armenia’s Minister of Transport, Communication and Information technologies Vahan Martirosyan stated during the meeting with the Intergovernmental Commission (IGC) TRACECA Secretary General Mr. Mircea Ciorpaga.
As the ministry reported in a released statement, TRACECA is an international transport program involving the European Union and 14 member States of the Eastern European, Caucasian and Central Asian region. Minister Martirosyan is also the chairman of the TRACECA National Commission of the Republic of Armenia.
During the meeting discussed were issues related to multimodal transport and its development perspectives.
Mr. Ciorpaga stated that TRASECA Intergovernmental Commission is ready to accept the proposals of the Armenian side to invigorate the transport and economic links among the member states.