Բոբ Դիլանը Նոբելյան հիմնադրամի գումարը չի ստանա, եթե դասախոսություն չկարդա
Գրականության ոլորտում 2016 թվականի Նոբելյան մրցանակակիր Բոբ Դիլանը պետք է մինչև այս տարվա հունիսի 10-ը կարդա ավանդական Նոբելյան դասախոսությունը, այլապես նրան չի տրամարդվի մրցանակը՝ 8 միլիոն կրոն (909 հազար դոլար): ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին իր բլոգում գրել է Շվեդական ակադեմիայի քարտուղարը:
Ապրիլի 1-ին և 2-ին Բոբ Դիլանը ելույթ է ունենալու Ստոկհոլմում: Համերգներն արդեն ծրագրված էին եղել մինչև 2016 թ. հոկտեմբեր, երբ հայտարարվել էին Նոբելյան մրցանակակիրների անունները:
«Շվեդական ակադեմիան վերջին ամիսներին Բոբ Դիլանի հետ հեռախոսային զրույց չի ունեցել: Բայց և այնպես Դիլանը գիտի, որ Նոբելյան դասախոսությունը պետք է կարդա հունիսի 10-ից ոչ ուշ, որպեսզի վճարվի մրցանակի դրամական մասը: Թե ինչպես նա կվարվի՝ իր գործն է»,- ասել է քարտուղարը՝ միաժամանալ ընդգծելով, որ ցանկացած դեպքում Բոբ Դիլանը մնում է Գրականության ոլորտում Նոբելյան մրցանակակիր:

Боб Дилан не получит деньги от Нобелевского фонда при отказе прочесть лекцию в Стокгольме
Представители Нобелевского комитета заявили, что не выплатят Бобу Дилану премию в размере 909 тысяч долларов, если до 10 июня он не прочтет традиционную лекцию, которую проводят все лауреаты престижной награды. Сам музыкант пока никак не прокомментировал эту новость, сообщает «Вести.Ru» со ссылкой на скандинавское издание DN.
Ранее сообщалось, что Боб Дилан стал лауреатом Нобелевской премии по литературе 2016 года, однако достаточно спокойно отнесся к присужденной ему награде. В частности, американский музыкант не приехал на торжественную церемонию награждения, сославшись на занятость.
«От лица Шведской академии хочу заявить, что мы так и не смогли толком пообщаться с Диланом по поводу присужденной ему награды. Тем не менее, музыкант в курсе, что Нобелевская лекция должна быть прочитана не позднее 10 июня, иначе денежная составляющая награды выплачена не будет. Таков наш устав. Впрочем, Дилан волен поступить так, как ему хочется», – заявила постоянный секретарь Шведской академии Сара Даниус.
В первых числах апреля Боб Дилан выступит в Стокгольме. Эти концерты были запланированы до октября 2016 года, когда стало известно о присуждении артисту Нобелевской премии по литературе.