Յուանի թանկացումն անմիջական ազդեցություն կթողնի համաշխարհային գների վրա. տնտեսագետ
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, Չինաստանի ժողովրդական բանկը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ  յուանի դիրքերն ամրապնդել է  144 բազային կետով:
Թե ինչ ազդեցություն կունենա չինական արժույթի թանկացումը համաշխարհային շուկայի գների վրա, Panorama.am-ի թղթակիցը ճշտեց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանից։
Վերջինս նշեց՝ ցանկացած միտում, որ տեղի է ունենում ազդեցիկ տնտեսություն ունեցող այդ երկրում, իր անմիջական ազդեցությունն է թողնում համաշխարհային շուկայի գների ձևավորման վրա. «Եվ սա այն պարզ պատճառով, որ Չինաստանը համարվում է աշխարհի «գործարանը»։ Ինչ վերաբերում է կոնկրետ հայաստանյան տնտեսության վրա հնարավոր ազդեցությանը, ապա Կենտրոնական բանկը յուանի թանկացման մասին հայտնելով՝ դրանով կարծես մեսիջ է ուղարկում բիզնես հանրությանը, կարծես սահմանափակում կամ փորձում է կրճատել դրամի զանգվածը։ Ընդհանուր առմամբ, սա շղթայական ռեակցիայով, կարծես, անդրադառնում է ընդհանուր վիճակի վրա»։
Հարցին՝ համաշխարհային տնտեսության վրա արդեն երբվանի՞ց նկատելի կլինեն չինական արժույթի ամրապնդման հետևանքները, Թաթուլ Մանասերյանը պատասխանեց՝ տարբեր ապրանքների վրա տարբեր ժամկետներում։
«Կան ապրանքներ, որոնք ազդեցության կարող են ենթարկվել անմիջական կերպով, կան ապրանքներ կամ ծառայություններ՝ ավելի ուշ։ Սա միատարր գործընթաց չէ։ Չմոռանանք՝ բոլորը չէ, որ իրենց գործունեությունը պայմանավորում են վարկային ռեսուրսներով»,- նկատեց մեր զրուցակիցը։
Թաթուլ Մանասերյանը նշեց նաև, որ համաշխարհային տնտեսության տեմպերի դանդաղեցումն իր անվիճելի ազդեցությունն է թողել չինական տնտեսության վրա, հետևաբար չինական արժույթի տեղաշարժեր ակնկալվում էին։

Yuan appreciation to leave direct impact on world prices, Armenian economist says
As reported earlier, the People's Bank of China strengthened the position of yuan by 144 basis points against the U.S. dollar.
The correspondent of Panorama.am has talked to economist Tatul Manaseryan over the impact of the yuan appreciation on the world market prices.
Our interlocutor noted that any trend observed in that country with a powerful economy leaves a direct impact on the formation of the prices of the global market. “And this is simply based on the fact that China is considered the world’s ‘factory’. As for the possible impacts on the Armenian economy, the Central Bank, informing about the yuan appreciation, seems to send a message to the business community allegedly attempting to limit or reduce the capacity of the AMD,” the economist detailed.
Asked since when the consequences of the strengthening of the Chinese currency will be observed on the world economy, Tatul Manaseryan said that it will be visible on different goods in different periods of time.
“There are some products that can be under direct influence with some goods and services being impacted later. This is not an intentional process. Let’s not forget that not everyone acts in line of the credit resources,” he added.
Tatul Manaseryan noted that the delay in global economic growth has left an absolute impact on the Chinese economy, therefore rise in the Chinese currency was expected.
“However I will refrain from claiming that this will lead to concrete changes,” the economist concluded his remarks.