Ամերիկացի ներդրողներն ավելի շատ են դիտարկում ՀՀ-ում ներդրումներ կատարելու հնարավորությունները. ԱՄՆ դեսպան
«Հայաստանի 25-ամյա պատմության ընթացքում ԱՄՆ-ն եղել է Հայաստանի բարեկամը, վերջին 20 տարիներին միասին կարողացել ենք կերտել ամուր ռազմական, քաղաքական, տնտեսական կապեր, նաև կապեր՝ երկու ժողովուրդների միջև»,- ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարեդարձին նվիրված ՀՀ ԱԳՆ-ում կազմակերպված ցուցահանդեսի բացմանն ունեցած ելույթում ասաց ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
Նա հայերենով շնորհակալություն հայտնեց համագործակցության, անկեղծ բարեկամության համար:
Դեսպանի խոսքով, ՀՀ-ԱՄՆ գործընկերությունում կարևոր նեդրում է ունեցել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը: 1992 սկսած ԱՄՆ ՄԶԳ-ի միջոցով ՀՀ քաղաքացիների կյանքի բարելավմանն աջակցելու նպատակով հատկացել է 1,1 միլիարդ դոլար:
Ռ. Միլսը նշեց, որ տնտեսական ասպարեզում համագործակցությունը աջակցությունից վերածվում է դեպի առևտրային հարաբերությունների, քանի որ ՀՀ տնտեսության ոլորտում տեղի են ունեցել նշանակալի տեղաշարժեր, աճ:
«Ամերիկացի ներդրողներն ավելի ու ավելի շատ են դիտարկում Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հնարավորությունները, վերջին երկու տարում կարողացել ենք 500 հազար դոլարի ներդրում կատարել Հայաստանի տնտեսության մեջ՝ մասնավորապես էներգետիկայի, հանքարդյունաբերության ոլորտներում:
Ակնկալում ենք մեծացնել ներդրումները Հայաստանում վերականգնող էներգետիկայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ագրոբիզների ոլորտներում»,- ասաց դեսպանը:
Ռ. Միլսը նշեց, որ հպարտության է արժանի հայ-ամերիկյան երկկողմ համագործակցությունն անվտանգության ոլորտում: Նրա խոսքով, նշանակալի համագործակցություն ունեն ռազմական ոլորտում, ԱՄՆ կողմից 48 միլիոն դոլարի ներդրում է կատարվել տեխնիկական սարքավորումների ձեռքբերման համար:

Посол США Р. Миллс: Американские инвесторы все больше и больше рассматривают возможности инвестиций в Армении
20:17 28/03/2017
В течение 25 лет после обретения Арменией независимости США всегда были другом РА, за последние 20 лет вместе мы сумели построить крепкие военные, политические, экономические отношения, а также связи между армянским и американским народами. Об этом сказал сегодня в своей речи на открытии в министерстве иностранных дел Армении  выставки, приуроченной к 25-летию установления дипотношений между РА и США, американский посол Ричард Миллс.
Дипломат на армянском языке поблагодарил за сотрудничество, искреннюю дружбу.
По словам посла Миллса, в партнерство Армения-США весомый вклад внесло Агентство США по международному развитию (USAID). С 1992 года посредством USAID с целью содействия улучшению условий жизни граждан РА было выделено  1,1 млрд. долларов.
При этом Р.Миллс отметил, сотрудничество в экономической сфере из содействия совершает переход в торговые отношения, поскольку в экономической сфере Армении произошли значительные сдвиги, рост.
«Американские инвесторы все больше и больше рассматривают возможности инвестиций в Армении, в течение последних двух лет объем американских инвестиций в армянскую экономику составил 500 тыс. долларов – в частности в сферах энергетики, горнодобывающей промышленности», – отметил посол США.
«Рассчитываем увеличить инвестиции в сферы возобновляемой энергетики, Информационных технологий, агробизнеса Армении», – добавил он.
По словам Р.Миллса, с особой гордостью стоит отметить армяно-американское сотрудничество в сфере безопасности. Так, значительное сотрудничество развивается в военной сфере. Как отметил посол, США инвестировали 48 млн. долларов в приобретение технических устройств.