Մինսկում կայացած «Belarus: Trade Finance 2017» կոնֆերանսի շրջանակներում Կոնվերս Բանկի թիմը ճանաչվել է Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի (ՎԶԵԲ) առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում «Introduction to Trade Finance» առցանց ուսուցման ծրագրի մասնակիցներից լավագույնը՝ արժանանալով ՎԶԵԲ-ի «Trade Facilitation Program Academic Excellence Award» միջազգային մրցանակին:
«Կոնվերս Բանկը նման մրցանակի է արժանացել առցանց ուսուցման ծրագրին մասնակցած աշխատակիցների աննախադեպ թվի և գրանցված բացառիկ արդյունքների շնորհիվ` Բանկի 116 աշխատակիցների գերակշռող մասը ծրագիրն ավարտել է՝ ապահովելով առավելագույն հնարավոր արդյունքներ»,-նշում են բանկից:
«Սա նշանակալի ձեռքբերում է: Մենք ուրախ ենք , որ Կոնվերս Բանկը հանձն է առել հասնել ամենաբարձր չափորոշիչներին: Առցանց վերապատրաստման այս դասընթացը եզակի է իր տեսակի մեջ. Այն մասնակիցներին խորացված գիտելիքներ է տալիս առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում, ինչպես նաև ընձեռում է միջազգային ֆինանսական զարգացումներին և միտումներին իրազեկ լինելու հնարավորություն»,-ասել է ՎԶԵԲ-ի ՎԶԵԲ-ի Առևտրի Աջակցման ղեկավար և Միջազգային Առևտրի Պալատի Խորհրդի Նախագահ Ռուդոլֆ Փյութսը:
Աղբյուրը նշում է, միաժամանակ, ՎԶԵԲ-ի «Trade Exchange» ամսագրի՝ միջազգային առևտրի ֆինանսավորման խնդիրներին նվիրված «Trade Finance Clinic» միջազգային մրցույթում Բանկի Միջագային հարաբերությունների և առևտրի ֆինանսավորման բաժնի պետ Նելլի Քոչարյանի պատասխանները ճանաչվել են լավագույնը և նա արժանացել է «2016 expert - TRADE EXCHANGE» միջազգային մրցանակին:
«Կոնվերս Բանկում բարձր են գնահատում ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցությունը: Վերջինս հանդիսանում է միջազգային ֆինանսական շուկաներում Կոնվերս Բանկի կարևորագույն գործընկերներից մեկը, որի հետ համագործակցությունը բազմակողմանի է՝ ընդգրկելով ինչպես առևտրի ֆինանսավորման, այնպես էլ ՓՄՁ և կորպորատիվ վարկավորման ոլորտները: Համագործակցության շրջանակներում նշված կազմակերպությունը մշտապես աջակցում է Բանկին՝ ընձեռելով մեր աշխատակիցների տեխնիկական վերապատրաստման, մասնագիտական ունակությունների կատարելագործման և միջազգային ֆինանսական զարգացումներին և միտումներին իրազեկ լինելու հնարավորություն»,-հայտնում են բանկի մամուլի ծառայությունից:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ Կոնվերս Բանկը ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցում է 2008 թ.-ից ի վեր և ներկայումս ՎԶԵԲ-ի հիմնական գործընկերներից է Հայաստանում: 2009-ից Առևտրի խթանման ծրագրի գործընկերն է: 2016թ. Բանկն արժանացել է ՎԶԵԲ «Տարվա գործարք՝ սոցիալական ներգործություն» մրցանակին, ինչը վկայում է համատեղ ծրագրերում նորարարական մեխանիզմների օգտագործման արդյունավետության մասին։

Converse Bank received an international award
Converse Bank’s Trade Finance team has been presented with the “Trade Facilitation Programme Academic Excellence Award” for outstanding achievement in the “Introduction to Trade Finance”, an online training programme offered by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) in the field of trade finance. As the Bank reports in a released statement, the award ceremony took place in Minsk on March 17, 2017, within the framework of the “Belarus: Trade Finance 2017” conference.
Converse Bank received the award for Academic Excellence, owing to the unprecedented number and exceptional results of the employees who participated in the online training. The majority of the 116 participating employees of the Bank completed the programme with the highest possible results. “This is very important achievement for us and will be a significant precondition for improving the quality of services provided to our customers”, - we were told at the Bank.
Dr Rudolf Putz, Head of the Trade Facilitation team at the EBRD and Executive Director of the Board at ICC congratulated the team: "This is an outstanding achievement, and we are delighted to see the commitment of Converse Bank to achieving the highest standards. The online training programme is unique, and provides the most advanced training available today, covering all significant areas, and coaching the most recent developments in the Trade Finance arena"
At the same time, Nelli Kocharyan, Acting Head of Converse Bank’s International Relations and Trade Finance Division won the international award “EBRD TFP  expert 2016 - TRADE EXCHANGE” for her professional answers to the 'Trade Finance Clinic' case studies on international trade finance issues in the EBRD's 'Trade Exchange' magazine,
According to Converse Bank, “We place a very high value on its cooperation with the EBRD, one of Converse Bank's most important partners on international financial markets.  Cooperation between the institutions is not limited to the trade finance sphere, but also includes SME and corporate lending services.  In addition to collaboration on financial instruments the EBRD supports Converse Bank through the provision of technical training in professional skills for employees, enabling them to keep pace with current development trends in international markets”.
The release reminds that Converse Bank has been cooperating with the EBRD since 2008 and is currently one of  the major partners of the EBRD in Armenia. Since 2009 Converse Bank has been a partner to the Trade Facilitation Programme. In 2016 Converse Bank won EBRD’s “Deal of the Year – Social Impact” award, which is given for the effective use of innovative mechanisms for joint projects.