Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն այսօր հրապարակել է «Ավաքեմյանն ընդդեմ Հայաստանի» վճիռը, որով արձանագրվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ՝ արդար դատաքննության իրավունք, և 13-րդ՝ իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունք, հոդվածների խախտումը։
Վճռով Հայաստանը պարտավորվում է վճռի հրապարակումից հետո 3 ամսվա ընթացքում հայցվորին վճարել 3600 եվրո՝ պատճառված ոչ նյութական վնասի համար։
Գործը կապված է գումարային պահանջի հետ, որով առկա է Հայաստանի դատարանների 3 վճիռներ՝ 2005, 2007, 2008թթ․-ներին։
Հայցվորը ՀՀ դատարաններից պահանջել է պատասխանող Կ-ից գանձել որոշակի գումար։ Դատարանը բավարարել է հայցվորի պահանջը, սակայն դատարանի վճիռները պատշաճ չեն կատարվել։
Նշվում է, որ միայն 2012թ․-ի փետրվարի 10-ին պատասխանող Կ-ն Հարկադիր ծառայություն է ներկայացրել անդորրագիր՝ գումարի վճարման վերաբերյալ։
ՄԻԵԴ-ը գտել է, որ օրինական ուժի մեջ մտած վճիռը չի կատարվել պետության կողմից բավարար քայլեր չձեռնարկելու արդյունքում:
Ինչպես նշվում է վճռում, հայցվոր Ավանես Ավաքեմյանը դիմել էր ՄԻԵԴ 2009թ․-ի հուլիսի 11-ին՝ հենվելով Կոնվենցիայի 34-րդ հեդվածի վրա։ Հայցվորը պահանջել էր 25 հազար նյութական վնասի և 5000 եվրո ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում։

Armenia to pay €3,600 under ECHR verdict
The European Court of Human Rights (ECHR) has published its ruling regarding the case of Avakemyan v. Armenia registering  violation of Article 6 (Right to Fair Trial) and Article 13 of the Convention (Right to Effective Remedy).
Pursuant to the verdict, Armenia is obliged to pay EUR 3,600 to the claimant in respect of non-pecuniary damage in a three-month period after the publication of the ruling.
The case refers to monetary claim, which features three verdicts of the Armenian courts made in 2005, 2007 and 2008.
The judgement notes that applicant demanded the RA courts to seize certain amount of money from respondent K. The court granted the plaintiff’s claim, however the courts’ rulings were not properly enforced.
It is noted that only on 10 February 2012, respondent K. presented a payment receipt to the Service of the Compulsory Enforcement.
The ECHR has ruled out that the judgement was not enforced due to the insufficient steps taken by the state.
As the ruling notes, applicant Avanes Avakemyan applied to the ECHR on July 11 2009 complaining under article 34 of the Convention. He claimed 25,000 euros (EUR) in respect of pecuniary damage and EUR 5,000 in respect of non-pecuniary damage.
The court submitted that the claim for non-pecuniary damages should also be rejected as the applicant had already received redress at the national level.