Վրաստանը, Ուկրաինան, Ադրբեջանը և Մոլդովան ամրապնդում են համագործակցությունը և պատրաստվում նոր էջ բացել 20 տարի առաջ հիմնադրված կազմակերպության՝ ՎՈւԱՄ-ի գործունեության շրջանակներում: Չորս երկրների վարչապետներն ու փոխվաչապետները մարտի 27-ին Կիևում մի շարք փաստաթղթեր ստորագրեցին, որոնք, ըստ Ուկրաինայի վարչապետի, թույլ կտան արդեն այս տարվանից իրականություն դարձնել ազատ առևտրի գոտին ու ավելացնել առևտրաշրջանառությունը կազմակերպության անդամ երկրների միջև: Տնտեսական կապերի սերտացումից բացի, չորս երկրները պարտավորվեցին ամրապնդել համագործակցությունը նաև քաղաքական ոլորտում, հատկապես՝ անդամ երկրներում առկա հակամարտությունների կարգավորման ուղղությամբ։ Կառույցի ակտիվացման հեռանկարի շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանի հետ։
Panorama.am.-Պարոն Շիրինյան, ի՞նչ պետք է սպասել ՎՈՒԱՄ-ի ակտիվացումից։
Լևոն Շիրինյան.-Սա գոտի է, ավելի շուտ՝ սանիտարական պատնեշ Ռուսաստանի ակտիվացման դեմ։ Այդ կառույցի բոլոր երկրները ՝ բացի երկերեսանի Ադրբեջանից, համաձայն են այդ առաքելությանը։ Նրանք հաճույքով են մտել այս կառույց, քանի որ սա ռուսական ճնշումից ազատվելու միջոց է։ Ադրբեջանը, սակայն, ավելին է անում, բայց թուրքի նման երկերեսանիություն է անում՝ չցանկանալով բացահայտ դեմ գնալ Ռուսաստանին։Ընդհանարապես, Ռուսաստանը պետք է զգուշանա ՎՈՒԱՄ-ի ակտիվացումից, բայց պետք է զգուշանան նաև հակադրվող կողմերը՝ կառույցի անդամ երկրները, որովհետև կարող են հանդիպել կատաղած արջին Ռուսաստանին։
Panorama.am.-Իսկ ի՞նչը կարող է հիմք ծառայել ՎՈՒԱՄ-ի ակտիվանալուն։
Լևոն Շիրինյան.-Հակառուսականությունը։ Այս կառույցը, կրկնում եմ, Ռուսաստանի դեմ է, բայց եթե շատ ակտիվանա, նույն այդ Ռուսաստանի «սապոգի» տակ է մնալու։ ՌԴ-ն մանավանդ չի ցանկանում Ադրբեջանի՝ իրեն հակադրվելը։
Panorama.am.- Պարոն Շիրինյան, հնարավոր համարո՞ւմ եք, որ Ադրբեջան, կառույցի մյուս երկու երկրների՝ Վրաստանի և Մոլդովայի նման, մի օր արժանանա Եվրոպայի հետ առանց վիզային ռեժիմի բախտին։
Լևոն Շիրինյան.-Չեմ կարծում։ Նախ, Եվրոպան կխուսափի ադրբեջանական աղբից։ Հետո, քաղաքականությունը կարծես բազմաշերտ կարկանդակ լինի, և որքան էլ Ադրբեջանը ձգտում է դուրս գալ ՎՈՒԱՄ-ից, չի կարողանալու։ Կառույցի ակտիվացման ֆոնին դա գրեթե անհնար է։

Georgia, Ukraine, Azerbaijan and Moldova strengthen their cooperation and plan to open a new page within the framework of the activities of GUAM, an organization established 20 years ago. The prime ministers and deputy prime ministers of the four countries signed on March 27 a number of documents in Kiev, which, according to the Ukraine’s Prime Minster, will allow them to operate the free economic zone and increase the trade turnover between the member states of the organization. In addition to boosting the economic ties, the four states committed to strengthen the cooperation in the political sphere as well, in particular regarding the settlement of the conflicts the member states face. Panorama.am has talked to political scientist Levon Shirinyan over the issues of the activation of the organization.
Panorama.am: Mr. Shirinyan, what can be expected from the activation of GUAM?
Levon Shirinyan: This is a zone, or rather a sanitary barrier against the activation of Russia. All the member states of this organization agree on that mission except hypocritical Azerbaijan. The former were delighted to join the organization, as it is a way to get rid of the Russian pressure. Azerbaijan, however, runs a hypocritical policy like Turks refraining from confronting Russia overtly. Russia should beware of GUAM activation, at the same time the opposing sides, the members states of the organization, should also mind out, as they can face an angry bear – Russia.
Panorama.am: And what can trigger the activation of the GUAM?
Levon Shirinyan: The anti-Russianism. I repeat myself that this organization acts against Russia, but in case it becomes overactive, the organization can end up under Russia’s ‘shoe’. Russia especially does not want Azerbaijan to go against it.
Panorama.am: Mr. Shirinyan, do you consider it possible that Azerbaijan, like members of the organization Georgia and Moldova, can be granted a visa-free regime with Europe?
Levon Shirinyan: I do not think so. Europe would avoid the Azerbaijani rubbish. Besides, politics is like a multi-layer pie, and as much as Azerbaijan tries to leave GUAM, it will not succeed. It is hardly possible given the organization’s activation.