Շուշիի կերպարվեստի թանգարանն անցած տարի ունեցել է մոտ 3000 այցելու
«Անցած տարի Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարան է այցելել 2934 մարդ, որից 342-ը` արտերկրից»,- «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է կերպարվեստի պետական թանգարանի տնօրեն Լուսինե Գասպարյանը:
Նա նշել է, որ վիճակագրական տվյալներով թանգարան ամենաշատ օտարերկրյա այցելուները եղել են Ռուսաստանի Դաշնությունից, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից, Ֆրանսիայից և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից:
«Թանգարանի առանձնահատկություններից են նվիրատուների հարուստ ցուցակը և ներկայացվող աշխատանքների լայն աշխարհագրությունը. Արցախ, Հայաստան, Վրաստան, ՌԴ, ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Եթովպիա, Ինդոնեզիա, Մադագասկար և այլն»,-ասել է Լ. Գասպարյանը:
Տնօրենի խոսքով, Շուշիի Կերպարվեստի պետական թանգարանի նպատակն է հասարակությանը հաղորդակից դարձնել արվեստի բարձրարժեք ստեղծագործություններին:

Shushi Fine Art Museum opened its doors to 2,934 visitors, including 342 foreigners last year, Director at the museum Lusine Gasparyan has told Artsakhpress agency.
Mrs. Gasparyan referred to statistics, saying visitors mainly from Russia, the U.S., Iran and France attend the museum.
“One distinct feature of the museums is the rich list of donators and the wide geography of the exhibits from Artsakh, Armenia, Georgia, Russia. U.S., France, Ethiopia, Indonesia, Madagascar, etc.” Gasparyan informed.
The director underlined that the museum familiarizes and connects the public with displays of rare art works.