Շուշիի կերպարվեստի թանգարանն անցած տարի ունեցել է մոտ 3000 այցելու
«Անցած տարի Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարան է այցելել 2934 մարդ, որից 342-ը` արտերկրից»,- «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է կերպարվեստի պետական թանգարանի տնօրեն Լուսինե Գասպարյանը:
Նա նշել է, որ վիճակագրական տվյալներով թանգարան ամենաշատ օտարերկրյա այցելուները եղել են Ռուսաստանի Դաշնությունից, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից, Ֆրանսիայից և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից:
«Թանգարանի առանձնահատկություններից են նվիրատուների հարուստ ցուցակը և ներկայացվող աշխատանքների լայն աշխարհագրությունը. Արցախ, Հայաստան, Վրաստան, ՌԴ, ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Եթովպիա, Ինդոնեզիա, Մադագասկար և այլն»,-ասել է Լ. Գասպարյանը:
Տնօրենի խոսքով, Շուշիի Կերպարվեստի պետական թանգարանի նպատակն է հասարակությանը հաղորդակից դարձնել արվեստի բարձրարժեք ստեղծագործություններին:

Туристы из России больше всех иностранцев посещают Музей изобразительных искусств города Шуши
Целью Государственного музея изобразительных искусств города Шуши (Республика Арцах) является приобщение общественности к ценным произведениям искусства. Об этом в интервью корреспонденту «Aрцахпресс» сказала директор музея Лусине Гаспарян.
«В прошлом году шушинский Государственный музей изобразительных искусств посетили  около 3000 человек,  из коих  20% – иностранные туристы»,  – сказала Л. Гаспарян.
По ее словам, согласно статистике, большинство зарубежных посетителей музея были из Российской Федерации, а также Соединенных Штатов Америки, Франции и Исламской Республики Иран.
«Одной из особенностей музея является наличие богатого списка дарителей и широкая  география представленных работ  – Арцах, Армения, Грузия, Россия, США, Франция, Эфиопия, Индонезия, Мадагаскар и так далее», – сказала Л.Гаспарян.